Svijet sporta u 2010. godini bio je uzbudljiv i zanimljiv

警方和救援人员将2013年2月26日在卢克索附近坠毁的一个热气球当中遇难旅客的尸体抬起来。

Svijet sporta u 2010. godini bio je uzbudljiv i zanimljiv: Španjolci su prvi put postali svjetski prvaci u nogometu, Tiger Woods prvi put u karijeri nije osvojio niti jedan jedini turnir, a Branka Vlašić je proglašena najboljom sportašicom svijeta.

Prvi put u povijesti Svjetsko nogometno prvenstvo održano je u Africi, a nitko od nas, bilo da smo bili na stadionima ili gledali utakmice kod kuće, neće zaboraviti prodorni zvuk vuvuzela, koji je izbezumljivao sve, osim domaćina Južnoafrikanaca, na svih devet stadiona gdje se prvenstvo igralo. Svjetski prvak je postala Španjolska pobjedom od 1:0 u finalnom susretu protiv Nizozemaca. Strijelac briljantni Andreas Iniesta.

U 2010-oj smo saznali i domaćine svjetskih nogometnih prvenstava 2018. i 2022.godine. Rusiju i Qatar. Rusija je bila veliko iznenađenje, a Qatar je bio veliki šok za mnoge.

Američki golfer Tiger Woods dominirao je u medijima, ali ne zbog svoje igre, nego zbog svojih izvanbračnih avantura. Kada je sve izašlo na svjetlo dana Tiger je izgubio obitelj, suprugu, na milijune dolara, sve turnire na kojima je igrao i – reputaciju. Na kraju i naziv najboljeg igrača golfa na svijetu.

Gledali smo sjajan tenis u 2010-oj. Caroline Wozniacki, danska tenisačica, nije osvojila nijedan Grand Slam turnir, ali na kraju je skupila dovoljan broj bodova da bude proglašena najboljom na svijetu. Amerikanka Serena Williams, opterećena ozljedama, osvojila je dva Grand Slama: Wimbledon i Australian Open.

Kod tenisača nitko nije kao Rafael Nadal. Mladi Španjolac je osvojio French Open, Wimbledon i U.S. Open. Postao je broj jedan pomaknuvši s trona do tada neprikosnovenog Rogera Federera.

Zimske olimpijske igre u Vancouveru bit će upamćene po velikoj tragediji. Na dan otvaranja igara, na treningu je poginuo 21-godišnji sanjkaš iz Gruzije Nodar Kumaritashvili. Onda su organizatori muku mučili sa snijegom koji, kao iz inata, danima nije padao, a temperature su bile visoke, te se preostali snijeg počeo topiti.

Ipak, natjecanja su održana. Lindsay Vonn je postala prva američka skijašica koja je osvojila olimpijsko zlato u spustu. Prije toga je, treći put za redom, pobijedila u Svjetskom kupu. Kod hokejaša smo u finalu gledali pravu dramu, a sve je okončano euforičnim slavljem domaćina nakon što su kanadski hokejaši, u produžetku, s 3:2 pobijedili južne susjede – Sjedinjene Države!

NBA liga nam je podarila predivno finale između Los Angeles Lakersa i Boston Celticsa, dva kluba s najvećim rivalitetom u profesionalnoj košarci. Lakersi su bili bolji u četiri, Boston u tri utakmice, dovoljno da još jedan naslov prvaka ode u L.A. Najbolji igrač finala, a tko drugi – Kobe Bryant.

Američki nogomet i baseball su nam podarili prvake kojima je prvi put pripala ta čast – New Orleans Saints u nogometu, te San Francisco Giants u baseballu.

Pred kraj godine njemački vozač Formule jedan Sebastian Vettel, s ekipom Red Bull, osvaja naslov svjetskog prvaka, a hrvatska skakačica u vis Branka Vlašić postaje najbolja sportašica svijeta u 2010-oj godini.