Govor o stanju nacije, koji je prije nekoliko dana održao predsjednik Barack Obama, uglavnom se bavio pitanjima domaćeg gospodarstva, ali dotaknuo je i neke međunarodne teme. Ravi Khanna razgovarao je s nekoliko vanjskopolitičkih analitičara ovdje u Washingtonu o predsjednikovim pogledima na međunarodnu politiku.
Predsjednik Obama nagovijestio je u svom Govoru o stanju nacije da njegova administracija namjerava promicati demokraciju diljem svijeta tijekom sljedeće dvije godine: "Nijedna suparnička supersila nije se postavila protiv nas. A mi moramo poraziti odlučne neprijatelje gdje god da se nalazili i moramo stvoriti koalicije koje prelaze regionalne, rasne i vjerske linije. I američki moralni primjer mora uvijek svijetliti svima onima koji čeznu za slobodom, pravdom i dignitetom. Budući da smo započeli s tim, večeras možemo reći da je američko čelništvo ponovno uspostavljeno, a američki ugled obnovljen."
Predsjednik Obama je konkretno spomenuo podršku narodu Tunisa koji se bori za demokraciju nakon što je svrgnuo s vlasti autokratskog čelnika. Spomenuo je i nedavni referendum o državnosti na jugu Sudana. "Na jugu Sudana – s našom pomoći – narod je konačno dobio priliku glasovati o neovisnosti nakon toliko godina rata" - rekao je predsjednik Obama.
Robert Kagan iz Instituta Brookings očekuje veću američku koncentraciju na pitanja demokracije tijekom sljedeće dvije godine: "Iako su ljudi mislili da će predsjednik Obama odustati od promicanja demokracije, jer je George Bush zatrovao tu temu, mislim da ćemo ipak vidjeti intenzivniji povratak tom pitanju."
Robert Kagan također očekuje da će američki odnosi s Kinom biti jedno od vodećih pitanja. Kaže kako nije u američkom interesu da Kina postane dominantna hegemona sila u istočnoj Aziji – jer bi američki saveznici u regiji pali u kinesku sferu utjecaja.
Međutim, stručnjak za Kinu pri Institutu Brookings Kenneth Lieberthal kaže da bi najveći vanjskopolitički izazov predsjednika Obame u 2011. godini mogao biti aktualni prijenos vlasti koji se odvija u Sjevernoj Koreji: "Ako bi u ovom trenutku došlo do krize, mi nismo dogovorili ništa s Kinezima. Niti s Južno-korejcima ni s Japancima, o tome kakav bi trebao biti odgovor. Što bi učinila kineska vojska na sjevernokorejskom dijelu granice? Što bi učinile južnokorejske snage? Što bi učinili američke snage u regiji? A potencijal da svi nenamjerno uđemo u vrlo opasnu situaciju vrlo je visok."
Stručnjaci Instituta Brookings kažu da je predsjednik Obama još uvijek sučeljen s vrlo ozbiljnim izazovima u Afganistanu i Pakistanu. Analitičar Stephen Cohen kaže da u Afganistanu postaje jasnije svakim danom da se situacija ne može razriješiti bez uključivanje talibana: "Ironija je u tome da ako se talibane uključi u rješenje afganistanskog problema, to će uznemiriti Indijce i Irance. Mogli bi se okrenuti vojnoj sili ili pružati podršku različitim skupinama kako bi osigurali da se rješenje ne postigne."
A u Pakistanu, kaže Cohen, postoje tri ključna pitanja koja imaju efekt na američke interese, uz pitanje terorizma: "Tu je kratkoročna kriza u smislu njihovog angažmana u Afganistanu, srednjoročna kriza u smislu koherentnosti njihove države i dugoročna kriza u smislu onog što će učiniti sa svojim nuklearnim oružjima."
Stručnjaci Brookingsa kažu da će predsjednik Obama, uz nastojanja da uspostavi mir na Srednjem istoku i uvjeri Iran i Sjevernu Koreju da odustanu od svojih nuklearnih programa, morati zaštititi i krhku pobjedu u Iraku.