Najnovije
Socijaldemokrate dobile najviše glasova u Njemačkoj, počinju pregovori o koalicionoj vladi
Socijaldemokratska partija (SPD) dobila je najviše glasova na izborima za njemački Bundestag u nedjelju, ali nedovoljno da samostalno formira vladu, pa od ponedjeljka kreće u pregovore sa potencijalnim koalicionim partnerima. Socijaldemokrate su dobile izbore prvi put od 2005. i 16-godišnje vladavine Angele Merkel.
Partija lijevog centra SPD je dobila 25,7 odsto glasova, a konzervativna Hrišćansko-demokratska unija (CDU) Angele Merkel i njen partner Hrišćansko-socijalna unija (CSU) dobile su oko 24,1 odsto. Zeleni su osvojili 14,8 odsto glasova, a liberalne Slobodne demokrate (FDP) 11,5 odsto.
Povratak SDP na vlast mogao bi da znači i ponovno oživljavanje lijevih partija u Evropi. U Norveškoj je partija lijevog centra takođe dobila izbore prošlog mjeseca.
Kandidat socijaldemokrata za kancelara Olaf Šolc rekao je da se nada da će uspjeti da postigne koalicioni dogovor do Božića. I lider CDU Armin Lašet je rekao da će pokušati da formira vladu, bez obzira na to što je njegova koalicija iza SDP i što su konzervativci pod njegovim vođstvom postigli do sada najgori rezultat.
Merkelova će ostati na dužnosti dok traju koalicioni pregovori.
Da bi obezbijedila većinu u parlamentu, SPD će prvo razgovarati sa Zelenima i Slobodnim demokratama (FDP), iako bi te dvije partije mogle da uđu u koaliciju i sa konzervativcima.
Jedno je sigurno; u vladi neće biti ekstremno desničarske Alternative za Njemačku (AFD) koja je dobila 10,3 odsto glasova što je pad u odnosu na prošle izbore kada su dobili 12,6 odsto.
Koje su opcije za koalicije?
Prva je koalicija socijaldemokrata, Zelenih i Slobodnih demokrata (FDP), takozvana "semafor koalicija" zbog boja partija - crvene, zelene i žute.
SPD i Zeleni su bili zajedno na vlasti za vrijeme Gerharda Šredera, i saglasni su oko zaštite životne sredine, povećanja poreza i socijalnih davanja, iako se Zeleni više neprijateljski odnose prema Rusiji.
Lider FDP Kristijan Linder rekao je da je otvoren za pregovore, a da je za sada legalizacija marihuane jedino oko čega bi se tri partije lako dogovorile.
"Koalicija Jamajka" - savez konzervativnih CDU/CSU, Zelenih i Slobodnih demokrata je druga opcija, po bojama partija koje zajedno prave zastavu Jamajke - crne, žute, zelene.
Takva hrišćansko-liberalna koalicija je vodila Njemačku većinu vremena poslije rata, a partije su bliske po pitanjima ekonomije.
Ipak, lider Slobodnih demokrata se 2017. povukao iz koaliconih pregovora, što nagovještava da ni ovi neće biti jednostavni.
"Velika koalicija" CDU i SPD ili CDU, SPD i Zelenih. Socijaldemokrate su isključile savez sa konzervativcima kao opciju, iako su bili partner Merkelove 12 od 16 godina koliko je bila na vlasti. SPD su isto odbile savez sa konzervativcima i 2017, ali su završili zajedno kada su sve druge opcije propale.
See all News Updates of the Day
BiH: Spasioci tragaju za nestalima. Najavljena jaka kiša
Brojni domaći i strani spasioci tragaju za devet osoba nestalih u prošlosedmičnim poplavama i klizištima u centralnoj Bosni i Hercegovini. Prema podacima lokalnih vlasti u Jablanici se traži još pet osoba, dok je u Konjicu četvoro nestalih.
Iz Crne Gore je za BiH krenula spasilačka ekipa od 32 člana kako bi pomogli stanovništvu u pronalasku nestalih i otklanjanju posljedica katastrofalnih poplava.
Kako je saopštio ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, tim ima "komponentu za traganje i spašavanje iz ruševina (light USAR) i komponentu tima visokog kapaciteta za crpljenje vode (High Capacity Pumping – HCP)".
