Linkovi

Najnovije

Trump - Kim pisma: Prijateljstvo i pohvale

Sjevernokorejski lider Kim Jong Un rukuje se sa predsjednikom SAD Donaldom Trumpom na sastanku 30. juna 2019. godine (Foto: Brendan Smialowski / AFP)
Sjevernokorejski lider Kim Jong Un rukuje se sa predsjednikom SAD Donaldom Trumpom na sastanku 30. juna 2019. godine (Foto: Brendan Smialowski / AFP)

Dugogodišnji novinar dnevnika Washington Post Bob Woodward, poznat po razotkrivanju afere Watergate, u svojoj novoj knjizi "Bijes" iznosi detalje o neubičajenom odnosu predsjednika SAD Donalda Trumpa i sjevernokorejskog lidera Kim Jong Una. 

Knjiga će biti objavljena tek naredne sedmice, ali je nekoliko američkih medija u srijedu objavilo izvode, uključujući i dijelove ličnih pisama koja su Trump i Kim razmijenili protekle dvije godine.

U pismima, sjevernokorejski lider upućuje velike pohvale na račun američkog lidera, kojem se više puta obraća rečima "Vaša ekselencijo" i pozdravlja "duboko i specijalno prijateljstvo", čak i za vrijeme zastoja u širim nuklearnim pregovorima SAD i Sjeverne Koreje.

"Čak i sada, ne mogu da zaboravim taj istorijski trenutak kada sam čvrsto držao ruku Vaše ekselencije na prelijepoj i svetoj lokaciji dok je cijeli svijet gledao", napisao je Kim Trumpu poslije prvog sastanka u Singapuru u junu 2018. godine. Riječ je o jednom od dva Kimova pisma koja je objavila kablovska mreža CNN.

Poslije drugog samita u Vijetnamu, Kim je rekao Trumpu "da je svaki minut koji smo podijelili prije 103 dana u Hanoju takođe bio slavni trenutak koji ostaje vrijedna uspomena", prenosi CNN koji je imau uvid u transkripte dva pisma.

Američki lider ćesto je uzvraćao pohvale. Nakon sastanka u Singapuru, Trump je Kima opisao kao "nevjerovatno pametnog", prenosi Washington Post. Dnevnik navodi i da se Trump hvalio Woodwardu da mu Kim "priča sve" i da je između ostalog opisao kako je ubio svog ujaka, Janga Songa Thaeka​ koji je pogubljen 2013. godine zbog izdaje.

Trump je slične komentare iznio u intervjuu Glasu Amerike, odmah poslije samita u Singapuru, kada je rekao da je Kim "pametan, da voli svoj narod i zemlju".

Pretjerane pohvale?

Woodward je naveo da je tokom pisanja knjige imao uvid u 25 pisama koje su razmijenili Tramp i Kim, mada nije poznato koliko će te prepiske biti uključeno.

Za sada, u objavljenim izvodima iz knjige nema velikih iznenađenja kada je riječ o odnosu Trumpa i Kima, a predsjednik SAD je već objavio dijelove prepiske. Međutim analitičari smatraju da pisma predstavljaju važan uvid u lične osobine i pregovarački stil dvojice lidera.

“Interesantno je vidjeti kako se Kimove lične osobine provlače kroz ta pisma. Okružen poslušnicima cijelog života i posmatrač i učenik pretjeranih izliva divljenja prema svom ocu i dedi, Kim gotovo sigurno zna kako da iskoristi pohvale da bi zloupotrijebio nečiju nesigurnost i želju za veličinom", kaže Jung Pak​, bivši analitičar Centralne obavještajne agencija (CIA) koji radi za Institut Brookings, sa sjedištem u Washingtonu. Napisao je i knjigu o Kim Jong Unu.

Neoubičajeno prijateljstvo

Trump i Kim se nisu uvijek slagali. 2017. godine redovno su razmjenjivali uvrede - Trump je Kima zvao "mali raketaš", a Kim Trumpa "mentalno poremećeni američki izlapjeli starac".

Predsjednik SAD je u jednom trenutku zaprijetio da će "potpuno da uništi" Sjevernu Koreju.

