Vjera je važan čimbenik na američkoj političkoj sceni. Međutim, pojavljivanje nekolicine pastora na nastupima trenutacno vodecih republikanskih predsjednickih kandidata izazvalo je kontroverzu.
Tisuce su se, prosli mjesec, okupile na stadionu u Houstonu, za molitveni dogadjaj. Skup je organizirao vodeci predsjednicki kandidat za nominaciju Republikanske stranke, guverner Texasa, Rick Perry. Prisutni su bili pastori iz evangeličkog pokreta New Apostolic Reformation. Njihov je cilj da i država odražava činjenicu da je – kako kažu – ‘Amerika krscanska zemlja’.
Republikanski predsjednicki kandidati Newt Gingrich, Sarah Palin i Michelle Bachmann povezani su s tim pokretom.
Cilj ovog fundamentalističkog protestantskog porketa je utjecati na sedam područja društva - upravu, vjeru, medije, obitelj, poslovanje, obrazovanje te umjetnost i zabavu. Peter Wagner, covjek koji je skovao termin New Apostolic Reformation, negira tvrdnju kritičara da se radi o 'stvaranju teokracije': "Ne želimo preuzeti vlast, ali želimo imati sto je moguce jači utjecaj, u sklopu vjerskog pluralizma."
Kriticari, medjutim, tvrde da je cilj Nove Apostolske Reformacije okoncati vjerski pluralizam. Čak i mnogi konzervativni evangelicki krscani smatraju NAR 'kultom'. Pastori pokreta cesto pobacaj i homoseksualnost navode kao uzroke prirodnih katastrofa.
Peter Wagner kaze da NAR vjeruje kako su drustveni problemi poput kriminala, siromastva i rasizma rezultat bezboznih utjecaja u društvu: "Mi smatramo da sotona tu ima svoje prste, donosi zlo u segmente drustva kao sto su gradovi, regije, zemlje."
Rachel Tabachnick, iz organizacije Talk to Action koja prati rad vjerske desnice, smatra da ova organizacija promice netoleranciju: "Oni tvrde da kad udju u neko podrucje i otjeraju demone, da to podrucje onda na neki nacin buja. Ako je, recimo, bila susa, padne kisa; da dolazi do poboljsanja ekonomske situacije, nestaje korupcija.. Takve stvari. Ono sto oni, u biti, propovjedaju to je da ako neki grad ima problema, ako nasa zemlja ima problema, to je zato sto imamo ljude kojima vladaju demoni."
Kriticari kazu da je NAR otvoreno anti-muslimanski. Catherine Bowler sa Sveučilišta Duke kaže da kritičari ovaj pokret tumace suvise doslovno: "Jezik im je prilicno metaforican – pretjerani borbeni, ratni govor, jezicno razmetanje vjerskih ratnika."
Novu smjelost i drskost ove evangeličke organizacije u americkoj politici, kaze Catherine Bowler, hrani njezin globalni doseg i snaga u Africi, Juznoj Americi i Aziji.
Ankete pokazuju da vecina Amerikanaca ne odobrava angaziranje crkve u politici. No, strucnjaci isticu da utjecaj ovog pokreta raste, a njegovo saroliko sljedbenistvo, u kojemu ima i crnaca i hispanika, moglo bi biti korisno bilo kojem kandidatu Republikanske stranke koji će – na izborima sljedeće godine – biti protivnik predsjedniku Obami.