U timu su 32 osobe, od toga 23 vatrogasaca i pripadnika službi zaštite i spasavanja iz 10 opština, pet članova je iz Crvenog krsta i četiri iz Direktorata za zaštitu i spasavanje. U Jablanici će ostati sedam dana, a ako bude potrebe i duže.
U okviru tima su i spasioci obučeni za traganje i spašavanje iz ruševina koji je prošle godine pomagao Turskoj u saniranju posljedica razornog zemljotresa.
Federalni hidrometeorološki zavod (FHMZ) je izdao narandžasto upozorenje zbog jake kiše koja se očekuje u većem dijelu Hercegovine, kao i u centralnoj BiH u srijedu, 9. oktobra tokom noći i u jutarnjim časovima.
"Jače padavine se očekuju na zapadu, sjeveru i istoku Hercegovine i na jugozapadu i dijelu centralne Bosne", navodi se u saopštenju, i dodaje da će padavine trajati od 1 do 11 sati prije podne.
Uz jaču kišu, prognozira se između 30 i 60 litara vode po kvadratnom metru, te je moguća pojava bujičnih poplava i klizišta.
Preporuke FHMZ-a su da građani budu spremni da zaštite sebe i svoju imovinu, i upozoravaju da je moguće plavljenje imovine i saobraćajnica, kao i poremećaji u snabdijevanju strujom, vodom i u komunikacijama.
Ožiljci rata: Gaza je u ruševinama nakon izraelske ofanzive duge godinu dana
Pojas Gaze je u ruševinama. Tu su brda ruševina na kojima su stajali stambeni blokovi, a bazeni vode zaražene kanalizacijom šire zarazu. Gradske ulice su izgnječene u kanjone, a na mnogim mjestima zrak je ispunjen smradom neotkrivenih leševa.
Izraelska dugogodišnja ofanziva na Hamas, jedna od najsmrtonosnijih i najrazornijih u novijoj historiji, ubila je više od 41.000 ljudi, malo više od polovine žena i djece, prema lokalnim zdravstvenim zvaničnicima.
Kako se ratu ne nazire kraj i nema plana za dan poslije, nemoguće je reći kada će – ili čak da li će – išta biti obnovljeno.
Čak i nakon prestanka borbi, stotine hiljada ljudi moglo bi godinama ostati živjeti u bijednim šatorskim kampovima. Stručnjaci kažu da bi rekonstrukcija mogla potrajati decenijama.
“Ovaj rat je uništenje i bijeda. To bi natjeralo kamenje da zaplače”, rekla je Shifaa Hejjo, 60-godišnja domaćica u šatoru podignutom na zemlji gde je nekada bio njen dom. “Ko vidi Gazu... rasplakaće se.”
Izrael za uništenje krivi Hamas. Njegov napad 7. oktobra na Izrael — u kojem je ubijeno oko 1.200 ljudi, a oko 250 uzeto kao taoci — zapalio je rat. Izrael kaže da je Hamas ugradio veliki dio svoje vojne infrastrukture, uključujući stotine kilometara tunela, u gusto naseljenim područjima gdje su se vodile neke od najtežih bitaka.
U borbama je otprilike četvrtina svih objekata u Gazi uništena ili teško oštećena, prema procjeni UN-a u septembru na osnovu satelitskih snimaka. Rečeno je da je oko 66 posto objekata, uključujući više od 227.000 stambenih jedinica, pretrpjelo barem neku štetu.
Ako dođe do prekida vatre, otprilike polovina svih porodica "nema se kamo vratiti", rekla je Alison Ely, koordinatorica sa sjedištem u Gazi pri Shelter Clusteru, međunarodnoj koaliciji pružalaca pomoći koju predvodi Norveško vijeće za izbjeglice.
Razaranja u Gazi pariraju onima u gradovima na liniji fronta u Ukrajini
Gotovo isto toliko zgrada je uništeno ili oštećeno u Gazi kao i u cijeloj Ukrajini nakon prve dvije godine rata s Rusijom, tvrde Corey Scher i Jamon Van Den Hoek, američki istraživači koji koriste satelitski radar za dokumentiranje ratnih razaranja .
Da to stavimo u perspektivu: Gaza je manja od polovine glavnog grada Ukrajine, Kijeva.