Tenzije su ublažene nakon što je Trump postao prvi američki predsjednik koji se za vrijeme mandata u Bijeloj kući sastao sa sjevernokorejskim liderom. Kasnije je tvrdio da su se njih dvojica "zaljubili".

Predsjednik SAD Donald Trump i sjevernokorejski lider Kim Jong tokom sastanka u Singapuru, 12. jun 2018. godine (Foto: KCNA)
Predsjednik SAD Donald Trump i sjevernokorejski lider Kim Jong tokom sastanka u Singapuru, 12. jun 2018. godine (Foto: KCNA)

Odnos Trumpa i Kima i dalje je dobar, uprkos tome što je Sjeverna Koreja prošle godine nastavili raketne testove i napustila nuklearne pregovore.

Ukoliko osvoji još jedan mandat u novembru, Trump je najavio da će "veoma brzo" postići sporazum sa Kimom. Trumpov demokratski protivkandidat, Joe Biden, rekao je da neće nastaviti ličnu komunikaciju sa Kimom, čime je nagovijestio povratak na tradicionalniju američku politiku prema Sjevernoj Koreji.​

Uticaj na buduće razgovore

Pojedini sada strahuju da bi objavljivanje privatnih pisama Trumpa i Kima moglo da uvrijedi Sjevernu Koreju i poremeti buduće razgovore.

“Riječ je o diplomatskoj komunikaciji", navodi Mark P. Barry​, dugogodišni analitičar korejskih pitanja i pomoćnik urednika Međunarodnog časopisa o svjetskom miru.

Situacija je takođe komplikovana zašto što se u autokratskoj Sjevernoj Koreji, Kimove izjave tretiraju sa najvećim uvažavanjem, smatra on.

“Najgore što može da se dogodi je da Kim u domaćoj javnosti izgleda kao da se pokorava Trumpu", ističe Barry.

Sjeverna Koreja nije komentarisala objavljivanje prepiske između dvojice lidera, ali Pjongjang možda i neće biti previše iznenađen s obzirom na to da je Trump tweetovao jedno od Kimovih pisama u julu 2018. godine.

“To neće mnogo uticati na Kimov stav. On razumije da postoji mogućnost da nešto procuri", ističe Lee Sang-sin ​ iz Korejskog instituta za nacionalno ujedinjenje.

Kathryn Botto​, analitičarka u programu za Aziju pri Karnegijevoj zadužbini za međunarodni mir kaže da ne bi bila iznenađena kada bi Kim iskoristio objavljivanje pisama kao razlog za odbijanje razgovora.

“Kao dokaz nepoštovanja SAD ili nešto slično. Međutim, u stvarnosti, Kimova spremnost da razgovara u budućnosti zasnovana je na potencijalnom ublažavanju sankcija ili drugim promjenama u američkom pregovaračkom stavu. Ovo naravno to ne mijenja", ocjenjuje Botto.

Odnos Trumpa i Kima nedovoljan za napredak?

Sjeverna Koreja već mjesecima bojkotuje razgovore, koji su počeli da zastaju nakon neuspješnog samita u Hanoju u februaru 2019. godine.

Trump i Kim sastali su se još jednom - u demilitarizovanoj zoni koja razdvaja dvije Koreje u februaru 2019. godine, što je kratkotrajno oživjelo nade da bi pregovori mogli da budu nastavljeni.

Mjesec nakon sastanka, Kim je pisao Trumpu "u novom tonu", navodno nezadovoljan zato što nisu u potpunosti obustavljene američko-južnokreojske vojne vježbe, prenosi CNN.

"Uvrijeđen sam i ne želim da to krijem od vas. Veoma sam, veoma uvrijeđen", napisao je Trump Kimu.

Sjevernokorejski zvaničnici su proteklih mjeseci isticali da je odnos Trumpa i Kima i dalje snažan i da je vjerovatno spriječio da tenzije izmaknu kontroli, ali da nije dovoljan da osigura napredak u nuklearnim pregovorima.

