Vojska je u četvrtak izdala saopštenje da preraspoređuje svoje trupe izvan Hame kako bi zaštitila civilno stanovništvo grada.
Pobunjenici su ranije u četvrtak rekli da su ušli u grad i zauzeli njegov zatvor, oslobađajući zatočenike.
Zapovjednik pobunjenika Hassan Abdul Ghany objavio je na društvenim mrežama da su pobunjenici počeli prodirati u Hamu. Državni mediji su ranije izvještavali da su provladine snage odbile napad.
Sirijska vojska saopštila je u četvrtak da "nema istine u izvještajima pobunjenika koji kažu da su ušli u bilo koje naselje u Hami".
Pobunjenici su pokušavali ući u Hamu od utorka, a tokom noći su se vodile teške borbe sa sirijskom vojskom i savezničkim iranskim milicijskim grupama podržanim ruskim bombardiranjem, rekle su obje strane.
Prošle sedmice, pobunjenici su zauzeli glavni sjeverni grad Aleppo i od tada su se gurnuli na jug iz svoje enklave na sjeverozapadu Sirije, dostigavši strateško brdo sjeverno od Hame u utorak i napredujući prema istočnom i zapadnom boku grada u srijedu.
Hama je ostao u rukama vlade tokom građanskog rata, koji je izbio 2011. kao pobuna protiv predsjednika Bashara al-Assada. Njen pad izazvao bi šokove kod Damaska i njegovih ruskih i iranskih saveznika.
Grad se nalazi na više od trećine puta od Alepa do Damaska i njegovo zauzimanje bi otvorilo put pobunjeničkom napredovanju na Homs, glavni centralni grad koji funkcionira kao raskrsnica koja povezuje najnaseljenije regije Sirije.
Hama je također ključna za kontrolu dva velika grada s velikim manjinskim vjerskim zajednicama. Ti gradovi su Muhrada, koja je dom mnogih kršćana, i Salamiya, gdje ima mnogo muslimana Ismailija.
Najmoćnija pobunjenička frakcija je militantni sunitski islamist Hayat Tahrir al-Sham (HTS), bivša podružnica Al Kaide u Siriji. Njen vođa Abu Mohammed al-Golani obećao je da će zaštititi vjerske manjine u Siriji, ali mnogi se i dalje boje pobunjenika.
Golani je u srijedu posjetio istorijsku citadelu u Alepu, što je simboličan trenutak za pobunjenike koji su protjerani iz grada 2016. nakon mjeseci opsade i intenzivnih borbi, njihovog najvećeg ratnog poraza. Alep je bio najveći grad u Siriji prije rata.
HTS i druge pobunjeničke grupe pokušavaju konsolidirati svoju vlast u Alepu, stavljajući ga pod upravu takozvane Vlade spasa koju su uspostavili u svojoj sjeverozapadnoj enklavi.
Stanovnici Alepa rekli su da nedostaje hljeba i goriva, te da su telekomunikacijske usluge prekinute.
Rusija i Iran bili su presudni za Asadov uspjeh u oporavku većine sirijske teritorije i svih glavnih gradova od 2015. do 2020. i obećali su da će mu ponovo pomoći.
Ali Moskva je fokusirana na rat u Ukrajini, dok je najvažniji regionalni saveznik Irana Hezbollah, koji je godinama igrao ključnu ulogu podržavajući Assada u Siriji, pretrpio velike gubitke od Izraela u Libanu u posljednja dva mjeseca.
Ruski zračni napadi na područja sjeverne Sirije pod kontrolom pobunjenika naglo su intenzivirani tokom protekle sedmice. Iračke milicije koje podržava Iran pojačale su linije fronta nakon što su u ponedjeljak prevele borce preko granice, rekli su irački i sirijski izvori.