Količina razaranja samo u centralnoj i južnoj Gazi, rekao je Scher, otprilike je jednaka onome što je izgubljeno u gradu Bakhmut na liniji fronta, poprištu jedne od najsmrtonosnijih bitaka u ukrajinskom ratu i gdje su ruske snage uništile gotovo svaku zgradu na njihovom putu da prisile ukrajinske trupe da se povuku. Razaranje u sjevernoj Gazi je još gore, rekao je.
Sistem vodovoda i kanalizacije u Gazi je urušen. Više od 80% njegovih zdravstvenih ustanova — i još više njegovih puteva — je oštećeno ili uništeno.
Krajem januara Svjetska banka procijenila je štetu od 18,5 milijardi dolara — skoro ukupnu ekonomsku proizvodnju Zapadne obale i Gaze u 2022. To je bilo prije nekih intenzivno destruktivnih izraelskih kopnenih operacija, uključujući i grad Rafah na južnoj granici.
'Nisam mogla reći gdje su kuće ljudi'
Kada su se izraelske kopnene snage u januaru gurnule u južni grad Khan Younis, Shifaa Hejjo i njena porodica pobjegle su iz svoje četverospratnice samo sa odjećom koju su nosili.
Proveli su mjesece u raznim šatorskim kampovima prije nego što je odlučila da se vrati – i taj prizor ju je doveo do suza.
Cijeli njen kvart bio je uništen, njen bivši dom i putevi koji vode do njega izgubljeni u moru ruševina.
„Nisam ga prepoznala“, rekla je. “Nisam mogla reći gdje su kuće ljudi.”
Oko 90% od 2,3 miliona stanovnika Gaze raseljeno je zbog rata, često više puta, prema procjenama UN-a. Stotine hiljada su se nagurale u prostrane šatorske kampove u blizini obale bez struje, tekuće vode ili toaleta. Glad je široko rasprostranjena.
Hejjo je živjela u šatoru u dvorištu bolnice. Prije toga, bila je u Muwasiju, glavnom šatorskom kampu u južnoj Gazi.
„Loše je mirisalo“, rekla je. "Širile su se bolesti."
Ona je rekla da je njen muž, koji je bolovao od bolesti jetre, bio slomljenog srca kada je čuo da im je kuća uništena i da je umro ubrzo nakon toga.
Bila je među prvima koji su se vratili nakon povlačenja izraelskih snaga u aprilu. Njene komšije su se klonile, plašeći se da će pronijaći tela ili neeksplodirane bombe.
Ali za nju je to još uvijek bio dom.
“Bolje je živjeti u svojoj kući, u kojoj sam živjela 37 godina, iako je porušena”, rekla je ona.
Hejjo i njena djeca kopali su po ruševinama lopatama i golim rukama, ciglu po ciglu i spašavali sve što se moglo ponovo iskoristiti. Pocijepana odjeća se koristila za loženje vatre.
Pacovi su se uvukli, a rojevi komaraca lebdjeli su nad ruševinama. Posvuda je bilo razbijenog stakla. Postavili su šator utvrđen valovitom metalnom folijom i nekim ciglama izvađenim iz njenog uništenog doma. Lagana kišica močila im je odjeću dok su spavali.
Agencije UN-a kažu da je nezaposlenost naglo porasla
80% — više u odnosu na skoro 50% prije rata — i da gotovo cijelo stanovništvo živi u siromaštvu. Čak i onima sa sredstvima bilo bi gotovo nemoguće uvoziti građevinski materijal zbog izraelskih ograničenja, tekućih borbi i narušavanja reda i zakona.
Planine ruševina, malo vode i nema struje
Prva prepreka bilo kakvoj značajnijoj obnovi su ruševine – planine.
Tamo gdje su nekada stajale kuće, radnje i poslovne zgrade, sada su džinovski nanosi ruševina prošarani ljudskim ostacima, opasnim supstancama i neeksplodiranom municijom.
UN procjenjuje da je rat ostavio oko 40 miliona tona krhotina i ruševina u Gazi, dovoljno da ispuni Centralni park New Yorka do dubine od osam metara. Moglo bi potrajati do 15 godina i skoro 650 miliona dolara da se sve to ukloni, navodi se.