See all News Updates of the Day

Uprkos neslaganju Republikanci ponovo izabrali Mike Johnsona za predsjedavajućeg Predstavničkog doma američkog Kongresa

Prvi dan novog Kongresa u američkom Kapitolu u Washingtonu: Mike Johnson ponovo je predsjedavajući
Prvi dan novog Kongresa u američkom Kapitolu u Washingtonu: Mike Johnson ponovo je predsjedavajući

Predsjedavajući Predstavničkog doma američkog Kongresa Mike Johnson u petak je ponovo izabran na čelnu poziciju u komori sa vrlo malom razlikom koja je naglasila potencijalne pukotine među republikancima novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa na Capitol Hillu.

Činilo se da Johnson u početku nije dobio većinu koja mu je bila potrebna da zadrži svoj posao, ali su dva republikanska protivnika promijenila svoje glasove da bi ga podržali nakon dugih pregovora, a najmanje jedan je prijavio da je dobio poziv od Trumpa lično.

Johnson je ponovo izabran sa 218 glasova - što je minimalni potreban broj.

Republikanci kontrolišu komoru sa većinom od 219 prema 215 glasova.

Nakon glasanja, Johnson je obećao da će produžiti Trumpovo smanjenje poreza iz 2017., koje ističe ove godine.

"Drastično ćemo smanjiti veličinu i obim vlade", rekao je.

Drugi veliki izazovi će se pojaviti, uključujući rješavanje duga nacije od više od 36 biliona dolara, na što će Kongres morati djelovati kasnije ove godine.

Glasanje u petak bilo je rani test sposobnosti republikanaca da se drže zajedno dok unapređuju Trumpov plan smanjenja poreza i provođenja granica. To je također testiralo Trumpov utjecaj na Capitol Hillu, gdje je šačica republikanaca pokazala spremnost da mu prkosi.

Republikance u Predstavničkom domu u posljednje dvije godine muče unutrašnje podjele. Johnson je podignut na mjesto govornika nakon što je stranka svrgnula njegovog prethodnika Kevina McCarthyja usred njegovog mandata.

Članovi Kongresa kretali su se oko dvorane više od pola sata nakon što je glasanje završeno, gdje su se mogli vidjeti Johnson i njegovi pomagači kako pokušavaju uvjeriti one koji su bili protiv.

Predstavnik Keith Self, jedan od trojice republikanaca koji su u početku glasali protiv Johnsona, rekao je da je nakon toga imao "živu" raspravu s Trumpom.

Rekao je da je osigurao obećanje da će članovi desnog krila stranke biti uključeni u napore da se oblikuju visoki porezi i zakon o imigraciji.

Arhivska fotografija: Zastupnik Keith Self, u dvorani Predstavničkog doma
Arhivska fotografija: Zastupnik Keith Self, u dvorani Predstavničkog doma

„Trebalo nam je više doprinosa članova poput mene — ne predsjedavajućeg, niti liderske pozicije — i mislim da smo to uradili,“ rekao je novinarima.

Zajedno sa predstavnikom Ralphom Normanom, Self se vratio da glasa za Johnsona.

Zakonodavac blizak Johnsonu, govoreći pod uvjetom anonimnosti, rekao je da je predsjedavajući obećao da će voditi Dom na "konstruktivan" način, ali nije pristao ni na kakve posebne izmjene pravila kako bi dobio njihovu podršku.

Poslanik Thomas Massie, glasni Johnsonov protivnik koji je dugo bio trn u oku vodstva svoje stranke, bio je jedini republikanac koji je glasao protiv njega.

Još šest republikanaca je prvobitno odbilo da uopšte glasa prije nego što su glasali za Johnsona.

Reutersov fotograf snimio je sliku predstavnice Marjorie Taylor Greene, koja je glasala za Johnsona, kako razgovara na svom iPhoneu s imenom Susie Wiles - Trumpova nova šefica kabineta - vidljivim na ekranu.

Trump je čestitao Johnsonu nakon glasanja. "Mike će biti odličan predsjedavajući, a našoj zemlji će biti korisno", napisao je na društvenim mrežama.

