U rijetkom zajedničkom putovanju, američki državni sekretar Antony Blinken išao je vozom za Kijev sa ministrom vanjskih poslova Davidom Lammyjem, čija je dvomjesečna laburistička vlada obećala da će zadržati ulogu Britanije kao ključnog branioca Ukrajine.
Očekuje se da će se njih dvojica, koji su se ukrcali na voz rano u srijedu u poljskom pograničnom gradu Pšemislu, sastati u Kijevu s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, koji je nastavio pritiskati Zapad za oružje s većom vatrenom moći i manje ograničenja.
Američki predsjednik Joe Biden, upitan u Washingtonu da li bi dozvolio Ukrajini da koristi oružje većeg dometa, rekao je: "Mi to trenutno rješavamo".
Biden je, iako snažno podržava Ukrajinu, ranije jasno stavio do znanja da želi izbjeći direktan sukob između Sjedinjenih Država i Rusije, dvije vodeće svjetske nuklearne sile.
Blinken je, govoreći u utorak u Londonu zajedno s Lammyjem, rekao da su Sjedinjene Države posvećene pružanju Ukrajini "ono što im je potrebno kada im je to potrebno da bi bila najefikasnija u suočavanju s ruskom agresijom".
Ali Blinken, koji je na svom petom putovanju u Kijev od rata, rekao je da je također važno vidjeti da li ukrajinske snage mogu održavati i koristiti određeno oružje.
Kasnije u intervjuu za Sky News o tome da li će Sjedinjene Države dati zeleno svjetlo za oružje dugog dometa, Blinken je rekao: "Nikada ne isključujemo, ali kada vladamo, želimo biti sigurni da je to učinjeno na takav način da može unaprijediti ono što Ukrajinci pokušavaju postići."
Obnovljeni razgovori o oružju dugog dometa dolazi nakon što su Sjedinjene Države rekle da je Iran poslao rakete kratkog dometa Rusiji, koje bi mogle pogoditi Ukrajinu u roku od nekoliko sedmica.
Iranske pošiljke izazvale su bojazan da će Moskva biti oslobođena da koristi svoje rakete dugog dometa protiv relativno neoštećenih područja u zapadnoj Ukrajini.
Zapadne sile najavile su nove sankcije iranskoj klerikalnoj državi zbog prodaje, koja je prkosila ponovljenim upozorenjima.
Sjedinjene Države su ranije ove godine dale svoj blagoslov Ukrajini da koristi zapadno oružje kako bi pogodila ruske snage kada su u direktnom sukobu preko granice.
Ali Ukrajina je prošlog mjeseca pokrenula iznenađujuću, odvažnu ofanzivu direktno na rusku teritoriju u Kursku, nadajući se da će vratiti moral i skrenuti Moskvu dok ruske trupe koračaju naprijed na linijama fronta istočne Ukrajine.
Izvještaji britanskih medija navode da je Bajden, koji se u petak sastaje s premijerom Keirom Starmerom, trebao prekinuti prigovore na puštanje Ukrajine da ispali rakete dugog dometa Storm Shadow na Rusiju.
Britanija je više puta gurala Sjedinjene Države, daleko najvećeg ukrajinskog vojnog snabdjevača, da budu naprednije u pogledu oružja.
Jedan od ključnih zahtjeva Ukrajine je popuštanje ograničenja na taktičke raketne sisteme američke vojske, ili ATACMS, koji mogu pogoditi ciljeve udaljene do 300 kilometara.
U zajedničkom pismu Bajdenu, vodeći članovi Kongresa iz rivalske Republikanske stranke zatražili su od njega da odmah djeluje na ATACMS.
"Sve dok vodi svoj brutalni, agresivni rat punog razmjera, Rusiji se ne smije dati utočište iz kojeg može nekažnjeno izvršavati svoje ratne zločine protiv Ukrajine", navodi se u pismu koje je potpisao predstavnik Mike McCaul, predsjedavajući Odbor za vanjske poslove Predstavničkog doma.
Republikanci su, međutim, duboko podijeljeni oko Ukrajine, a pobjeda republikanskog predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa u novembru nad Bajdenovom političkom nasljednicom Kamalom Harris mogla bi dramatično promijeniti američku politiku.
Trumpovi saradnici su sugerirali da će, ako pobijedi, iskoristiti pomoć kako bi natjerao Kijev na teritorijalne ustupke Rusiji kako bi okončao rat.