Tu je i pitanje gdje ga odložiti: UN procjenjuju da će biti potrebno oko pet kvadratnih kilometara zemlje, do koje će biti teško doći na maloj i gusto naseljenoj teritoriji.
Nisu uništene samo kuće, već i kritična infrastruktura.
UN procjenjuje da je gotovo 70 posto postrojenja za vodu i kanalizaciju u Gazi uništeno ili oštećeno. To uključuje svih pet objekata za prečišćavanje otpadnih voda na teritoriji, plus postrojenja za desalinizaciju, kanalizacione pumpne stanice, bunare i rezervoare.
Zaposleni koji su nekada upravljali komunalnim vodovodima i kanalizacionim sistemima su raseljeni, a neki i ubijeni. A nedostatak goriva je otežao održavanje operativnih objekata koji su još uvijek netaknuti.
Međunarodna dobrotvorna organizacija Oxfam saopštila je da je u decembru podnijela zahtjev za dozvolu za uvođenje jedinica za desalinizaciju i cijevi za popravku vodovodne infrastrukture. Izraelu je trebalo tri mjeseca da odobri pošiljku, ali još uvijek nije ušla u Gazu, saopćio je Oxfam.
Uništavanje kanalizacione mreže ostavilo je ulice preplavljene zagađenom vodom, što je ubrzalo širenje bolesti.
U Gazi nije bilo centralne struje od prvih dana rata, kada je njena jedina elektrana bila primorana da se zatvori zbog nedostatka goriva, a više od polovine električne mreže teritorije je uništeno, prema Svjetskoj banci.
Može li se Gaza obnoviti?
Bogate arapske zemlje poput Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata rekle su da su spremne doprinijeti obnovi Gaze kao dio poslijeratnog rješenja koje stvara put do palestinske države.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu to je isključio, rekavši da neće dozvoliti Hamasu, pa čak ni palestinskim vlastima koje podržava Zapad, da upravljaju Gazom. Rekao je da će Izrael zadržati otvorenu sigurnosnu kontrolu i delegirati civilne poslove lokalnim Palestincima. Ali nije poznato da se neko dobrovoljno javio, a Hamas je zaprijetio da će ubiti svakoga ko pomaže okupaciju.
Obnova Gaze bi također zahtijevala uvoz ogromnih količina građevinskog materijala i teške opreme, što Izrael vjerojatno neće dozvoliti sve dok postoji potencijal za Hamas da obnovi svoju militantnu infrastrukturu. U svakom slučaju, Gaza ima samo mali broj prelaza sa ograničenim kapacitetom.
Izraelsko vojno tijelo koje koordinira civilne poslove u Gazi kaže da ne ograničava ulazak civilnih zaliha i dozvoljava takozvane predmete dvostruke namjene koji bi se mogli koristiti i u vojne svrhe. Izrael je prije rata dozvolio unošenje nekih građevinskih materijala u okviru onoga što je bilo poznato kao Mehanizam za obnovu Gaze, ali je to bilo podložno teškim ograničenjima i odlaganjima.
Shelter Cluster procjenjuje da će biti potrebno 40 godina da se obnove svi uništeni domovi u Gazi.
Za sada se pružatelji pomoći bore samo da donesu dovoljno osnovnih šatora zbog ograničenog broja kamiona koji idu u Gazu i izazova dostave pomoći. Napori da se uvedu robusniji privremeni stanovi su još uvijek u ranoj fazi, a niko nije ni pokušao uvesti građevinski materijal, kaže Ely.
U septembru, Shelter Cluster je procijenio da 900.000 ljudi još uvijek treba šatore, posteljinu i druge stvari kako bi se pripremili za tipično hladne i kišne zime u regiji.
Dvojica kandidata za načelnike u BiH, osumnjičeni za korupciju, osvojili najviše glasova
Ibro Berilo, pritvoreni načelnik općine Trnovo FBiH, predizbornu kampanju vodio je iz pritvora. Pobijedio je sa više od 77% osvojenih glasova. Strahinja Bašević iz SNSD-a iz pritvora je izašao početkom predizborne kampanje. Pobijedio je sa više od 61% osvojenih glasova.
Ibro Berilo, kandidat Stranke demokratske akcije (SDA) za načelnika Općine Trnovo, osvojio je 1.312 glasova, dok je njegov protivkandidat Bajro Lindov iz Socijaldemookratske partije (SDP) osvojio 384 glasa, podaci su Centralne izborne komisije BiH.
