Linkovi

SAD – Sirija: Još uvijek bez jasnog i odlučnog stava


SAD – Sirija: Još uvijek bez jasnog i odlučnog stava
SAD – Sirija: Još uvijek bez jasnog i odlučnog stava

„Mislim da je međunarodna zajednica u nekoj vrsti ćoška, u stanju vezanih ruku. Nije sigurna šta poduzeti.... ne želi novu Libiju. Mislim da za sada nema volje za direktnom intervencijom kao protiv Gadafijevog režima.“

Nemiri i prosvjedi u sirijskim gradovima traju već poodavno. Snage predsjednika Bashara al-Assada silom, uz brojna ubistva Sirijaca koji traže više demokratije i građanskih sloboda, nastoje očuvati režim na vlasti. Na amaterskim video-snimcima koji iz Sirije nekako procure u svijet vidljiva je brutalnost kojom Assadov režim pokušava smiriti prosvjede. Za svo to vrijeme Sjedinjene Države, odnosno Bijela kuća i predsjednik Barack Obama nisu se oglasili pozivom, ili stavom da sirijski vlastodržac odstupi, da treba ili mora da se povuče. Aktualna američka administracija je to tražila od lidera režima tokom prosvjeda u više zemalja Srednjeg Istoka ili Sjeverne Afrike.

Neki od članova američkog Kongresa koji postavljaju pitanje zašto Bijela kuća nije jasnija u stavu prema zbivanjima u Siriji, odlučili su se i na praktična korak - pripremili su rezoluciju kojom se od administracije traži da se odlučno odredi prema zbivanjima u toj zemlji.

Prilikom predstavljanja prijedloga rezolucije jučer stranački neovisni senator Joe Lieberman, jedan od autora, rekao:

„Po mom mišljenju Bashar al-Assad je ubica, totalitarista koji hoće da se, slično Gadafiju u Libiji, održi na vlasti po svaku cijenu.“

Senator Marco Rubio, Republikanac, ko-autor predložene rezolucije istakao je tri, po njemu bitna momenta:

„Prvo, podržavamo pravo na osobne težnje Sirijaca ka boljoj budućnosti. Drugo, Amerika osuđuje zločine za koje je odgovoran sirijski režim. Treće, Bashar al-Assad ne bi više trebalo da bude tretiran kao legitimni predsjednik Sirije. Kao i njegov otac, i on je zločinac.“

Glasnogovornik State Departmenta Mark Toner tvrdi da Bijela kuća čini sve što može:

„Bitno je istaći da smo bili apsolutno dosljedni i kristalno jasni u osudi nasilja sirijskog režima nad vlastitim narodom. Uz veliku zabrinutost zbog dešavanja i Siriji među našim partnerima i saveznicima, nastojimo definirati najbolje načine djelovanja.“

Dva mjeseca nakon početka prosvjeda u Siriji i, kako je izvješteno, više od 500 ubijenih Sirijaca kongresmen Don Manzullo, Republikanac, pita:

„Zašto Bijela kuća ne traži od Assada da odstupi?“

Khaled Elgindy, analitičar instituta Brookings, smatra da je stanje sa Sirijom prekoplikovano da bi bilo jednostavno riješeno:

Khaled Elgindy
Khaled Elgindy

„Mislim da je međunarodna zajednica u nekoj vrsti ćoška, u stanju vezanih ruku. Nije sigurna šta poduzeti.... ne želi novu Libiju. Mislim da za sada nema volje za direktnom intervencijom kao protiv Gadafijevog režima.“

Gospodin Elgindy ukazuje i na svojervrsnu ironiju između stanja u Siriji i zbivanja u Egiptu koja su dovela do ostavke Hosni Mubaraka:

„Mubarak je bio vrlo blizak Sjedinjenim Državama. Mnogi misle da je Amerika izvršila pritisak da odstupi. Bashar al-Assad nije blizak američki saveznik, sa sirijskimi režimom imali smo trnovite odnose... a mi još uvijek nemamo odlučan stav.“

I Elliott Abrams, analitičar Vijeća za inostrane odnose, smatra da je nakon zahtjeva savezniku da odstupi, ćutanje prema ne-savezniku jednostavno rečeno čudno. Konačno je jasno da od višegodišnjih obećanja Bashara al-Assada o promjenama u Siriji nema ništa, kaže gospodin Abrams i dodaje:

Elliott Abrams
Elliott Abrams

„Assad se godinama predstavljao reformatorom u susretima sa brojnim Zapadnjacima koji su posjećivali Damask. Mnogi su u to i vjerovali, ali svo vrijeme od kada je preuzeo vlast on je tiranin.“

Gospodin Elgindy ističe da bi pad sirijskog režima bio događaj koji bi značio ogromnu promjenu u odnosu snaga na Srednjem Istoku, s obzirom na uključenost Sirije u zbivanja u Libanu, njenu ulogu u arapsko-izraelskom sukobu i ključnu poziciju uz granicu sa Irakom.

XS
SM
MD
LG