"Teško je dokučiti kako ovaj čovjek razmišlja", rekao je Biden za predsjednika Donalda Trumpa. "Uvjeren sam da zna da nije pobijedio; neće moći da pobijedi, a mi ćemo prisegnuti na dužnost 20. januara. Daleko od toga da dovodim u pitanje njegov motiv. Nečuveno je ovo što radi".
Biden se obratio novinarima nakon sastanka putem video linka s 10 guvernera Demokratske i Republikanske stranke.
Bivši potpredsjednik napomenuo je da bolnice u cijeloj zemlji bilježe nagli porast slučajeva COVID-19 uoči Dana zahvalnosti i božićnih praznika, vršeći "ogroman pritisak" na medicinske ustanove i zdravstvene radnike i "bilježeći masovne, masovne nove gubitke u ekonomiji".
Biden je rekao izvršnom vodstvu Nacionalnog udruženja guvernera: "Treba vam pomoć i želim da znate da ću biti vaš partner u Bijeloj kući".
U Sjedinjenim Državama svakodnevno se bilježe stotine hiljada novih infekcija, a broj smrtnih slučajeva prešao je četvrt miliona, najviše u odnosu na druge zemlji, podaci su Univerziteta Johns Hopkins.
Odmah nakon što je Biden u Wilmingtonu, država Delaware, zaključio svoje primjedbe, članovi radne grupe za koronavirus ušli su u sobu za sastanke Bijele kuće.
Potpredsjednik Mike Pence i drugi članovi grupe izrazili su optimizam u vezi s nadolazećim vakcinama.
"Pomoć je na putu", rekao je Pence.
"Držite se s nama", rekao je sekretar za zdravstvo i socijalne usluge Alex Azar. "Postoji svjetlo na kraju tunela".
Doktorica Deborah Birx, koordinatorica reakcije na koronavirus u radnoj grupi, imala je direktniju poruku dok se milioni Amerikanaca pripremaju za putovanja sljedeće sedmice povodom praznika Dana zahvalnosti.
"Ovo je zaista poziv na akciju za svakog Amerikanca da poveća svoju opreznost", rekla je. Birx je primijetila da se broj slučajeva širi mnogo brže "od onoga što smo prije vidjeli".
Brojni stručnjaci za javno zdravstvo u četvrtak su pozvali Trumpovu administraciju da dopusti da se proces predsjedničke tranzicije službeno počne suočavati s pandemijom, omogućavajući Bidenovim službenicima pristup informacijama koje je vlada sastavila o medicinskim potrepštinama i vakcinama koja se razvijaju.
Pismo zdravstvenih službenika poslano je Emily Murphy, administratorici Uprave za opšte usluge, koja još nije potpisala papire kojim bi Biden bio proglašen očitim pobjednikom, što bi omogućilo da službeno započne tranzicija.
Trump još nije priznao Bidena. Kao rezultat toga, spriječio je Bidena, koji je spreman da postane 46. američki predsjednik, da vidi vladine obavještajne podatke o prijetnjama nacionalnoj sigurnosti s kojima se zemlja može suočiti ili da Bidenovim pomoćnicima odobri pristup podužem popisu vladinih agencija.
Trump se i dalje nada da republikanci mogu preokrenuti rezultate u mnogim ključnim država koje je Biden osvojio.
Georgia je u četvrtak naveče objavila da je Biden osvojio 16 elektorskih glasova ove države, čime je prikupio ukupno 306 elektorskih glasova u cijeloj zemlji, a Trump 232. Kandidatu je potrebna većina od 270 glasova u Izbornom koledžu od 538 članova za pobjedu na predsjedničkim izborima.
Biden je takođe pobijedio na nacionalnom popularnom glasanju s oko 6 miliona glasova.
Advokatski tim Trumpove kampanje, koji sebe opisuju kao "elitnu udarnu silu", tvrdio je u četvrtak da je prevara s glasovima širom zemlje rezultirala onim što su okarakterisali kao zavjeru demokrata, kompanije za glasanje u Kanadi, venecuelanskih socijalističkih lidera, kubanskih i kineskih komunista, antife i filantropa Georgea Sorosa.
