Riječ je o dokumentu kojeg je Vlada FBiH usvojila prošle godine i koji na novi način uređuje pravni status i položaj osoba sa invaliditetom.
Kako kaže federalni ministar rada i socijalne politike, Vesko Drljača, cilj strategije je da svako ministarstvo koje učestvuje u procesu, odvoji određena budžetska sredstva i da svako u svojim ingerencijama provodi aktivnosti kako bi se status ovih osoba na adekvatan način uredio i podigao na viši nivo.
“Mi moramo stvoriti kvalitetnije pretpostavke kao i prostorni pristup. Radi se i o mentalnim barijerama, ali i fizičkim i tehničkim barijerama koje moramo svi zajedno ukloniti kako bismo status ove kategorije lica uskladili sa međunarodnim standardima”, napominje Drljača.
Kako ministar kaže, najteže je bilo definirati pitanje financiranja sprovedbe ovakvog projekta jer je budžet FBiH limitiran i unaprijed ima predviđene troškove.
“Zbog toga se često desi da sobe sa invaliditetom dobiju manje sredstava kao što se desilo u ovoj godini”, dodaje Drljača.
Procjenjuje se da u BiH ima oko 10 posto stanovništva sa fizičkim, mentalnim, razvojnim ili emotivnim oblicima invalidnosti, a 30 posto ukupnog stanovništva je posredno ili neposredno pogođeno posljedicama fenomena invalidnosti.
Svi napori za uklanjanje arhitektonskih prepreka su stihijski i kampanjski te se prvenstveno realiziraju na inicijativu organizacija osoba sa invaliditetom i uz podršku donatora, navedeno je u dokumentu.
“Osobe sa invaliditetom imaju iste probleme kao i mi koji nemamo invaliditet i potrebno je da oni svoje probleme rješavaju na mjestima gdje ih rješavamo i mi”, kaže Dobrica Jonjić, pomoćnik federalnog ministra rada i socijalne politike.
On napominje da je BiH 2010. godine ratificirala Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom, kao i da je usvojena politika iz oblasti invalidnosti koja jasno definira ovu problematiku.
“Bez obzira što će se u državi i entitetima vlade mijenjati kroz godine koje dolaze, politika u oblasti invalidnosti ostaje jedan trajan dokument koji se bazira na Konvenciji i koji predstavlja naš trajni putokaz u rješavanju problema osoba sa invaliditetom u svim segmentima društva”, dodaje Jonjić.
Kako bi se ispunio generalni cilj Strategije, u narednih pet godina potrebno je unaprijediti prava i položaj osoba sa invaliditetom u smislu da im se omogući uključivanje i učestvovanje u svim oblicima društva na ravnopravnoj osnovi sa ostalima te najveći mogući nivo nezavisnosti i slobode izbora.
Sredstva potrebna za realizaciju strateških ciljeva osigurati će nadležna ministarstva, dok će se dio sredstava osigurati kroz donatorske i razvojne projekte, navedeno je u dokumentu.
U narednih mjesec dana, Strategija će biti predstavljena u drugim kantonima, a završna prezentacija održat će se u Parlamentu FBiH, nakon čega će se raditi na njenom usvajanju.
Facebook Forum