Predsjednik Olimpijskog komiteta Tomas Bak je na otvaranju poručio da olimpijske igre u Pekingu označavaju "novo doba za globalne zimske sportove". Takođe je pozvao svjetske lidere da poštuju olimpijsko primirje i "daju šansu miru".
Peking je postao prvi grad koji je bio domaćih i zimskih i ljetnjih Olimpijskih igara (OI). Mnogi su ove igre preskočili zbog pandemije i političkih razloga, ali drugi su došli - poput ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Ceremonija otvaranja, u kojoj je učestvovalo 3.000 izvođača, održano je prvog dana proljeća po Kineskom kalendaru i počelo je performansom plesača na temu proljeća.
Uslijedila je tradicionalna parada 91 zemlje učesnice. Ukupno učestvuje 2.871 sportista koji se takmiče u 106 disciplina različitih zimskih sportova.
Posebnim aplauzom pozdravljeni su sportski timovi Rusije i "Hong Konga, Kine".
Najviši strani zvaničnik koji prisustvuje otvaranju OI je ruski predsjednik. Dosta zemalja je diplomatski bojkotovalo odlazak na OI poslije poziva SAD, a zbog tvrdnji da Kina krši ljudska prava muslimanske, ujgurske manjine.
Publika je u mnogo manjem broju zbog pandemije, jer su organizatori odlučili da ne prodaju karte kako bi se sprečilo širenje kovida.
Olimpijske igre u Pekingu, kako podsjeća agencija Reuters, održavaju se i u svjetlu geopolitičkog suparništva kakvo nije viđeno od bojkota za vrijeme Hladnog rata 1980-tih, kada su Sjedinjene Države odbile da učestvuju na igrama u Moskvi, a Sovjetski savez bojkotovao olimpijadu u Los Anđelesu.
Dok su tenzije na obje strane Euroazijskog regiona najveće posljednjih decenija, Putin i Ši su podržali jedan drugog u pogledu niza pitanja, uključujući i u Ukrajinu gdje Zapad optužuje ruskog lidera da se priprema za rat. Moskva odbacuje te optužbe.