Tržište rada u Sjedinjenim Američkim Državama već neko vrijeme pokazuje znake oživljavanja i oporavka. No, taj oporavak nije dovoljno brz za mnoge mlade Amerikance. Uz stopu nezaposlenosti najmanju u posljednje dvije godine, izgledi da diplomirani studenti dođu do posla ipak su vrlo mali.
Heidi Shierholz sa vašingtonskog Instituta za ekonomsku politiku ističe da se ekonomski boljitak mladih diplomaca još ne dotiče i dodaje:
„Mladi se sa stanjem sličnom sadašnjem nisu suočavali u posljednjih 70 godina. Od Velike depresije stopa nezaposlenosti mladih nije bila toliko visoka.“
Ta stopa je dvostruko veća od općeg procenta nezaposlenosti, a oni koji diplomiraju ove godine imaće izuzetno žestoku konkurenciju.
„Konkurencija novodiplomiranim biće diplomirani od prošle i pretprošle godine, kada je stopa nezaposlenosti u Americi bila najveća. Više generacija mladih nezaposlenih se sustiže“ - konstatuje gospođa Shierholz.
Student prava Elliot Reaven vjeruje da je izabrao kurentan studij. Mada zabrinut ekonomskim stanjem, kao i mnogi drugi studenti, kaže:
„Optimista sam. Mislim da će biti bolje.... mnogo se radi na tome. Generalno, mnogi su prilično obeshrabreni upravo sada, pa i ja ... „
Oni koji mogu, odložiće neizvejsnot traganja za radnim mjestom. Student hemije Dan Foreman planira produžiti studij do boljih ekonomskih vremena:
„Ekonomski nije povoljno. Stoga planiram nastaviti magistarski studij, steći diplomu doktora hemijskih nauka i imati tržišno mnogo vrijednije znanje i diplomu.“
Profesor univerziteta George Washington Ayman Tarabishy upozorava da je u sadašnjim okolnostima traženije praktično znanje, zanat:
„Svršenom studentu nije dovoljno reći da je diplomirao na tom i tom prestižnom univerzitetu. Ono što poslodavac traži je praktično znanje upotrebljivo odmah i produktivnost od prvog radnog dana.“
Studentkinja novinarstva Nicole Mann diplomiraće iduće godine. Ističe da studenti ne smiju odustati od zamišljenog cilja, ali da moraju biti fleksibilni u načinima ostvarivanja željenog:
„Ako mi bude ponuđen posao koji je izvan onoga što bih htjela raditi, prihvatiću jer mi to može pomoći da premostim prepreke ili prazan prostor do posla koji želim raditi.“
A profesor Tarabishy naglašava:
„Mislim da je ovo vrijeme buđenja za sve... za vladu, za roditelje, za poslodavce, za mlade ljude... Pravila poslovanja su se promijenila, nova su, drugačija i potrebno je reagirati jako brzo.“
Na Institutu za ekonomsku politiku procjenjuju da je velika nevolja i to što su mladi nezaposleni bez utješnih opcija. Gospođa Shierholz kao primjer navodi naknadu tokom nezaposlenosti na koju mladi nemaju pravo i naglašava:
„Mladi nezaposleni praktično nemaju sigurnost, nemaju oslonac. Tržište rada im je istrgnuto ispod nogu. Ostaju i dalje ovisni o porodici i, eventualno, prijateljima koji takođe trpe posljedice sadašnjeg stanja na tržištu rada.“
Dobra je vijest da rast je potražnja za radnicima u posljednjih 6 mjeseci iznad nivoa porasta stanovništva. Ono što dodatno brine je vruća politička rasprava u Washingtonu o nacionalnom dugu i bužetskom deficitu i mogućnost da zbog nužnosti njihovog smanjivanja bude žrtvovan ubrzan ekonomski oporavak i rast zapošljavanja.