Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Barack Obama snažno je, nakon ubistva pet policajaca u Dallasu, osudio nasilje kao put do mogućih promjena. Tenzije između manjinskih zajednica i policijskih službi nisu nešto novo, ali je hladnokrvo, promišljeno ubistvo policajaca šokiralo Sjedinjene Države i uveliko kompliciralo postojeći, roviti, dijalog o javnoj sigurnosti.
Strepnja, mučnina i žalost u Dallasu, vrenje i nemir u Minnesoti i Louisiani nakon prošlotjednih tragičnih ubistava crnaca u koje su pucali policajci, bijelci.... U Španiji, na povratku u Washington još jedna osuda američkog predsjednika Baracka Obame:
"Bilo kakvo nasilje usmjereno prema policajcima je zločin koji se ne može pravdati i mora biti suđeno i osuđeno."
Dosadašnja istraga ukazuje da je ubica petorice policajaca u Dallasu vjerojatno planirao i šire napade na policajce kao odmazdu za, kako je ubica vjerovao, dugo trajajuće policijsko nasilje prema pripadnicima rasnih manjina.
Jeh Johnson, ministar za unutarnju sigurnost, je istakao govoreći o tome:
"Nasilje nije prihvatljiv odgovor i nikada neće biti. Oko za oko nije rješenje. Sada više nego ikad vrijeme je za smirenje, za gradnju mostova, za dijalog."
Na tragičan slijed događanja prošlog tjedna osudama su reagirali i predsjednički kandidati obje stranke. Donald Trump, predsjednički kandidat, Republikanac, je u video poruci istakao:
"Brutalni napad na naše policijske snage je napad na našu zemlju, napad na naše porodice. Moramo se solidarisati sa onima koji štite i provode zakon, moramo znati da je to snaga koja civilizirano štiti od potpunog haosa."
Hillary Clinton, predsjednička kandidatkinja, Demokrata je naglasila:
"Ne možemo, ne smijemo ponižavati, degradirati, sramotiti policajce. Amerikanci, bijelci, moraju mnogo odgovornije slušati kada govore Amerikanci, crnci, kada govore i o vidljivim i o nevidljivim barijerama sa kojima se suočavamo svakog dana."
Ako je slušanje cilj i put, predsjednik Obama nudi sugestiju kako na najbolji način prenijeti poruku:
"Želim reći da svako koga zabrinjavaju rekacije policajaca ili rasno motivirani postupci u našem sistemu pravde i pravednosti, da svako ko želi iskreno, ozbiljno odgovornoi govoriti o tome, treba da govori jer time može pomoći mobilizaciji američkog društva na ostvarivanju potrebnih promjena i to mora biti naš krajnji cilj."
Za sada, emocije i u Dallaasu i mnogo šire, širom Sjedinjenih Država se ne stišavaju.