UNRWA, čiji bi rad mogao da bude ugrožen stupanjem zakona na snagu, glavna je agencija Ujedinjenih nacija koja pruža pomoć ljudima u Pojasu Gaze.
Portparol State Departmenta Matthew Miller rekao je da je Washington jasno Izraelu izrazio svoju zabrinutost i protivljenje ovom zakonu.
"Duboko smo zabrinuti tim zakonom. On bi mogao zaustaviti operacije UNRWA-e na Zapadnoj obali, u Gazi, u istočnom Jerusalemu", rekao je Miller 29. oktobra.
"To predstavlja rizik za milione Palestinaca koji se oslanjaju na UNRWA-u za osnovne usluge, uključujući zdravstvenu zaštitu, osnovno i srednje obrazovanje", dodao je Miller, ističući "kritičnu ulogu UNRWA-e u pružanju usluga Palestincima".
Zakon je 28. oktobra odobrio izraelski parlament Knesset, a stupa na snagu za 90 dana.
Palestinci u Pojasu Gaze teško su pogođeni izbijanjem rata između Izraela i Hamasa koji podržava Iran, a kojeg su Sjedinjene Države i Evropska unija proglasili terorističkom organizacijom.
Rat je počeo kada su militanti Hamasa prešli u Izrael 7. oktobra 2023. i ubili oko 1.200 ljudi.
Palestinski militanti su zarobili i 251 taoca, kako vojnika tako i civila. Neki od njih su razmijenjeni za Palestince koje drži Izrael, ali ih je 97 još u Pojasu Gaze. Izraelsko ministarstvo navodi da je među njima 34 mrtva.
U izraelskoj odmazdi opustošena je Gaza i ubijeno više od 40.000 ljudi, navode palestinske vlaste predvođene Hamasom.
UNRWA je nekoliko puta upozorila da je Gaza na rubu humanitarne krize zbog sukoba.
Izraelski parlamentarci odobrili su zakon koji zabranjuje rad UNRWA-e, rekavši da je Hamas infiltriran u agenciju i da su neki zaposlenici UNRWA-e bili uključeni u napade 7. oktobra.
UN je u augustu saopštio da je devet osoblja UNRWA-e otpušteno jer su možda bili uključeni u napade na Izrael 7. oktobra.
Ovaj zakon će vjerovatno učiniti pomoć UNRWA-e praktički nemogućom u Pojasu Gaze i Zapadnoj obali koju je okupirao Izrael.