"Predsednik će potpisati prijedlog zakona o finansiranju federalne vlade, ali kao što je i najavio, preduzeće i druge korake poput proglašenja vanrednog stanja, kako bi okončao bezbjednosnu i humanitarnu krizu na južnoj granici", rekla je portparolka Bijele kuće Sarah Sanders.
Predsjedavajuća Predstavničkog doma Nensi Pelosi rekla je da će, ukoliko Trump proglasi vanredno stanje da bi osigurao sredstva za zid, ona tu odluku pokušati da ospori na sudu.
"Razmotrićemo sve opcije i demokrate će uputiti adekvatan odgovor", rekla je Pelosi u Kongresu.
Američki Senat, u kojem su većina republinakci, usvojio je prijedlog zakona o bezbjednosti granice kojim se spriječava novo zatvaranje vlade.
Senat je prijedlog usvojio sa 83 glasa za i 16 protiv, i proslijedio ga na glasanje demokratskom Predstavničkom domu koji će se o tome izjasniti tokom noći. Očekuje se da prijedlog bude usvojen i u predstavničkom domu.
Iako je predsjednik Trump insistirao na tome da se za zid na granici obezbijedi 5,7 milijardi dolara, radna grupa to nije odobrila već je za barijeru na granici izdvojeno 1.37 milijardi dolara.
Ipak, prijedlog uključuje i finansiranje drugih metoda bezbjednosti granice kao što su bolje obezbjeđivanje graničnih prijelaza, više graničnih policajaca i veća humanitarna pomoć.
Kongres mora da usvoji ovaj prijedlog do 15. februara u ponoć kada ističe rok za odobravanje budžeta pojedinim federalnim agencijama.