IZRASTAO IZ PREVIRANJA

Blagi predstavnik Luizijane, 52, bio je prebačen iz sjene u jedan od najmoćnijih poslova Washingtona tokom tri sedmice previranja u oktobru 2023., kada su republikanci protjerali McCarthyja i borili se da se dogovore oko nasljednika.

Konzervativni hrišćanski advokat pojavio se kao konsenzus, ali se od tada borio da zadrži svoju stranku jedinstvenom.

U ulozi koja je druga u predsjedništvu nakon potpredsjednika, Johnsona čeka veliki posao. Pored preuzimanja Trumpove sveobuhvatne zakonodavne agende, Kongres će kasnije ove godine morati da se pozabavi gornjom granicom državnog duga.

Johnsonova republikanska većina 219-215 vjerovatno će se još više suziti, barem privremeno, ako Senat potvrdi dva republikanska poslanika na pozicijama u Trumpovoj administraciji, što počinje 20. januara.

Trump je imenovao Elise Stefanik za ambasadoricu pri Ujedinjenim nacijama, a Mikea Waltz-a za svog savjetnika za nacionalnu sigurnost.

Još jedno mjesto je upražnjeno, jer je republikanac Matt Gaetz dao ostavku iz Kongresa kada je bio nominovan za Trumpovog državnog tužioca. Gaetz se također povukao s te pozicije zbog optužbi za seksualno nedolično ponašanje.

Sva tri mjesta, koja predstavljaju republikanske okruge, trebalo bi da budu popunjena na vanrednim izborima kasnije ove godine.

Republikanci su također položili zakletvu sa novom većinom u Senatu od 53-47 u petak sa senatorom Johnom Thuneom kao njihovim novim liderom.

Johnson je u protekloj godini razljutio neke konzervativce tako što se više puta obraćao demokratama kako bi dali glasove za usvajanje kritičnih zakona, poput zakona kojima bi vladine agencije održale rad.

Također se suočio s izazovom u posljednjem trenutku krajem prošlog mjeseca kada je Trump rekao republikancima u Predstavničkom domu da odustanu od vladinog sporazuma o finansiranju, zahtijevajući da se podigne i gornja granica državnog duga.

Revidirana verzija tog zakona - ne uključujući Trumpov zahtjev za ograničenjem duga - prošla je Predstavnički dom samo nekoliko sati prije nego što bi se vlada zatvorila, i dobila je više podrške od demokrata nego republikanaca.

Službe istražuju potencijalnu vezu između napada u New Orleansu i Las Vegasu

Službe istražuju potencijalnu vezu između napada u New Orleansu i Las Vegasu
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:48 0:00

Osumnjičeni za smrtonosni teroristički napad u New Orleansu tokom proslave Nove godine bio je isnpirisan terorističkom grupom Islamska država. Dok se istraga o motivima nastavlja, istražuje se i moguća veza napada sa eksplozijom vozila u Las Vegasu.

U novom sazivu Kongresa izazovi jedinstvu Republikanaca

U novom sazivu Kongresa izazovi jedinstvu Republikanaca
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

119. Saziv američkog Kongresa danas započinje rad. Ali nakon sporne bitke oko državnog financiranja prošlog mjeseca, naizgled jedinstvena kontrola Republikanske stranke nad Senatom, Zastupničkim domom, kao i Bijelom kućom, suočava se s izazovima.

Američki organi za provođenje zakona upozorili na potencijalne imitacije napada u New Orleansu

Ljudi pored obilježja žrtvama smrtonosnog napada kamionom u ulici Bourbon u Francuskoj četvrti, 3. januara 2025. u New Orleansu.
Ljudi pored obilježja žrtvama smrtonosnog napada kamionom u ulici Bourbon u Francuskoj četvrti, 3. januara 2025. u New Orleansu.

Ministarstvo domovinske sigurnosti SAD-a i FBI upozoravaju federalne, državne i lokalne agencije za provođenje zakona da budu na oprezu zbog mogućih incidenata imitacije, inspiriranih novogodišnjim napadom kamiona u New Orleansu u kojem je poginulo 14 ljudi.

