Linkovi

Najnovije

Trump - Kim pisma: Prijateljstvo i pohvale

Sjevernokorejski lider Kim Jong Un rukuje se sa predsjednikom SAD Donaldom Trumpom na sastanku 30. juna 2019. godine (Foto: Brendan Smialowski / AFP)
Sjevernokorejski lider Kim Jong Un rukuje se sa predsjednikom SAD Donaldom Trumpom na sastanku 30. juna 2019. godine (Foto: Brendan Smialowski / AFP)

Dugogodišnji novinar dnevnika Washington Post Bob Woodward, poznat po razotkrivanju afere Watergate, u svojoj novoj knjizi "Bijes" iznosi detalje o neubičajenom odnosu predsjednika SAD Donalda Trumpa i sjevernokorejskog lidera Kim Jong Una. 

Knjiga će biti objavljena tek naredne sedmice, ali je nekoliko američkih medija u srijedu objavilo izvode, uključujući i dijelove ličnih pisama koja su Trump i Kim razmijenili protekle dvije godine.

U pismima, sjevernokorejski lider upućuje velike pohvale na račun američkog lidera, kojem se više puta obraća rečima "Vaša ekselencijo" i pozdravlja "duboko i specijalno prijateljstvo", čak i za vrijeme zastoja u širim nuklearnim pregovorima SAD i Sjeverne Koreje.

"Čak i sada, ne mogu da zaboravim taj istorijski trenutak kada sam čvrsto držao ruku Vaše ekselencije na prelijepoj i svetoj lokaciji dok je cijeli svijet gledao", napisao je Kim Trumpu poslije prvog sastanka u Singapuru u junu 2018. godine. Riječ je o jednom od dva Kimova pisma koja je objavila kablovska mreža CNN.

Poslije drugog samita u Vijetnamu, Kim je rekao Trumpu "da je svaki minut koji smo podijelili prije 103 dana u Hanoju takođe bio slavni trenutak koji ostaje vrijedna uspomena", prenosi CNN koji je imau uvid u transkripte dva pisma.

Američki lider ćesto je uzvraćao pohvale. Nakon sastanka u Singapuru, Trump je Kima opisao kao "nevjerovatno pametnog", prenosi Washington Post. Dnevnik navodi i da se Trump hvalio Woodwardu da mu Kim "priča sve" i da je između ostalog opisao kako je ubio svog ujaka, Janga Songa Thaeka​ koji je pogubljen 2013. godine zbog izdaje.

Trump je slične komentare iznio u intervjuu Glasu Amerike, odmah poslije samita u Singapuru, kada je rekao da je Kim "pametan, da voli svoj narod i zemlju".

Pretjerane pohvale?

Woodward je naveo da je tokom pisanja knjige imao uvid u 25 pisama koje su razmijenili Tramp i Kim, mada nije poznato koliko će te prepiske biti uključeno.

Za sada, u objavljenim izvodima iz knjige nema velikih iznenađenja kada je riječ o odnosu Trumpa i Kima, a predsjednik SAD je već objavio dijelove prepiske. Međutim analitičari smatraju da pisma predstavljaju važan uvid u lične osobine i pregovarački stil dvojice lidera.

“Interesantno je vidjeti kako se Kimove lične osobine provlače kroz ta pisma. Okružen poslušnicima cijelog života i posmatrač i učenik pretjeranih izliva divljenja prema svom ocu i dedi, Kim gotovo sigurno zna kako da iskoristi pohvale da bi zloupotrijebio nečiju nesigurnost i želju za veličinom", kaže Jung Pak​, bivši analitičar Centralne obavještajne agencija (CIA) koji radi za Institut Brookings, sa sjedištem u Washingtonu. Napisao je i knjigu o Kim Jong Unu.

Neoubičajeno prijateljstvo

Trump i Kim se nisu uvijek slagali. 2017. godine redovno su razmjenjivali uvrede - Trump je Kima zvao "mali raketaš", a Kim Trumpa "mentalno poremećeni američki izlapjeli starac".

Predsjednik SAD je u jednom trenutku zaprijetio da će "potpuno da uništi" Sjevernu Koreju.

