Linkovi

U 28 godina od srebreničkog genocida smiraj našla 6.751 žrtva

28 godina od genocida u Srebrenici

Genocid u Srebrenici je ratni zločin izvršen u julu 1995. godine, u kojem su Vojska i policija Republike Srpske te specijalna srbijanska vojna postrojba Škorpioni ubili 8372 bošnjačkih muškaraca i dječaka s područja enklave Srebrenica.

Srebreničku enklavu je 1993. godine Vijeće sigurnosti UN-a proglasilo zaštićenom zonom, a zauzele su je srpske snage 11. jula 1995. godine

Za genocid i zločine u Srebrenici osuđeno je više od 50 osoba, na više od 700 godina zatvora.

Milatović: Osuditi pokušaje relativizacije genocida

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović izavio je da je Srebrenica, kao jedna od najvećih zločina u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, opomena generacijama koje dolaze da se "takva strahota ne smije ponoviti".

Milatović je uputio video poruku u povodu obilježavanja 28. godišnjice genocida u Srebrenici, ističući da su "ljudi u Srebrenici ubijeni samo zbog drugačijeg imena, nacije i vjere".

"Beskompromisno suočavanje s prošlošću i jasno adresiranje odgovornosti od ključnog su značaja za izgradnju odnosa u bivšoj Jugoslaviji", poručio je Milatović, ističući da je nužno osuditi svaki pokušaj relativizacije genocida.

Beograd: "Žene u crnom" obilježile godišnjicu genocida

Povodom 28. godišnjice genocida u Srebrenici, nevladina organizacija “Žene u crnom” organizovala je stajanje u crnini i ćutanje na Trgu Republike u Beogradu, glavnom gradu Srbije.

Tom prilikom izvedena je scenska akcija “Nikada nećemo zaboraviti genocid u Srebrenici”.

Kako su navele “Žene u crnom”, genocid u Srebrenici je najveći ratni zločin nakon Drugog svjetskog rata u Europi.

“Režim Slobodana Miloševića saučesnik je genocida pružanjem ogromne političke, vojne i logističko-finansijske pomoći Vojsci Republike Srpske”, navodi se u njihovom saopćenju.

Podsjetili su da je država Srbija prva i do sada jedina država na svijetu koja je presudom Međunarodnog suda pravde (2007) proglašena odgovornom za kršenje Konvencije sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida.

Godišnica srebreničkog genocida obilježena na ulici u Beogradu
Godišnica srebreničkog genocida obilježena na ulici u Beogradu

UN: Prepoznati patnje žrtava i preživjelih

Rezidentna koordinatorica Ureda UN-a u BiH Ingrid Macdonald je danas u Potočarima izjavila novinarima da su Ujedinjene nacije u Bosni i Hercegovini stava da je prije svega važno prepoznati patnje svih žrtava i preživjelih.

Po njenim riječima, ovo je dan za njih, za žrtve, za preživjele.

– Vrlo je važno prepoznati sve one užase kroz koje su prošli, a isto tako prepoznati da su međunarodni sudovi najviše instance, bez ikakve sumnje utvrdili na se na ovim prostorima desio genocid. Važno je iskazati poštovanje, uvažavanje, da svi podijelimo sa preživjelima njihovu bol – kazala je Macdonald koja prisustvuje obilježavanju 28. godišnjice genocida nad Bošnjacima “Sigurne zone UN-a” Srebrenica, te dženazi i ukopu 30 identificiranih žrtava genocida iz jula 1995. godine.

Reilly: Sjećamo se ubijenih i odajemo počast preživjelim

Učitajte još

XS
SM
MD
LG