Međunarodna agencija za kreditni rejting Standard & Poor's kaže da je njena odluka da smanji bonitet američke vlade sa statusa AAA na AA plus temeljena na analizi istih pet "osnovnih načela" iz Okvira neovisnog sustava rejtinga koji se koristi da bi se utvrdila zajmovna sposobnost 126 zemalja, koliko ih ova agencija ocjenjuje.
Standard & Poor's je priopćio da je jedna nova analiza pokazala kako Sjedinjene Države imaju sad manji broj bodova od drugih zemalja s vrhunskim bonitetom u dva od pet područja - politički rizik i fiskalni rizik, uključujući i dužnički teret. Broj bodova Sjedinjenih Država ostaje neizmijenjen u stabilnosti cjelokupnog gospodarskog ustrojstva, vanjskih rizika i monetarne politike.
David Beers, koji se nalazi na čelu odjela za neovisni rejting, kaže da su političke bitke oko povećavanja američkog praga zaduženosti i smanjivanja potrošnje istaknule – kako je rekao - "neizvjesnije političko okruženje" što je smanjilo broj bodova u kategoriji političkog rizika. Dodao je da su prognoze da će američki dug dosegnuti 20 bilijuna dolara tijekom sljedećih deset godina navele Standard & Poor's da smanji broj bodova i u fiskalnoj kategoriji.
A evo i pet temeljnih načela koje Standard & Poor's koristi u svom Okviru neovisnog rejtinga:
- Djelotvornost institucija i političkih rizika – u političkoj kategoriji;
- Ustrojstvo gospodarstva i izgledi za gospodarski rast – u ekonomskoj kategoriji;
- Vanjska likvidnost i položaj u međunarodnim investicijama – u kategoriji vanjskog faktora;
- Fiskalni rezultati i fleksibilnost, kao i dužnički teret – u kategoriji fiskalne politike;
- Monetarna fleksibilnost – u kategoriji monetarne politike.