Berilo, aktuelni načelnik Općine Trnovo predizbornu kampanju vodio je iz pritvora, gdje se nalazi zbog zloupotrebe položaja.
Kantonalni sud u Sarajevu produžio je pritvor Berilu, Nađi Milišić i Adisu Mulaosmanović, početkom septembra, za još dva mjeseca.
Oni su osumnjičeni za korupciju i pranje novca u vezi s gradnjom na Bjelašnici, saopštiilo je Tužilaštvo Kantona Sarajevo 5. septembra.
Uhapšeni su 5. augusta u policijskoj akciji, a kantonalno Tužilaštvo je navelo da se "radi o predmetu sistemske korupcije u sektoru gradnje i pranja novca".
Pritvor im je produžen na prijedlog Tužilaštva Kantona Sarajevo, zbog opasnosti da bi na slobodi mogli utjecati na svjedoke, prikriti dokaze i ponoviti kaznneo djelo.
U ovom predmetu osumnjičeni su i Nermin Demirović, bivši direktor preduzeća "Sarajevo-šume", kome je 26. augusta određen jednomjesečni pritvor.
Četvrtoj osumnjičenoj, Editi Džigal, određene su mjere koje podrazumijevaju zabranu približavanja poslovnom objektu koji je predmet istrage i komunikaciju s osumnjičenima.
Hapšenju, u okviru akcije "Incitat", prethodili su pretresi na nekoliko lokacija u Kantonu Sarajevo, među kojima su prostorije Općine Trnovo i firme LOK-PIL d.o.o. Sarajevo, te još nekoliko lokacija na Bjelašnici.
Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Kantona Sarajevo objavio je u septembru 2022. kartu na kojoj su ucrtana mjesta, većinom na Bjelašnici, na kojima je šuma bespravno posječena radi gradnje stambenih i drugih objekata.
Iz tog ureda su u decembru 2022. za Radio Slobodna Evropa potvrdili da su podnijeli više krivičnih prijava prema Tužilaštvu Kantona Sarajevo zbog navodnih nezakonitosti tokom gradnje na Bjelašnici.
I Strahinja Bašević, kandidat Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika za načelnika Sokoca, koji se do početka predizborne kampanje nalazio u pritvoru zbog sumnje u korupciju, pobijedio je u izbornoj utrci.
Baševiću je Okružni sud u Istočnom Sarajevu 29. avgusta odredio jednomjesečni pritvor, zbog sumnje da je počinio zloupotrebu položaja kao direktor Šumskog gazdinstva "Romanija".
Trenutno je Bašević poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Prema trenutno važećim zakonima, nema prepreka da Bašević bude izabran za načelnika Sokoca, opštine u sastavu Grada Istočno Sarajevo.
Pravosnažna zatvorska presuda duža od šest mjeseci je jedini način da kandidatu bude oduzet mandat, a za kampanju nema ograničenja.
Holandski ministar odbrane najavio 440 miliona dolara ulaganja u razvoj dronova sa Ukrajinom
Holandski ministar odbrane Ruben Brekelmans rekao je tokom iznenadne posjete Kijevu u nedjelju da će njegova zemlja uložiti 400 miliona eura u napredni razvoj bespilotnih letjelica s Ukrajinom i isporučiti više F-16 u narednim mjesecima.
Više od 2-1/2 godine od početka ruske invazije u punom obimu, Ukrajina se bori da osujeti ruske trupe dok napreduju na istoku i napadaju kritičnu infrastrukturu uoči zimskih mjeseci.
"Rat se, naravno, intenzivira svakim danom, a Ukrajina postavlja sve više brigada kojima je svima potrebna podrška, kojima je svima potrebna vojna oprema. Moramo imati ovaj kontinuirani tok podrške", rekao je Brekelmans Reutersu u Kijevu.
Akcioni plan drona će kombinovati ukrajinske inovacije i holandsko znanje kako bi se poboljšala tehnologija koja se koristi na bojnom polju, rekao je on.
"Fokusiraćemo se na različite vrste dronova, dakle i na nadzorne, više odbrambene, ali i na napadne, jer vidimo da su Ukrajini potrebni ti ofanzivniji dronovi i za gađanje vojnih objekata", rekao je Brekelmans.
