Kampanja za izbor narednog predsjednika Sjedinjenih Američkih Država je u punom jeku. Većina birača će glasati 8. novembra. Mnogi su birači, međutim, već obavili ili obavljaju tu građansku dužnost. Rano, prijevremeno glasanje, osobnim pojavljivanjem na izbornom mjestu, počelo je u nekoliko američkih saveznih država. I glasanje poštom je takođe u toku u onim saveznim državama u kojima je dozvoljen takav način izjašnjavanja biračke volje. Osim o narednom predsjedniku, birači koji se odluče na prijevremeno glasanje i glasanje putem pošte daju svoje glasove i za lokalne i za njihove predstavnike u saveznim državama u kojima žive. Očekuje se da će ove godine na ta dva načina glasati rekordan Amerikanaca sa pravom glasa.
U najkraćem, kampanja za izbor 45. američkog predsjednika je jedna od najdužih, najneizvjesnijih i najspornijih u proteklih nekoliko decenija. I stoga mnogi glasači žele glasati što prije i prestati brinuti. To potvrđuju i riječi dvije Amerikanke:
"Glasaću onako kako želim. Neću da dozvolim da tu vrstu pritiska osjećam duže nego što moram. Neću više brinuti o tome jer ću uraditi sve što mogu."
"Jedva čekam da glasam. Zaista sam nestrpljiva."
Glasati i prebrinuti tu brigu je ključni razlog neočekivano dugih redova na nekim glašačkim mjestima. U Houstonu, savezna država Texas, oni koji su se odlučili na prijevremeno glasanje bili su iznenađeni tim dugim redovima:
"Trebalo je da dođemo ovdje oko 5 ujutro."
"Rekla bih da će izlazak prijevremenih birača biti mnogo veći nego što smo mislili."
I dok prijevremeni glasači stoje u redovima, politički pritisak ne jenjava. Demokrati, nastoje uvjeriti birače, u Texasu većinom članove i simpatizere Republikanske stranke, da ovog puta glasaju za Demokrate. Jedna od njih je Sheila Jackson Lee, zastupnica u Zastupničkom domu Kongresa, Demokrata:
"Ovo je glasanje za sudbinu i budućnost Amerike... Ponosna sam na žene, kandidatkinje za izborne funkcije."
Texas je, tradicionalno, decenijama većinski naklonjen Republikancima. Ove godine razlika u podršci predsjedničkom kandidatu Demokratske stranke je tako mala da se Hillary Clinton nada bi mogla pobijediti i u toj saveznoj državi.
Tim Kaine, kandidat Demokratske strake za potpredsjednika, je na Floridi, među biračima koji su u toj saveznoj državi izašli na prijevremeno glasanje. Njima i svima drugima poručuje:
"Ako pobijedimo na Floridi, dobićemo izbore. Mogu vam reći upravo to. To je prava istina."
I Donald Trump, predsjednički kandidat Republikanske stranke je svjestan značaja pobjede na Floridi. U obraćanju simpatizerima prije dva dana istakao je da ankete među biračima po kojima zaostaje za Clintonovom nisu tačne:
"To su ankete izrazito naklonjene Demokratama, tobožnje ankete ABC koje su upravo objavljene, totalno su netačne. Po anketama u kojima su se oni koji provode ta ispitivanja pokazali realnim i pouzdananim, mi vodimo na nacionalnom nivou."
U kampanji Hillary Clinton jasno je uočljiv krupan zaokret. Umjesto da bude fokusirana na Trumpa, ona sada vodi i predvodi i kampanju podrške kandidatima Demokratske stranke koji će biti birani za novi saziv Kongresa u kojem sada većinu imaju Republikanci.