Kontroverze oko izgradnje planiranog Islamskog centra u New Yorku su ukazale na to šta bi mogla biti rastuća vjerska netrpeljivost u Americi. Ali, uprkos javnim protestima predloženom Islamskom centru u blizini tornjeva Svjetskog trgovinskog centra srušenih u terorističkim napadima 11. septembra 2001., je odobrena dozvola za gradnju.
To medjutim nije slučaj u predgradju Chicaga. Članovi Obrazovnog Centra Irshad, šiitske zajednice u Napervillu, savezna država Illinois pokušavaju postojeću zgradu koja je već u njihovom vlasništvu koristiti kao centar za molitve i obrazovanje. Ali su se pobunili neki od susjeda i okružne vlasti su odbile da im izdaju dozvolu.
Za sada oni za molitvu privremeno koriste metodističku crkvi u predgradju Chicaga.
"Obrazovni centra Irshad je utočište vjere, za ljude koji povremeno žele da se okupe i zajedno mole, i možda pomognu svojoj djeci da se bolje upoznaju sa vjerskom i kulturnom baštinom", objašnjava Mojtaba Noursalehi. On je porijeklom iz Irana, ali sada je američki gradjanin.
Noursalehi je član Upravnog odbora Obrazovnog centra Irshad, i kaže da mnogi članovi tog centra takodjer potiču iz Irana:
"Za razliku od crkava kojih ima na svakom ćošku, nema džamija posebno džamija naše vjerske baštine. Nas ovdje vide kao Irance, a u Iranu kao Amerikance. To je jako neobično, čak i za našu djecu. Mi imamo krizu identiteta i ovo je prilika, ili mogućnost za nas da se okupimo i makar udružimo naše glasove u zajedničkoj molitvi, i tome slično."
Članovima Obrazovnog centra Irshad ne nedostaje ni lokacija ni novac za vlastiti molitveni centar. Zgrada već postoji, to je bivše dječije obdanište. Medjutim, nedostaje im dozvola da je koriste za molitvu.
"Njima je odbijen zahtijeva da zgradu koriste kao religijsku ustanovu", kaže Kevin Vodak, advokat Vijeća za Američko-islamske odnose, koje zagovara interese muslimana u Americi. On kaže da se uskraćivanjem dozvole Obrazovnom centru Irshad krši federalni zakon o korištenju zemljišta za religijske potrebe iz 2000-te:
"U osnovi zakon kaže da se ne mogu nametati velika ograničenja religijskim institucijama kod dodjele dozvola, što u osnovi znači da one vlasništvo mogu koristiti kako žele."
U aprilu je Vijeća za Američko-islamske odnose podnjelo federalnu tužbu protiv 18 članova okruga DuPage. U tužbi se navodi da odbijanje izdavanja dozvole za posebno korištenje krši Prvi i 14 amandman Američkog ustava. Ti amandmani garantuju jednaka prava svim Amerikancima.
"U okrugu DuPage zvaničnici se izgleda više fokusiraju na stambenu zonu i radije žele umiriti stanovnike nego dozvoliti prava religijskih institucija", smatra Vodak.
Zvaničnici okruda DuPage su odbili višestruke zahtijeve za komentar, ali glasnogovornik koji nije želio da govori pred kamerom, kaže da obijanje izdavanja dozvole nema nikakve veze sa religijom. On kaže da je riječ o urbanističkom planu u stambenoj zoni.
Nekoliko članova Upravnog odbora okruga DuPage su to ponovili na skupovima nakon što je tužba podnesena, ističući da niko od članova odbora nije anti-islamist.
Advokat Vijeća za Američko-islamske odnose, Kevin Vodak vjeruje da su na Odbor uticali ljudi koji žive blizu predloženog centra:
"Ukazano je da će se uveče vidjeti svjetla automobila i takve stvari, i jednostavno se čini da ima previše prepreka, ali uopće nema nikakve osnove za zabrinutost."
Advokati koji predstavljaju okrug su podnjeli zahtijev za odbacivanje tužbe. U isto vrijeme zvaničnici u okrugu nastoje progurati amandman koji bi u budućnosti sprječio religijske institucije da u odredjenim stambenim zonama grade mjesta za molitvu.