Tenzije su ublažene nakon što je Trump postao prvi američki predsjednik koji se za vrijeme mandata u Bijeloj kući sastao sa sjevernokorejskim liderom. Kasnije je tvrdio da su se njih dvojica "zaljubili".

Predsjednik SAD Donald Trump i sjevernokorejski lider Kim Jong tokom sastanka u Singapuru, 12. jun 2018. godine (Foto: KCNA)
Predsjednik SAD Donald Trump i sjevernokorejski lider Kim Jong tokom sastanka u Singapuru, 12. jun 2018. godine (Foto: KCNA)

Odnos Trumpa i Kima i dalje je dobar, uprkos tome što je Sjeverna Koreja prošle godine nastavili raketne testove i napustila nuklearne pregovore.

Ukoliko osvoji još jedan mandat u novembru, Trump je najavio da će "veoma brzo" postići sporazum sa Kimom. Trumpov demokratski protivkandidat, Joe Biden, rekao je da neće nastaviti ličnu komunikaciju sa Kimom, čime je nagovijestio povratak na tradicionalniju američku politiku prema Sjevernoj Koreji.​

Uticaj na buduće razgovore

Pojedini sada strahuju da bi objavljivanje privatnih pisama Trumpa i Kima moglo da uvrijedi Sjevernu Koreju i poremeti buduće razgovore.

“Riječ je o diplomatskoj komunikaciji", navodi Mark P. Barry​, dugogodišni analitičar korejskih pitanja i pomoćnik urednika Međunarodnog časopisa o svjetskom miru.

Situacija je takođe komplikovana zašto što se u autokratskoj Sjevernoj Koreji, Kimove izjave tretiraju sa najvećim uvažavanjem, smatra on.

“Najgore što može da se dogodi je da Kim u domaćoj javnosti izgleda kao da se pokorava Trumpu", ističe Barry.

Sjeverna Koreja nije komentarisala objavljivanje prepiske između dvojice lidera, ali Pjongjang možda i neće biti previše iznenađen s obzirom na to da je Trump tweetovao jedno od Kimovih pisama u julu 2018. godine.

“To neće mnogo uticati na Kimov stav. On razumije da postoji mogućnost da nešto procuri", ističe Lee Sang-sin ​ iz Korejskog instituta za nacionalno ujedinjenje.

Kathryn Botto​, analitičarka u programu za Aziju pri Karnegijevoj zadužbini za međunarodni mir kaže da ne bi bila iznenađena kada bi Kim iskoristio objavljivanje pisama kao razlog za odbijanje razgovora.

“Kao dokaz nepoštovanja SAD ili nešto slično. Međutim, u stvarnosti, Kimova spremnost da razgovara u budućnosti zasnovana je na potencijalnom ublažavanju sankcija ili drugim promjenama u američkom pregovaračkom stavu. Ovo naravno to ne mijenja", ocjenjuje Botto.

Odnos Trumpa i Kima nedovoljan za napredak?

Sjeverna Koreja već mjesecima bojkotuje razgovore, koji su počeli da zastaju nakon neuspješnog samita u Hanoju u februaru 2019. godine.

Trump i Kim sastali su se još jednom - u demilitarizovanoj zoni koja razdvaja dvije Koreje u februaru 2019. godine, što je kratkotrajno oživjelo nade da bi pregovori mogli da budu nastavljeni.

Mjesec nakon sastanka, Kim je pisao Trumpu "u novom tonu", navodno nezadovoljan zato što nisu u potpunosti obustavljene američko-južnokreojske vojne vježbe, prenosi CNN.

"Uvrijeđen sam i ne želim da to krijem od vas. Veoma sam, veoma uvrijeđen", napisao je Trump Kimu.

Sjevernokorejski zvaničnici su proteklih mjeseci isticali da je odnos Trumpa i Kima i dalje snažan i da je vjerovatno spriječio da tenzije izmaknu kontroli, ali da nije dovoljan da osigura napredak u nuklearnim pregovorima.

