Linkovi

U 28 godina od srebreničkog genocida smiraj našla 6.751 žrtva

28 godina od genocida u Srebrenici

Genocid u Srebrenici je ratni zločin izvršen u julu 1995. godine, u kojem su Vojska i policija Republike Srpske te specijalna srbijanska vojna postrojba Škorpioni ubili 8372 bošnjačkih muškaraca i dječaka s područja enklave Srebrenica.

Srebreničku enklavu je 1993. godine Vijeće sigurnosti UN-a proglasilo zaštićenom zonom, a zauzele su je srpske snage 11. jula 1995. godine

Za genocid i zločine u Srebrenici osuđeno je više od 50 osoba, na više od 700 godina zatvora.

Benjamina Karić: Najtužniji dan u godini

Erdoğan: Crni trag u istoriji čovječanstva

"Povodom 28. godišnjice genocida u Srebrenici, koji je ostavio crni trag u istoriji čovječanstva, izražavam iskreno saučešće ožalošćenim porodicama naših šehida i svoj mojoj braći bosanskoj.

Da ne bismo ponovo doživjeli slična zvjerstva, Srebrenicu nikada nećemo zaboraviti," napisao je predsjednik Turske Recep Tayip Erdoğan.

Gatti Santana: "Trend negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca'

Predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Graciela Gatti Santana kazala je da je na području Srebrenice postojao "najstrašniji plan" da se stvore uslovi totalne nesigurnsot i nepodnošljivosti opstanka stanovnika Srebrenice i Žepe.

"Ovaj plan nije uspio jer hiljade majki, djece i članova porodica koje su izdržale zvjerstva znaju da će njihovo dostojanstvo preživjeti", poručila je na komemoraciji u Potočarima.

Naglasila je da je zločine u Srebrenici Haški tribunal nedosmisleno okarakterizirao kao genocid i najmračnije trenutke u modernoj povijesti.

Upozorila je na rastući trend u bivšoj Jugoslaviji negiranja genocida, veličanja ratnih zočinaca i ratnog revizionizma.

"Tako smo i čuli besramne izjave osuđenih koji priznaju da bi sve ponovili", naglasla je Santana, poručujući da je krajnje vrijeme da se stvore uvjeti za pomirenje na protoru bivše Jugoslavije.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG