Inkluzivna izložba „Priroda na dodir” je jedna od onih postavki na kojoj ne samo da nije zabranjeno dodirivati eksponate, nego je to i poželjno.
Kako bi informacije o živom svijetu prenijeli i osobama s poteškoćama u vidu, autori izložbe su sarađivali s modelarima u kreiranju više modela biljaka, gljiva, beskičmenjaka i kičmenjaka koji osobama s posebnim potrebama omogućavaju da dožive prirodu kroz teksturu, dodir i zvuk. Uz izložbu postoje i objašnjenja na Brajevom pismu.
Autori izložbe su dr. Natalija Čađenović i dr. Marko G. Karaman iz Crne Gore. Autori modela na izložbi su Stanislav Nikičević, Milan Mijušković i Branka Tomović. Niz naučnika je bio zadužen za kreiranja popratnih tekstova uz modele.
Većina predstavnika živog svijeta na izložbi su uvećani u odnosu na prirodnu veličinu. Škorpija, bogomoljka su na izložbi dugački 50 cm, a mrmoljci i više. Na sporama mahovina, koje se u prirodi ne vide golim okom, mogu se uočiti pravilne površinske strukture.
Tu je i jedan predstavnik ribljeg svijeta, štuka, nekoliko predstavnika gmizavaca i vodozemaca, poput daždevnjaka, te pelikan i kobac iz svijeta ptica. Najmnogobrojnije su gljive, poput lisičarke i sunčanice, kod kojih su autori, kroz više vjernih kopija, prikazali svu raznolikost oblika ovih organizama koji nisu ni biljke ni životinje. Na izložbi je prisutan i umanjeni model jednog sisara, delfina.
„Sa velikom odgovornošću, ali i zadovoljstvom smo pripremili ovu izložbu kako bismo, prvenstveno ranjivim kategorijama našeg društva, omogućili novi jedinstveni doživljaj. Zato se nadamo da će osobe sa posebnim potrebama izaći sa naše izložbe sa novim saznanjima i podsticajnim iskustvima”, istakli su autori izložbe.
Svakako da izložba nije interesantna samo za slijepe i slabovidne osobe, nego i za djecu i odrasle bez problema s vidom, upravo zato što prikazuje i neke detalje koji nisu vidljivi golim okom te daje drugačiju perspektivu bića koja su mala te nekad ne obraćamo pažnju.
Izložba je otvorena od 10. maja 2024.