See all News Updates of the Day

Broj žrtava porastao na 18. Federacija traži međunarodnu pomoć

Donja Jablanica, 5. oktobar 2024.
Donja Jablanica, 5. oktobar 2024.

Broj žrtava usljed poplava, odrona i klizišta u Hercegovini i Srednjoj Bosni porastao je na 18, dok je Federacija BiH odlučila da zatraži međunarodnu pomoć.

Vlada HNK-a je saopćila kako je broj mrtvih u tom kantonu danas porastao na 15. Ranije, u Fojnici su život izgubile tri osoba.

Jedna osoba je danas pronađena u Buturović Polju (Općina Konjic), a druga u Donjoj Jablanici, koja je jedno od najtežih pogođenih mjesta. Najviše stradalih je u Donjoj Jablanici.

Federalni premijer Nermin Nikšić je rekao danas kako ne bilo toliko žrtava ni štete u Donjoj Jablanici da se nije sručio kamenolom sa brda iznad naselja.

U općini Jablanica na terenu su pripadnici službi i mašine koje pokušavaju ukloniti kamenje, ruševine i blato.

I dalje traje potraga za nestalima. Prema jutrošnjim informacijama, u Konjicu se tragalo za četiri, a u Jablanici za šest.

Alka Glušić, 74, izgubila je brata i tri člana njegove uže porodice. Bila je sa sestrom u drugoj kući.

"Te (bratove) kuće sada nema. Tamo nema nikoga", rekla je Glušić za Reuters.

Nezima Begović, 62, imala je sreće. Njena kuća je oštećena, ali je izašla neozlijeđena.

"Čula sam ljude kako vrište i odjednom je sve bilo tiho. Onda sam rekla da su svi tamo mrtvi", rekla je ona za Reuters.

Iz Vlade HNK su rekli kako su građani čije su kuće uništene smješteni u Jablanici, u sportskom centru i drugim privatnim kućama.

Dodali su da je prohodna cesta Konjic-Jablanica i Jablanica-Prozor, ali su zamolili građane da ne putuju.

Naselje Glogošnica u Jablanici, 5. oktobar 2024.
Naselje Glogošnica u Jablanici, 5. oktobar 2024.

Oko 500 stanovnika sela Dusina u Opštini Fojnica u srednoj Bosni i Hercegovini je još uvijek odsječeno, nakon što su poplava i odroni uništili putnu komunikaciju prema Fojnici i poplavile sela Bakovići, Luke, Gojevići.

"Ekipa je uspjela do Dusine doći šumskim putem, i utvrdila stanje, a šumskim putem preko planine je upućena i mehanizacija, kako bi se brže sanirao put", rekla je za RSE Anida Ramić, portparolka Opštine.

Dodaje da je po svemu sudeći broj od tri žrtve u poplavama konačan, jer nema više prijavljenih nestalih osoba.

Građani i aktivisti iz cijele Bosne i Hercegovine prikupljaju pomoć za građane stradale u poplavama.

Udruženje Pomozi.ba je objavilo kako je za 36 sati prikupljeno blizu dva miliona KM od ljudi iz zemlje i inostranstva.

Vlada Federacije je uputila zahtjev Vijeću ministara BiH za traženje međunarodne pomoći za saniranje štete.

Donja Jablanica, 5. oktobar 2024.
Donja Jablanica, 5. oktobar 2024.

Odgoda lokalnih izbora u poplavama pogođenim općinama

Odgađaju se lokalni izbori u Jablanici, Konjicu, Kiseljaku i Kreševu, zbog poplava koje su zahvatile ove četiri opštine, odlučila je Centralna izborna komisija (CIK) Bosne i Hercegovine na sjednici u subotu, 5. oktobra.

U Fojnici, izbori su odgođeni na tri biračka mjesta.

Odluku o datumu održavanja odgođenih izbora će biti donesena kad se steknu uslovi za njihovo održavanje.

Brojni muzički, kulturni i sportski događaji također su odgođeni.

Naučnici: požari i sječa su povećali rizik za poplave

Glogošnica, Jablanica, 5. oktobar 2024.
Glogošnica, Jablanica, 5. oktobar 2024.

