Bivši predsjednici SAD Jimmy Carter, Bill Clinton i Barack Obama pridružili su se aktuelnom predsjedniku Donaldu Trumpu na službi u Nacionalnoj katedrali.
Ipak, nijedan od njih neće održati govor. Od Busha starijeg se, između ostalih, oprostio George Bush mlađi, sin pokojnog predsjednika i 43. predsjednik SAD.
"Naučio nas je da je javna služba plemenita i neophodna. Dao je svoj ogromni kapacitet", rekao je Bush mlađi koji se na kraju govora zaplakao i svog oca nazvao izuzetnim čovjekom.
Trump je prethodno tweetovao o Georgeu Bushu starijem.
"Radujem se što ću biti uz porodicu Bush. Ovo nije sahrana, već proslava za sjajnog čovjeka čiji je život bio dug i vrijedan poštovanja", napisao je Trump na Twitteru.
Njemačka kancelarka Angela Merkel, britanski princ Charles, jordanski kralj Abdulah i poljski predsjednik Andrzej Duda su među onima koji prisustvuju službi u Nacionalnoj katedrali.
Bivši kanadski premijer Brian Mulroney, bivši američki senator Alan Simpson i istoričar Jon Meacham - Bushov biograf, održali su govore uz Georgea Busha mlađeg.
Kovčeg sa tijelom Georgea Busha starijeg je prethodno u povorci vozila prevezen sa Capitol Hilla. Kovčeg je bio izložen u rotundi Kongresa od ponedjeljka i hiljade građana su odale poštu bivšem predsjedniku.
Posebno je bio dirljiv momenat kada je poštu došao da oda 95-godišnji bivši senator Bob Dole, koji je došao da se posljednji put pozdravi sa svojim republikanskim kolegom i ratnim veteranom.
Poslije službe u Nacionalnoj katedrali kovčeg sa tijelom Georgea Busha starijeg će biti prebačen u vazdušnu bazu Andrews i avionom prevezen u Houston u Texasu gdje će u četvrtak biti sahrana.
41. predsjednik SAD biće sahranjen u kompleksu predsjedničke biblioteke i muzeja u okviru Univerziteta A&M u Texasu. Biće sahranjen pored svoje supruge Barbare Bush, koja je preminula u aprilu ove godine.
Otkad je preminuo u petak, u 94. godini, Georgea Busha starijeg se svi sjećaju po herojstvu koje je pokazao kao mornarički pilot u Drugom svjetskom ratu, potom po tome kako je vodio svjetsku politiku u trenutku raspada Sovjetskog saveza, po učešću u ujedinjenju Njemačke 1990. i po ljubaznosti i civilizovanosti koju je pokazivao i u privatnom i javnom životu.
U SAD je srijeda, 5. decembar, proglašena danom žalosti.