Francuska je upozorila na "veoma nestabilnu" situaciju nakon prošlosedmičnog izraelskog zračnog napada na zgradu u Bejrutu u kojoj je ubijen komandant Hezbolaha Fouad Shukur, a nekoliko sati kasnije politički lider Hamasa Ismail Haniyeh ubijen je u Teheranu u ubistvu za koje je Iran okrivio Izrael.
Sjedinjene Države, Francuska, Kanada i Britanija rekle su svojim građanima da napuste Liban, a to je učinio i susjedni Jordan. Nekoliko avio-kompanija obustavilo je ili ukinulo usluge u regionu.
Jonathan Finer, zamjenik savjetnika Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće, rekao je za CBS-ovu emisiju "Face the Nation": "Naš cilj je deeskalacija, naš cilj je odvraćanje, naš cilj je odbrana Izraela."
"Spremamo se za svaku mogućnost", rekao je Finer u emisiji "This Week" na ABC-u, dodajući: "Ne mislimo da je regionalni rat u bilo čijem interesu."
Nakon što je Haniyeh ubijen prošle sedmice u Teheranu u pansionu u kojem je odsjeo ubrzo nakon što je prisustvovao inauguraciji novog iranskog predsjednika, iranski vrhovni vođa, ajatolah Ali Khamenei, rekao je u izjavi: "Smatramo svojom dužnošću da se osvetimo." On je naredio direktan udar na Izrael kao odmazdu za ubistvo Hanijeha, navodi se u izvještaju New York Timesa koji se poziva na tri iranska zvaničnika.
Glasnogovornik za nacionalnu sigurnost Bijele kuće John Kirby rekao je za "Fox News Sunday": "Kada vrhovni vođa kaže da će odgovoriti, moramo to shvatiti ozbiljno. Moramo biti sigurni da smo spremni.”
Američki predsjednik Joe Biden, upitan od strane novinara u subotu da li misli da će Iran odstupiti, rekao je: "Nadam se. Ne znam."
Izraelska vojska je saopćila da su militanti Hezbolaha, koji podržava Iran, ispalili 30 projektila prema sjevernom dijelu Izraela tokom noći sa subote na nedjelju, ali da je većinu njih oborila. Dvije zaraćene strane razmjenjuju gotovo svakodnevnu vatru otkako je rat Izraela i Hamasa počeo u Gazi prije skoro 10 mjeseci.
Iako je Izrael u stanju pripravnosti očekujući napad iz Teherana, medicinari i policija rekli su da su dvije osobe ubijene u nedjelju u napadu nožem u predgrađu Tel Aviva.
Napadača, Palestinca sa Zapadne obale koju su okupirali Izrael, policija je "neutralizirala" i odvezla u bolnicu, gdje je proglašen mrtvim.
U međuvremenu, borbe su bjesnile u Gazi, dok se izraelski rat sa terorističkom grupom Hamas bliži granici od 10 mjeseci kojoj se ne nazire kraj.
Izrael je obećao da će uništiti Hamas kao odmazdu za njegov teroristički napad 7. oktobra u kojem je ubijeno 1.200 ljudi i doveo do hvatanja 250 talaca. U izraelskoj kontraofanzivi u Gazi je poginulo najmanje 39.550 ljudi, prema teritorijskom ministarstvu zdravlja koje vodi Hamas, a koje u svom broju ne pravi razliku između boraca i civila.
Haniyeh, Hamasov politički šef, bio je vodeći pregovarač grupe u nastojanjima da se postigne sporazum o neuhvatljivom prekidu vatre. Njegovo ubistvo pokrenulo je pitanja o kontinuiranoj održivosti napora katarskih, egipatskih i američkih posrednika da posreduju u primirju i razmjeni talaca koje drže Hamas i palestinski zatvorenici koje je zatvorio Izrael.
Na terenu u Gazi, Palestinski Crveni polumjesec je rekao da je osam tijela izvučeno iz stambene zgrade u izbjegličkom kampu Jabalia na sjeveru Gaze nakon izraelskog zračnog napada.
Ljekari u bolnici u centralnoj Gazi rekli su da je najmanje pet osoba ubijeno, a 16 ranjeno u napadu izraelske bespilotne letjelice na šatore u kojima su smješteni raseljeni Palestinci u medicinskom kompleksu, dok je u odvojenom napadu na kuću u blizini u istom području ubijeno troje.
Izraelska vojska je saopštila da su njene zračne snage u posljednja 24 sata pogodile oko 50 terorističkih ciljeva širom Gaze.
Hanijehovo ubistvo "dovelo je Bliski istok do trenutka najveće opasnosti u posljednjih nekoliko godina", navodi se u izvještaju koji je objavljen u subotu iz Međunarodne krizne grupe.
"Rizik od spiralnog požara je visok", s potencijalom za pogrešnu procjenu koja bi pokrenula rat "bez ograničenja... vjerovatno veći sada nego što je bio u aprilu", posljednji put kada je Iran direktno napao Izrael, uz mali učinak.
Iran je 13. aprila započeo svoj prvi direktan napad na izraelsko tlo, ispalivši baraž dronova i projektila - od kojih je većina presretnuta - nakon što je u napadu ubijena Revolucionarna garda na konzulatu Teherana u Damasku.
Međunarodna krizna grupa saopćila je da je osiguravanje "dugo zakašnjelog prekida vatre" u Gazi "najbolji način za značajno smanjenje tenzija u regionu".
Finer je na CNN-u rekao: "Želimo da se strane vrate za sto" pregovarajući o prekidu vatre. “Nema dogovora. Trebalo bi da postoji dogovor. Moramo smanjiti temperaturu.”
Zvaničnici Hamasa, neki analitičari i demonstranti u Izraelu optužili su premijera Benjamina Netanyahua da je produžio rat kako bi zaštitio svoju vladajuću tvrdodesnu koaliciju.
Netanyahu je u nedjelju rekao svom kabinetu da "čini sve napore" da vrati taoce i da je spreman "preći dug put" da to učini.
Neki materijali u ovom izvještaju došli su od Associated Pressa, Reutersa i agencije France-Presse.