On je dodao da će oko polovine investicije biti utrošeno u Holandiju, dok će ostatak biti podijeljen između Ukrajine i drugih zemalja.
Ako razvijeni dronovi budu uspješni, bit će dostupno više sredstava za povećanje proizvodnje, rekao je ministar odbrane.
Holandija je obećala 10 milijardi eura vojne podrške Ukrajini od početka ruske invazije i do sada je potrošila oko 4 milijarde eura.
Vazdušna odbrana
Nakon posjete gradu Harkovu, pogođenom ruskim kliznim bombama u subotu, Brekelmans je rekao da je napad na vojne ciljeve u Rusiji jedini način za odbranu grada.
Ukrajina je zatražila od svojih partnera da joj daju dozvolu da koristi svoje oružje za napad na ciljeve duboko u Rusiji i da joj daju više protuzračne odbrane.
Holandija je doprinijela svojoj podršci protivvazdušnoj odbrani tako što je navela međunarodne partnere da Ukrajini isporuče avione F-16 i obećala 24 njih.
Prva serija aviona iz Holandije već radi u ukrajinskom vazdušnom prostoru, rekao je ministar, dok će ostali biti isporučeni "u narednim mesecima, a možda i početkom sljedeće godine".
Zemlja također isporučuje rezervne dijelove, municiju i gorivo za mlazne avione jer nastoji proširiti mogućnosti za obuku pilota kroz sastanke sa partnerskim zemljama i igračima iz privatnog sektora poput Lockheed Martina kako bi mlaznjaci ostali operativni, rekao je.
Holandija je takođe najavila plan za sklapanje sistema protivvazdušne odbrane Patriot za Ukrajinu koji se oslanja na dijelove iz različitih zemalja, ali Brekelmans je rekao da se mučio da nabavi neke dijelove.
Rekao je da Ukrajina već koristi jedan radar Patriot koji je isporučila Holandija i da će "tri bacača biti isporučena vrlo brzo".
Skeneri na izborima u BiH: Nadmašena očekivanja
Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) objavljuje da su pilot projekti uvođenja inovativnih i novih tehnologija u izborni proces na lokalnim izborima 2024 u Bosni i Hercegovini, nadmašili sva postavljena očekivanja.
"Uvođenjem sistema autentifikacije birača i transmisije rezultata, kao i biometrijske identifikacije na odabranim biračkim mjestima postignut je značajan pomak u provođenju odredbi Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, kao i sigurnosti i transparentnosti izbora", navodi IDEEA.
Sistemi sa skenerima koji omogućavaju biometrijsku provjeru birača i prenos rezultata glasanja internetom, instalirani su, probno, u 10 bh. općina.
"Cjelokupan sistem i testirana tehnološka rješenja su se pokazali izuzetno efikasnim, a sama biometrijska identifikacija i autentifikacija je potvrđena kod 96% birača koji su testirali ove tehnologije, što ističe i potvrđuje kvalitet i pouzdanost svih relevantnih baza podataka i cjelokupnog sistema koje IDDEEA tehnički vodi, održava i unapređuje", objavila je državna agencija nakon zatvaranja biračkih mjesta na izborima u Bosni i Hercegovini.
Tehnološke promjena u procesu glasanja u Bosni Hercegovini uvedene su izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine koje je nametnuo Visoki predstavnik međunarodne zajednice za Bosnu i Hercegovinu Christian Schmidt.
"Također, veoma važno je naglasiti i istaći da su svi ovi poduhvati realizovani bez utroška sredstava iz budžeta institucija Bosne i Hercegovine, a sva tehnološka rješenja su razvijena i implementirana isključivo internim resursima i uz podršku i pomoć naših međunarodnih partnera", navodi IDEEA.
Jedan od međunarodnih partnera na ovom projektu je i američki USAID.
"Sve ove aktivnosti predstavljaju velike i značajne korake naprijed, kao i prekretnicu u demokratizaciji izbornog sistema i izbornog procesa u Bosni i Hercegovini, a što potvrđuje našu neupitnu opredjeljenost i posvećenost kontinuiranom unapređenju i implementaciji novih tehnologija za dobrobit i boljitak svih građanki i građana Bosne i Hercegovine", pišu iz Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA).