Sastanci iza zatvorenih vrata održavaju se u hotelu u planinama prekrivenim snijegom iznad norveške prijestolnice. Prvog dana će se predstavnici Talibana sastati sa aktivistkinjama za prava žena i braniteljima ljudskih prava iz Afganistana i iz afganistanske dijaspore.
Prije razgovora, talibanski zamjenik ministra kulture i informisanja objavio je na Twitteru glasovnu poruku za koju je rekao da je od Mutakija, izražavajući nadu u "dobro putovanje puno dostignuća" i zahvaljući se Norveškoj, zemlji za koju je rekao da se nada da će postati "kapija za pozitivno odnos sa Evropom".
Ovo je prvi put otkako su talibani preuzeli zemlju u augustu da njihovi predstavnici održavaju zvanične sastanke u Evropi. Ranije su putovali u Rusiju, Iran, Katar, Pakistan, Kinu i Turkmenistan.
Tokom razgovora, Mutaki će sigurno insistirati na zahtjevu Talibana da se oslobodi skoro 10 milijardi dolara koje su zamrznule Sjedinjene Države i druge zapadne zemlje jer se Afganistan suočava sa nesigurnom humanitarnom situacijom.
Ujedinjene nacije su uspjele da obezbjede izvjesnu likvidnost i dozvolile novoj administraciji da plaća uvoz, uključujući struju, ali su upozorile da je čak milion afganistanske djece u opasnosti od gladovanja, a većina od 38 miliona ljudi u zemlji živi ispod granica siromaštva.
Norveško Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da će se delegacija Talibana također sastati sa Afganistancima u Norveškoj, uključujući "žene lidere, novinare i ljude koji se, između ostalog, bave ljudskim pravima i humanitarnim, ekonomskim, socijalnim i političkim pitanjima".
"Norveška nastavlja da se angažuje u dijalogu sa talibanima u cilju promovisanja ljudskih prava, učešća žena u društvu i jačanja humanitarnih i ekonomskih napora u Afganistanu za podršku avganistanskom narodu", navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova.
A delegacija SAD, koju predvodi specijalni predstavnik za Afganistan Thomas West, planira da razgovara o "formiranju reprezentativnog političkog sistema, odgovoru na hitne humanitarne i ekonomske krize, zabrinutosti za bezbjednost i borbu protiv terorizma i ljudska prava, posebno obrazovanje za djevojke i žene", navodi se u saopštenju koji je objavio američki State Department.
Norveška ministrica spoljnih poslova Anniken Huitfeldt u petak je istakla da ta posjeta "nije legitimacija ili priznanje Talibana. Ali moramo razgovarati sa onima koji danas u praksi upravljaju državom".
Ovoj skandinavskoj zemlji, inače domu Nobelove nagrade za mir, nije strana osjetljiva diplomatija i u prošlosti je bila uključena u mirovne napore u nekoliko zemalja, uključujući Mozambik, Afganistan, Venecuelu, Kolumbiju, Filipine, Izrael i palestinske teritorije, Siriju, Mjanmar, Somaliju, Šri Lanku i Južni Sudan.