Očekuje se da pregovorima danas prisustvuju i predstavnici stranaka iz entiteta Republika Srpska, odnosno članovi Interresorne radne grupe za izmjene izbornog zakonodavstva.
Prvog dana pregovora učesnici su, između ostalog, razgovarali o tehničkim pitanjima održavanja izbora i to u kontekstu elektorskog glasanja. Predstavnici HDZ-a su, kako saznaje Glas Amerike, odbili prijedlog o brisanju etničkog prefiksa prilikom izbora članova Predsjedništva.
Jučerašnje izjave Palmera i Eichhorst su zvučale poprilično optimistično, s obzirom na to da su kazali da od domaćih političara očekuju opredjeljenje za rješavanje pitanja Izbornog zakona i očuvanje integriteta državnih institucija.
Početak pregovora o izmjenama Izbornog zakona BiH je pozdravila Ambasada SAD-a u BiH.
"Vodeća tema rasprave su reforme Izbornog zakona u okviru implementacije preporuka OSCE-a za jačanje izborne transparentnosti. Ove reforme su jasne. Prioriteti su nadzor biračkih odbora, nove tehnologije kako bi se izbjegle izborne prevare te uvođenje većih kazni za to. Drago nam je što su naše kolege iz ODIHR-a na pregovorima i da razgovaraju o reformama", napisali su iz Ambasade SAD-a na Twitteru.
Dodali su kako nema razloga da se politički lideri protive zdravorazumskim promjenama, osim ako imaju koristi od nedostataka u sistemu.
Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt pozvao je sve političke snage da konstruktivno rade na novom Izbornom zakonu.
"Opći izbori će biti održani najesen 2022. godine s novim Izbornim zakonom ili bez njega. Izbori moraju odražavati volju birača, a moderan izborni zakon koji osigurava transparentne izbore po utvrđenim demokratskim standardima i u skladu s odlukama Evropskog suda za ljudska prava je u interesu svih", rekao je Schmidt.
Istovremeno je naglasio da postoji važeći izborni zakon koji precizno regulira izbore.
Podsjećamo, na pregovorima u Neumu su prisutni predstavnici HDZ-a BiH, SDA, SBB-a i Naroda i pravde. Naša stranka, Demokratska fronta i SDP su odbili poziv te ne učestvuju na pregovorima.