"Ne možemo dopustiti da ovi prevaranti, to su oni, ukradu izbore američkom narodu", rekao je bivši gradonačelnik New Yorka, Rudy Giuliani.
Advokati nisu iznijeli dokaze koji potkrepljuju njihove izjave. Osim ako se ne prebroji jedan izvadak iz jedne pismene izjave iz Michigana. Giuliani je rekao da još ne može objaviti dokaze.
Čak su i neki konzervativni republikanci brzo izrazili skepticizam.
To su "ozbiljni, pomalo čudni navodi", rekao je Karl Rove, bivši zamjenik šefa kabineta u administraciji Georgea W. Busha.
"Bolje im je da imaju dokaz" ili povuku zahtjeve, rekao je Rove za Fox News.
Republikanska senatorka Joni Ernst iz Iowe, na radiju Fox News, nazvala je insinuacije Trumpovih advokata o zavjeri "uvredljivima" i "apsolutno nečuvenim" pokušajem zbunjivanja glasača o istini i potkopavanjem vjere u politički sistem.
Konferencija za novinare, na kojoj su učestvovali Giuliani i još dvojica advokata, "bila je najopsanijih 1 sat i 45 minuta na televiziji u američkoj istoriji. I vjerojatno najluđih", rekao je Chris Krebs, kojega je Trump ove sedmice smijenio s dužnosti šefa Agencije za cyber sigurnost i infrastrukturu nakon što je izbore 3. novembra proglasio "najsigurnijima u američkoj istoriji".
Trump je vidio da su brojne pravne prijave odbačene ili povučene zbog navodnih nepravilnosti s glasanjem i prebrojavanjem glasova, dok su konačne tabele podržavale Bidenove pobjede u ključnim državama.
Predsjednik, koji je od izbora uglavnom ostao u Bijeloj kući ili igrao golf, nastavio je na Twitteru tvrditi da je pobjednik.
Ovjeravanje glasova od strane država takođe je na meti Trumpove kampanje, koja pokušava odgoditi postupak u namjeri da preokrene Bidenove pobjede.
Dvojica vodećih lidera zakonodavnog tijela države Michigan pod nadzorom republikanaca, trebaju posjetiti Bijelu kuću u petak, prema izvještajima medija. Trump je takođe lično kontaktirao predstavnike u jednom lokalnom certifikacijskom odboru u području Detroita u Michiganu, prema tvrdnjama jednog člana odbora.
Republikanski senator Mitt Romney iz Utaha, bivši guverner i predsjednički kandidat, tweetnuo je u četvrtak: "Nakon što nijednom sudu nije uspio iznijeti niti vjerojatan slučaj raširene prevare ili zavjere, predsjednik je pribjegao otvorenom pritisku na državne i lokalne zvaničnike da potkopaju volju naroda i ponište izbore. Teško je zamisliti lošiju, nedemokratsku akciju američkog predsjednika".
Novinska agencija Reuters prenosi da su brojni zvaničnici Trumpove kampanje rekli da je predsjednikova strategija da nagovara državna zakonodavstva da čine ono što njihovi glasači nisu i proglase ga pobjednikom postavljajući drugačije elektore.
"Svojim postupcima truje nešto dobro i pokušava uticati na ishod" i nagriza povjerenje u izbore, smatra profesor politologije sa Univerziteta Akron, David Cohen.
"Ako državna zakonodavstva ponište rezultate svojih izbora, ljudi će možda biti spremniji prihvatiti njihove antidemokratske akcije", rekao je predsjednički stipendista Cohen za Glas Amerike. "Preokretanje jasne volje birača, u cilju zadržavanja Trumpa na vlasti, bio bi puč; ako bi se to dogodilo, naš bi veliki demokratski eksperiment bio gotov".