To je dodatni dokaz da se ekonomska aktivnost intenzivira na početku četvrtog kvartala, ocjenjuje agencija Reuters.
Prošlog mjeseca je broj radnih mjesta, van poljoprivrede, povećan za 531.000, saopštio je u petak Sekretarijat za rad u pomno praćenom izvještaju o zapošljavanju. Revidirani su i podaci za septembar kada je otvoreno 312.000 radnih mjesta umjesto 194.000 kako je prvobitno saopšteno.
Međutim, problemi sa nedostatkom radnika su i dalje prisutni, čak i poslije isticanja vladine pomoći za nezaposlene početkom septembra i povratka đaka u učionice.
Izvještaj o radu, uz povećanje povjerenja potrošača i aktivnosti u sektoru usluga pokazuje povoljniju sliku ekonomije, nakon što su delta soj koronavirusa i nestašice proizvoda suzbili rast u trećem kvartalu, na najsporiji tempo za više od godinu.
Stopa nezaposlenosti je pala na 4,6 posto sa 4,8 posto u septembru. Iako kompanije ne mogu da nađu radnike, milioni su i dalje nezaposleni i van radne snage.
Među uzrocima za takvu situaciju na tržištu rada su nemogućnost da se obezbjedi briga o djeci tokom pandemije, strah od zaraze koronavirusom, prijevremeni odlasci u penziju, ogromne ušteđevine i promjene karijere, kao i starenje populacije te nedavno okončana pomoć nezaposlenima.
Krajem augusta, bilo je više od 10 miliona nepopunjenih radnih mjesta. Od početka pandemije radnu snagu je napustilo oko 5 miliona ljudi.
Šef Federalnih rezervi Jerome Powell rekao je novinarima u srijedu da "bi prepreke u zapošljavanju radnika trebalo da nestaju sa daljim napretkom u suzbijanju virusa i ekonomskoj aktivnosti".
Američka Centralna banka najavila je da će ovog mjeseca početi da smanjuje količinu novca koju ubacuje u ekonomiju kroz mjesečni otkup obveznica.
Strahuje se i da bi uredba Bijele kuće o obaveznoj vakcinaciji radnika u federalnoj vladi i zaposlenih u preduzećima sa više od 100 radnika, koja stupa na snagu 4. januara, mogla da doprinese nedostaku radnika.
Također ima sve više štrajkova, s obzirom na to da radnici koriste situaciju na tržištu rada da zahtijevaju veće zarade i bolje uslove.
Potraga za radnicima i dalje podstiče rast zarada što bi zajedno sa rekordnim ušteđevinama trebalo bi da pozitivno utiče na potrošnju tokom praznične sezone, iako plate zaostaju za rastom inflacije, a i dalje postoje velike nestašice proizvoda.