Južni i središnji dio Bosne i Hercegovine su pogodile bujične poplave. Posebno su pogođeni regioni Jablanice i Fojnice. Obilne kiše se nisu mogle spriječiti, ali prema riječima stručnjaka, ljudski faktor i nebriga za okoliš su doprinijeli razornom efektu.

Broj poginulih u poplavama koje su pogodile BiH porastao je na 17, i još traje potraga za nestalim osobama. Obilne kiše nakon sušnog perioda, jedna su od posljedica klimatskih promjena.

Kako je javila Agencija za vodno područje Jadranskog mora, na području Jablanice 24 sata palo je čak 323 litra kiše po metru kvadratnom.

Nažalost, ništa se ne može uraditi kako bi se spriječili ovakvi pljuskovi, ali postoje stvari koje su doprinijele povećanju razornog djelovanja.

„Ponovo se desila prirodna katastrofa, svi smo iznenađeni, zatečeni, zbunjeni. Zaboravljamo što mi to radimo prirodi, uništavamo je na svakom koraku. Da, nismo mogli utjecati na kišu, pa smo tako imali veliku količinu vode u kratkom vremenu, što zemlja nije mogla apsorbirati. Ipak, da je naš odnos spram prirode bolji, moglo se zadržati veliki dio vode, ali bujice su nastale na područjima koja su prije par godina više puta opožarena, te ostala nesanirana”, smatra Dalibor Ballian, redovni profesor na Šumarskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.

Ballian ističe i nelegalnu sječu kao faktor koji je doprinio tragediji. Drveće svojim korjenskim sistemom ima sposobnost apsorbiranja vode i indirektno štiti područja u riziku od bujica.

„Mjesta na kojima bi trebalo da raste drveće pretvorena su u građevinsko zemljište, te većinom zabetoniranog ili asfaltiranoga tla. Tako da je voda negdje morala oteći, te je nastala bujica. S druge strane da smo imali šumu, ona bi primila glavnu količinu vode, smanjila oticanje, te u svakom slučaju ublažila vodeni val”, dodaje.

Izlijevanje vodotoka je bilo, napominje Ballian, i posljedica izgradnje malih hidrocentrala.

Prof. dr. Dalibor Ballian
Prof. dr. Dalibor Ballian

„Izbetonirali smo obale rijeka, smanjujući protočni profil, uz komentar neće se meni ništa desiti. Poseban problem je zasipanje i zatrpavanje vodotokova smećem, šutom i ostalim nama nepotrebnim materijalima, što znači da smo od rijeka napravili deponije. Kada se pojavila visoka razina vode, ona je sve to pokrenula, u nezaustavljivom valu. Ti valovi su nosili kuće zajedno sa ljudima, stradale su cijele obitelji što je najstrašnije, a svakim satom je sve više žrtava”, ističe Ballian.

On napominje i kako je glavna bujica koja je odnijela prugu nastala upravo ispod lokacije na kojoj su u zadnje dvije godine bili požare.

Donja Jablanica je najteže poplavama pogođeno područje
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:36 0:00

Iz organizacije EkoAkcija su skrenuli pažnju i na to da je iznad Donje Jablanice radio kamenolom, iako je nedopustivo da kamenolomi postoje ovako blizu naseljenih mjesta. Ovaj kamenolom se u bujici urušio na naselje. Također su pokazali kako Agencija za vodno područje Jadranskom mora u BiH nema mjerne stanice sjeverno od Mostara, iako je izuzetno važno praćenje brzine porasta riječnih tokova u situacijama obilnih padavina.

„Da li će nas ovo naučiti nečemu, bojim neće, jer nismo izvukli poruke iz strašnih poplava koje su nas zadesile prije deset godina, 2014. godine. Bojim se da neće, nastavit ćemo gdje smo stali. Zbog toga će nam priroda ponovo poslati račun za nebrigu i devastaciju koju na njoj provodimo”, kaže za kraj Ballian.

Pogledi Trumpa i Harris na Kinu se razlikuju, ali ne u potpunosti

Pogledi Trumpa i Harris na Kinu se razlikuju, ali ne u potpunosti
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:35 0:00

Od predsjedničkog mandata Donalda Trumpa, do administracije predsjednika Joe Bidena, politika SAD prema Kini bila je poprilično ujednačena. I jedan i drugi na Kinu gledaju kao na najvećeg američkog konkurenta. Međutim, u trenutnoj utrci za narednog predsjednika, između Kamale Harris i Trumpa, pogledi na Kinu se razlikuju. Izvještava Elizabeth Lee.

Bliži se godina dana od sukoba na Bliskom istoku

Bliži se godina dana od sukoba na Bliskom istoku
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:57 0:00

Sukob izazvan Hamasovim terorističkim napadom na Izrael u kojem je ubijeno 1.200 osoba prerastao je u bijesni sukob u kojem je ubijeno više od 40.000 civila u Gazi i koji prijeti da zahvati cijeli Bliski istok. Zaraćene strane su odbile mirovne sporazume, odbacile pauze i primirje, a sljedeći američki predsjednik će vjerovatno naslijediti ovaj izazov. Anita Powell donosi više.

Septembarska stopa zaposlenosti u Americi najveća u posljednjih pola godine

Arhiv - Oglas za zapošljavanje u Los Angelesu. (Foto: AP/Marcio Jose Sanchez)
Arhiv - Oglas za zapošljavanje u Los Angelesu. (Foto: AP/Marcio Jose Sanchez)

U septembru je u Sjedinjenim Državama zaposleno 254,000 građana - što je najveći broj u posljednjih pola godine, dok je stopa nezaposlenosti smanjena na 4,1 odsto, objavio je američki Sekretarijat za rad.

Također, u julu i augustu u Sjedinjenim Državama otvoreno je 72.000 radnih mjesta više nego što su zvaničnici i stručnjaci predviđali.

To bi, kako ocjenjuje agencija Reuters, moglo utjecati na to da se sredstva Federalnih rezervi ne koriste za smanjenja kamatnih stopa do kraja 2024.

„Podaci o povećanju zaposlenosti u septembru pokazuju porast potražnje za radnom snagom početkom jeseni. Američka ekonomija bilježi solidan rast, uprkos usporavanju koje je na tom putu u 2024. uzrokovala inflacija”, rekao je agenciji AP Bill Adams, glavni ekonomista američke Komercija banke.

Očekivanja ekonomista bila su da će, kako su je ocjenjivali, agresivna kampanja Federalnih rezervi na suzbijanju inflacije i povećanje kamatnih stopa 11 puta u 2022. i 2023. izazvati recesiju. Međutim, to se nije dogodilo i ekonomija je nastavila da jača uprkos sve većim troškovima potrašača i kompanija.

Ipak, jedna je od glavnih predizbornih tema uoči glasanja na predsjedničkim izborima 5. novembra.

Brojni američki građani su i dalje nepovjerljivi u izdržljivost tržišta rada i zabrinuti zbog visokih cijena koje su veće za 19 procenata u poređenju sa februarom 2021.

Tada je zabilježen porast inflacije, pošto se ekonomija neočekivano brzo oporavila od recesije uzrokovane pandemijom covida.

Očekuje se da će na oktobarsku zaposlenost, o čemu bi izveštaj trebalo da bude objavljen četiri dana prije izbora, uticati posljedice uragana Helena, kao i štrajk radnika kompanije Boeing.

Inače, tokom septembra američka domaćinstva povećala su potrošnju u maloprodaji. Čak i u okolnostima manje zaposlenosti, raspostranjena je, kako je opisuje agencija AP, neobična sigurnost posla. Otpuštanja su gotovo rekordno niska.

Broj prijavljenih za naknade za nezaposlene je i dalje blisu historijskog mininuma.

Neobična dinamika, kako je označava AP, posljedica je okolnosti u kojima poslodavci nemaju dovoljno osoblja – pošto se ekonomija oporavila od recesije uzrokovane pandemijom.

Također, broj građana koji napuštaju posao dostigao je najniži nivo od augusta 2020. godine, kada je ekonomija još bila na udaru pandemije covida.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG