Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Barack Obama sinoć je u Tucsonu Amerikancima uputio riječi ohrabrenja i pozvao ih da budu složni u iskušenjima i izazovima sa kojima se nacija suočava. Predsjednikovo obraćanje uslijedilo je nekoliko dana nakon oružanog napada na nedužne građane u tom gradu:
„Žalimo za ubijenim, dijelimo vašu duboku bol.....“
Prošle subote, da podsjetimo, napadač je ispred jedne prodavnice u Tusconu, gdje je zastupnica Gabrielle Gifford pozdravljala njene birače, ubio šest osoba, među njima federalnog sudiju i devetogodišnju djevojčicu. Gospođu Gifford teško je ranio hicem u glavu.
Ohrabiti naciju u trenucima iskušenja svojevrstan je test liderstva i snage američkih predsjednika. Kao Obama sinoć, slično je postupio i George W. Bush nakon terorističkih napada od 11. septembra 2001. I predsjednik Bill Clinton obratio se naciji nakon bombaškog napada u Oklahoma City-ju 1995. godine. Učinio je to i predsjednik Ronald Reagan nakon ekplozije svemirkog broda.
„Nećemo biti u stanju zaustaviti svo zlo ovog svijeta, ali znam da od nas ovisi kako ćemo se odnositi jedni prema drugima. Vjerujem da smo, uz sve naše mane, puni dobrote i čestitosti i da ono što nas razdvaja nije tako jako kao ono što nas ujedinjuje“ - istakao je gospodin Obama.
Napad Jareda Lougnera na Gabrille Gifford je prvi napad na člana američkog Kongresa u posljednjih tridesetak godina.
Uz riječi molitve i nade i zastupnici u Zastupničkom domu izrazili su bol i vjeru u ozdravljenje njihove koleginice. Predsjedavajući Zastupničkog doma John Boehner je, između ostalog, rekao:
„Srca su nam ranjena, ali naš duh nije....“
Tokom boravka u Tucsonu, predsjednik Obama je posjetio bolnicu u kojoj leži gospođa Gifford. Ona je, kako je predsjednika obavijestio njen suprug, poslije Obaminog odlaska po prvi put nakon ranjavanja otvorila oči.
„Gospođa Gifford zna da je volimo. Ona zna da se nadamo njenom povratku koji će, bez sumnje, biti vrlo težak“ - takođe je rekao gospodin Obama.
Ljekari saopštavaju da je zastupnica Gifford i dalje u kritičnom stanju, ističu da sada diše sama, da je broj medikamenata smanjen, a doktor Peter Rhee je takođe optimista:
„Njen organizam svakodnevno jača, postaje samostalniji....“
Jedina slika vezana za gospođu Gifford nakon ranjavanja je slika njene ruke u muževljevoj ruci. Ta slika je tiha poruka ljubavi naciji zgroženoj još jednim bezumnim činom mržnje.