I prije tog poteza postojala je zabrinutost zbog sposobnosti Twittera da se bori protiv dezinformacija nakon što je, pod novim vlasnikom Elonom Muskom, otpušteno oko polovine zaposlenih, među kojima su i oni koji su regulisali sadržaj na toj društvenoj mreži.
"Od 23. novembra, Twitter više ne primjenjuje propise o obmanjujućim informacijama o Covidu", navodi se u objavi na blogu, o čemu je prvobitno izvijestila kablovska mreža CNN.
Još nije poznato koje će tačno mjere biti ukinute, a kompanija nije odgovorila na zahtjev agencije Reuters za komentar.
Twitter je na početku pandemije 2020. godine uveo niz mjera, uključujući i oznake i upozorenja na tvitovima u kojima se iznose osporene informacije o zdravstvenoj krizi, kao i okvir za uklanjanje objava kojima se šire lažnje tvrdnje o vakcinama.
Facebook i Google su također uveli slične mjere, koje su i dalje na snazi.
Ranije ove godine, iz Twittera je također saopšteno da su u martu prošle godine prestali da se primjenjuju propisi u vezi sa lažnim tvrdnjama o predsjedničkim izborima 2020. godine.
Milijarder Musk preuzeo je Twitter 27. oktobra, nakon što je platio 44 milijarde dolara za kompaniju, i brzo uveo niz promjena kada je riječ o načinu funkcionisanja te društvene mreže i zaposlenima. Dva dana kasnije je najavio da će uspostaviti savjet za regulisanje sadržaja sa "veoma različitim stavovima".