Linkovi

Tranzicija vlasti na Donalda Trumpa počinje. Evo kako će to funkcionirati


FILE - Republican presidential nominee former President Donald Trump points to the crowd at an election night watch party in West Palm Beach, Florida, Nov. 6, 2024.
FILE - Republican presidential nominee former President Donald Trump points to the crowd at an election night watch party in West Palm Beach, Florida, Nov. 6, 2024.

Predstojeći povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću znači da će on htjeti uspostaviti potpuno novu administraciju umjesto one koja je služila pod predsjednikom Joeom Bidenom. Njegov tim takođe obećava da drugi mandat neće mnogo ličiti na prvi koji je Trump uspostavio nakon svoje pobjede 2016. godine.

Novoizabrani predsjednik sada ima 75-dnevni prijelazni period da izgradi svoj tim prije nego što Dan inauguracije stigne 20. januara. Glavna stavka na listi obaveza: popunjavanje oko 4.000 vladinih pozicija političkim imenovanim osobama, ljudima koji su posebno odabrani za svoje poslove od strane Trumpovog tima.

To uključuje sve, od državnog sekretara i drugih šefova kabineta do onih koji su izabrani da rade na pola radnog vremena u odborima i komisijama. Oko 1.200 od tih predsjedničkih imenovanja zahtijeva potvrdu Senata, što bi trebalo biti lakše s obzirom da Senat sada prelazi pod kontrolu republikanaca.

Kako će izgledati tranzicija?

Iako će promjena u novoj administraciji biti totalna, Trump će biti upoznat s onim što treba da postigne. Izgradio je potpuno novu administraciju za svoj prvi mandat i ima jasne ideje o tome šta ovaj put učiniti drugačije.

Već je naveo neka imena.

Trump je u srijedu rano na svojoj pobjedničkoj zabavi rekao da će bivši kandidat za predsjednika i aktivista protiv vakcinacije Robert Kennedy Jr. biti pozvan da "pomogne da Amerika ponovo postane zdrava", dodajući da ćemo ga "pustiti da to uradi". Uoči izbora, Trump nije odbacio Kenedijeve pozive da ukine fluorisanu vodu. Trump je također obećao da će Elona Muska, rođenog u Južnoj Africi, glasnog pristalicu Trumpove kampanje, učiniti sekretarom federalnog "rezanja troškova", a izvršni direktor Tesle je sugerirao da može izbrisati trilione dolara u vladinoj potrošnji.

Tranzicija se ne odnosi samo na popunjavanje radnih mjesta. Većina izabranih predsjednika također prima dnevne ili skoro dnevne obavještajne brifinge tokom tranzicije.

Godine 2008. odlazeći predsjednik George W. Bush lično je informisao novoizabranog predsjednika Baracka Obamu o američkim tajnim operacijama. Kada se Trump pripremao da preuzme dužnost 2016. godine, Obamina savjetnica za nacionalnu sigurnost, Susan Rice, izvijestila je Michaela Flynna, svog imenovanog nasljednika u novoj administraciji. Međutim, 2020. godine Trumpova pravna osporavanja rezultata izbora odložila je početak procesa tranzicije sedmicama, a predsjednički brifinzi s Bidenom nisu počeli do 30. novembra.

Ko pomaže Trumpu u procesu?

Trumpovu tranziciju vode prvenstveno prijatelji i porodica, uključujući Kenedija mlađeg i bivšeg demokratskog predsedničkog kandidata Tulsija Gabarda, kao i punoljetni sinovi novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa mlađi i Eric Trump i njegovog potpredsednik JD Vance. Kopredsjedavajući u tranziciji su izvršni direktor Cantor Fitzgeralda, Howard Lutnick i Linda McMahon, koja je prethodno vodila administraciju za mala preduzeća tokom Trumpovog prvog mandata.

Lutnick je rekao da je ovogodišnja operacija "otprilike što je moguće drugačija" od napora iz 2016., koji je prvi vodio Chris Christie. Nakon što je pobijedio prije osam godina, Trump je otpustio Christieja, odbacio planove bivšeg guvernera New Jerseya i dao posao vođenja tranzicije tadašnjem potpredsjedniku Mikeu Penceu.

Na početku svog prvog mandata, Trump je sastavio originalnu vladu u kojoj su bili još neki mainstream republikanci i poslovni lideri koji su ga na kraju razočarali, ili su javno raskinuli s njim, ili oboje. Ovog puta, Trump je obećao da će cijeniti lojalnost koliko god je to moguće - filozofiju koja bi mogla osigurati da on donosi odabire koji su bliže njegovim ideološkim uvjerenjima i bombastičnom profesionalnom stilu.

Za razliku od kampanje demokratske potpredsjednice Kamale Harris, Trumpov tim nije potpisao nikakve prijeizborne sporazume o tranziciji sa Administracijom za opće službe, koja u suštini djeluje kao stanodavac savezne vlade. Stoga je već propustio rokove da se dogovori sa GSA o logističkim pitanjima kao što su kancelarijski prostor i tehnička podrška sa Bijelom kućom o pristupu agencijama, uključujući dokumente, zaposlene i objekte.

Nova pravila tranzicije

Trump je 2020. godine tvrdio da ga je rasprostranjena prevara birača — koja se zapravo nije dogodila — koštala izbora, odgađajući početak tranzicije sa njegove odlazeće administracije na Bidenovu novu nekoliko sedmica.

Prije četiri godine, šefica GSA koju je imenovao Trump, Emily Murphy, utvrdila je da nema pravnog osnova za proglašenje pobjednika u predsjedničkoj utrci jer Trump još uvijek osporava rezultate na sudu. To je zaustavilo finansiranje i saradnju za tranziciju.

Tek kada su Trumpovi napori da podrži izborne rezultate propali u ključnim državama, Murphy je pristao da formalno "utvrdi izabranog predsjednika" i započne proces tranzicije. Trump je na kraju na društvenim mrežama objavio da će njegova administracija sarađivati.

Kako bi se spriječila takva vrsta zastoja u budućim tranzicijama, Zakon o poboljšanju predsjedničke tranzicije iz 2022. nalaže da proces tranzicije započne pet dana nakon izbora — čak i ako je pobjednik još uvijek u sporu. To je osmišljeno kako bi se izbjegla duga kašnjenja i znači da "'afirmativna potvrda' GSA više nije preduvjet za dobivanje usluga podrške tranziciji", prema smjernicama agencije o novim pravilima.

Neizvjesnost se još više produžila nakon izbora 2000. godine, kada je prošlo pet sedmica prije nego što je Vrhovni sud riješio sporne izbore između republikanca Georgea W. Busha i demokrate Ala Gorea. To je Bushu ostavilo otprilike polovinu uobičajenog vremena za upravljanje tranzicijom vlade iz odlazeće Clintonove administracije. To je na kraju dovelo do pitanja o prazninama u nacionalnoj sigurnosti koje su možda doprinijele tome da SAD nisu bile dovoljno pripremljene za napade 11. septembra naredne godine.

  • 16x9 Image

    ASSOCIATED PRESS (AP)

    Associated Press (AP) je neprofitna nezavisna globalna novinska organizacija sa uredima u preko 100 zemalja. Osnovana 1846. godine,  licencira svoje činjenično izvještavanje medijima širom svijeta.

XS
SM
MD
LG