U zajedničkom obavještajnom biltenu objavljenom u petak koji su dobili Glas Amerike i druge novinske organizacije, savezne vlasti su upozorile 18.000 državnih agencija za provođenje zakona da budu u potrazi za "potencijalnim imitatorskim ili osvetničkim napadima inspiriranim ovim napadom i drugim nedavnim smrtonosnim napadima vozilima širom svijeta."

U biltenu se navodi da će takvi napadi "vjerovatno ostati privlačni za potencijalne napadače s obzirom na lakoću nabavke vozila i nizak prag vještina neophodan za izvođenje napada."

U federalnom biltenu navodi se da teroristička grupa Islamska država od 2014. godine promovira upotrebu vozila u terorističkim napadima, nakon čega slijede napadi sekundarnim oružjem, kao metoda izazivanja incidenata sa masovnim žrtvama.

U zajedničkom biltenu savjetovano je agencijama za provođenje zakona da potraže znakove opasnosti, kao što su lažni dokumenti ili kreditne kartice koje se koriste za iznajmljivanje vozila, ili znakovi "preoperativnog nadzora", kao što su automobili parkirani na čudnim lokacijama ili sumnjive aktivnosti u blizini mjesta događaja.

FBI je u petak objavio tri fotografije sada pokojnog osumnjičenog za napad, 42-godišnjeg Shamsud-Din Jabbara, snimljene sa snimka nadzora oko sat vremena prije smrtonosnog napada u ulici Bourbon. Objavili su i fotografiju plavog rashladnog sanduka koji je pronađen u blizini mjesta događaja u kojem se nalazi improvizirana eksplozivna naprava.

Fotografije su objavljene zajedno sa saopćenjem u kojem se traže informacije od bilo kojeg člana javnosti koji je možda prošao pored Jabbara na ulici ili vidio hladnjak kao na fotografiji.

Bijela kuća je u petak objavila da će predsjednik Joe Biden i prva dama Jill Biden u ponedjeljak otputovati u New Orleans kako bi posjetili porodice i članove zajednice pogođene napadom, kao i sastali se sa zvaničnicima na terenu.

Na brifingu u četvrtak s novinarima, zvaničnici FBI-a su rekli da vjeruju da je Jabbar, koji je ubijen na licu mjesta u pucnjavi s policijom, djelovao sam u novogodišnjem napadu i bio inspiriran terorističkom grupom Islamske države.

Zamjenik pomoćnika direktora FBI-a Christopher Raia, iz odjela agencije za borbu protiv terorizma, rekao je da su zaključili da Jabbar nije imao saučesnika nakon stotina intervjua i pregleda napadačevih poziva, naloga na društvenim mrežama i elektronskih uređaja.

Zvaničnici su ponovo otvorili ulicu Bourbon u četvrtak popodne. Napad se dogodio u srijedu u 3.15 sati.

Automobili voze ulicom Bourbon nakon što je puštena u redovan saobraćaj dva dana nakon što je veteran američke vojskezabio svoj kamionet u prepunu francusku četvrt na Novu godinu u New Orleansu, La., 3. januara 2025.
Automobili voze ulicom Bourbon nakon što je puštena u redovan saobraćaj dva dana nakon što je veteran američke vojskezabio svoj kamionet u prepunu francusku četvrt na Novu godinu u New Orleansu, La., 3. januara 2025.

U utorak uveče, samo nekoliko sati prije napada, Jabbar je na svom Facebook nalogu objavio pet video snimaka, očigledno upućenih njegovoj porodici i snimljenih dok je vozio, u kojima se svrstava u terorističku grupu Islamska država. FBI je rekao da je zastava Islamske države također pronađena u vozilu nakon napada.

“Ovo je bio teroristički čin. To je bilo s predumišljajem i zao čin”, rekao je Raia.

Jabbar je prvobitno planirao da povrijedi svoju rodbinu i prijatelje, ali je bio zabrinut kako će to protumačiti mediji, rekla je Raia. “Bio je 100% inspirisan ISIS-om.”

Napad se dogodio na raskrsnici ulica Canal i Bourbon u živahnoj francuskoj četvrti u gradu. Istorijska turistička destinacija puna barova i muzike poznata je i po velikim proslavama Nove godine.

Nakon što se vozilo sudarilo, vozač je izašao iz kamiona i pucao na policajce koji su reagovali, saopštila je policija. Policija je saopštila da su policajci uzvratili vatru i ubili vozača. Dvojica policajaca su ranjena, ali su u stabilnom stanju, saopštila je policija.

“Ovo nije samo teroristički čin. Ovo je zlo”, rekla je nadzornica policije New Orleansa Anne Kirkpatrick novinarima na konferenciji za novinare u srijedu.

Istražitelji su u vozilu pronašli oružje i eksplozivnu napravu, saopćio je FBI, zajedno s drugim eksplozivnim napravama pronađenim u Francuskoj četvrti. Čini se da je vozilo iznajmljeno, saopštio je FBI.

Novoizabrani predsjednik Donald Trump osudio je napad u objavi na svojoj platformi za društvene mreže Truth Social.

“Naša srca su sa svim nevinim žrtvama i njihovim najmilijima. Trumpova administracija će u potpunosti podržati grad New Orleans dok istražuju i oporavljaju se od ovog čina čistog zla!” rekao je.

U istoj objavi, Trump je također lažno sugerirao da je osumnjičeni imigrant.

Dopisnik VOA za nacionalnu sigurnost Jeff Seldin i reporter VOA Liam Scott dali su svoj doprinos ovom izvještaju. Neke informacije za ovu priču došle su od Reutersa i Associated Pressa.

Vojnik u vozilu se ubio prije nego što je Cybertruck eksplodirao ispred hotela Trump Las Vegas

Plamen se diže iz Tesla Cybertrucka nakon što je eksplodirao ispred Trump International Hotela Las Vegas, u Las Vegasu, Nevada, 1. januara 2025. na ovom snimku ekrana preuzetom sa video snimka na društvenim mrežama. (Antunes preko Reutersa)
Plamen se diže iz Tesla Cybertrucka nakon što je eksplodirao ispred Trump International Hotela Las Vegas, u Las Vegasu, Nevada, 1. januara 2025. na ovom snimku ekrana preuzetom sa video snimka na društvenim mrežama. (Antunes preko Reutersa)

Visoko odlikovani vojnik u Tesla Cybertrucku prepunom vatrometa koji je eksplodirao ispred Trump International Hotela u Las Vegasu pucao je sebi u glavu neposredno prije detonacije, saopštile su vlasti u četvrtak.

U eksploziji je lakše povrijeđeno sedam osoba, ali praktično nije bilo štete u hotelu.

Šerif okruga Clark Kevin McMahill rekao je da je Matthew Livelsberger, 37-godišnji Zelena beretka, vjerovatno planirao štetniji napad, ali je vozilo sa čeličnim stranama apsorbiralo veliki dio sile iz grubo napravljenog eksploziva.

Šteta od eksplozije uglavnom je ograničena na unutrašnjost kamiona. Eksplozija je "izbila i gore" i nije pogodila vrata Trumpovog hotela samo nekoliko stopa dalje, rekao je šerif.

"Nivo sofisticiranosti nije ono što bismo očekivali od pojedinca s ovom vrstom vojnog iskustva", rekao je Kenny Cooper, specijalni agent zadužen za Biro za alkohol, duhan, vatreno oružje i eksplozive.

Vlasti i dalje rade na utvrđivanju motiva.

Livelsberger se nedavno vratio sa prekomorskog posla u Njemačkoj i bio je na odobrenom odsustvu kada je umro, prema jednom američkom zvaničniku.

Zvaničnik policije rekao je da su istražitelji iz intervjua saznali da se možda potukao sa suprugom zbog problema u vezi nedugo prije nego što je iznajmio Teslu i kupio oružje. Zvaničnik je govorio pod uslovom anonimnosti zbog nedostatka ovlaštenja da razgovara o istrazi.

Među ostalim ugljenisanim predmetima pronađenim u kamionu bilo je drugo vatreno oružje, određeni broj vatrometa, pasoš, vojna iskaznica, kreditne kartice, iPhone i pametni sat, rekao je McMahill. Vlasti su saopštile da su oba pištolja kupljena legalno.

Tijelo Livelsbergera iz Colorado Springsa spaljeno je do neprepoznatljivosti, ali su ga istražitelji identificirali u četvrtak. Uzrok smrti je samoubistvo iz vatrenog oružja, prema mrtvozorniku okruga Clark.

Fotografija bez datuma, koju je dostavila Policijska uprava Las Vegasa, prikazuje predmete pronađene u Tesla Cybertrucku koji je uključen u eksploziju ispred hotela Trump u Las Vegasu.
Fotografija bez datuma, koju je dostavila Policijska uprava Las Vegasa, prikazuje predmete pronađene u Tesla Cybertrucku koji je uključen u eksploziju ispred hotela Trump u Las Vegasu.

Livelsberger je služio u Zelenim beretkama, visoko obučenim specijalnim snagama koje rade na borbi protiv terorizma u inostranstvu i obučavaju partnere. On je služio u vojsci od 2006. godine, uzdigao se kroz činove dugim radom na prekomorskim zadacima, dva puta je bio raspoređen u Afganistan i službovao u Ukrajini, Tadžikistanu, Gruziji i Kongu, saopštila je vojska.

Odlikovan je sa pet bronzanih zvjezdica, uključujući jednu s hrabrosti za hrabrost pod vatrom, borbenom pješadijskom značkom i vojnom medaljom za hrabrost.

McMahill je rekao da je Livelsberger iznajmio Tesla električno vozilo u subotu u Denveru, a šerif je pokazao kartu na kojoj se vidi da je naplaćeno u gradu Monument u Koloradu u blizini Colorado Springsa u ponedjeljak.

Fotografija bez datuma, koju je dostavila Policijska uprava Las Vegasa, prikazuje pasoš koji pripada Matthewu Livelsbergeru, pronađen u Tesla Cybertrucku koji je uključen u eksploziju ispred hotela Trump u Las Vegasu.
Fotografija bez datuma, koju je dostavila Policijska uprava Las Vegasa, prikazuje pasoš koji pripada Matthewu Livelsbergeru, pronađen u Tesla Cybertrucku koji je uključen u eksploziju ispred hotela Trump u Las Vegasu.

McMahill je rekao da su istražitelji dobili fotografije stanice za punjenje na kojima se vidi da je Livelsberger "bio osoba koja je vozila ovo vozilo" i da je bila sama.

"Ne znamo ni o kakvim drugim subjektima koji su uključeni u ovaj konkretni slučaj", rekao je šerif.

Vlasti su u četvrtak pretražile kuću u Kolorado Springsu u sklopu istrage. Komšije su kazale da je muškarac koji je tamo živio imao ženu i bebu i da nije davao nikakve znake da predstavlja opasnost za bilo koga.

Eksplozija kamiona, prepuna vatrometa i kanistera sa gorivom, dogodila se nekoliko sati nakon što je Shamsud-Din Jabbar, 42, zabio kamion u gomilu u francuskoj četvrti New Orleansa rano na Novu godinu, ubivši najmanje 14 ljudi prije nego što je bio ubijen od strane policije. Ta nesreća se istražuje kao teroristički napad.

FBI je u četvrtak rekao da misle da je Jabbar djelovao sam, preokrenuvši svoju poziciju u odnosu na dan ranije da je vjerovatno radio s drugima.

I Livelsberger i Jabbar proveli su vrijeme u bazi ranije poznatoj kao Fort Bragg, masivnoj vojnoj bazi u Sjevernoj Karolini koja je dom više jedinica za specijalne operacije vojske. Međutim, jedan od zvaničnika koji je razgovarao za AP rekao je da nije bilo preklapanja u njihovim zadacima u bazi, koja se sada zove Fort Liberty.

Chris Raia, zamjenik pomoćnika direktora FBI-a, rekao je u četvrtak da zvaničnici nisu pronašli konačnu vezu između napada u New Orleansu i eksplozije kamiona u Las Vegasu.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG