Alep, nekada poznat kao ekonomska prijestolnica Sirije, bio je pod kontrolom vlade sirijskog predsjednika Bashara al-Assada od 2016. godine, kada su vladine snage, potpomognute milicijama koje podržava Iran i ruskim zračnim napadima, protjerale pobunjeničke snage iz istočnih dijelova grada.
Više pobunjeničkih frakcija i militantnih grupa učestvovalo je u bici za Alep, kodnog naziva Operacija odvraćanje agresije, a na čelu s Hayat Tahrir al-Sham, ili HTS, islamističkom grupom koja kontrolira većinu provincije Idlib u sjeverozapadnoj Siriji. Ranije poznat kao Al-Nusra Front, bio je glavni ogranak Al-Kaide u Siriji do 2017. godine, kada je formalno prekinuo veze s globalnom terorističkom grupom.
Prema Aronu Zelinu, starijem saradniku na Washington Institutu za bliskoistočnu politiku, trenutna ideologija grupe je ukorijenjena u lokalnim, a ne globalnim ciljevima.
“I dalje ih smatram ekstremistima. Još uvijek imaju neke strane borce u svojim redovima, a podržali su i Hamasov napad 7. oktobra na Izrael”, rekao je Zelin za Glas Amerike, misleći na napad palestinske militantne grupe 2023. godine, u kojem je ubijeno oko 1.200 ljudi.
Procjenjuje se da HTS ima do 30.000 boraca, uglavnom koncentrisanih u sjeverozapadnoj Siriji.
“Oni se u suštini postavljaju kao ono što ja opisujem kao neka vrsta ovih političkih džihadista, gdje teologija više ne vodi svaku njihovu akciju, poput ISIS-a ili al-Qaide, dok oni stavljaju mnogo više političkih razmatranja u vezi s tim, ali su i dalje veoma zainteresovan za džihad, jer vidimo način na koji oni uokviruju ovu borbu”, rekao je Zelin, pozivajući se na akronim za Islamsku državu.
"Jedan od načina na koji ja gledam na to pitanje je da su oni u suštini prešli iz globalnog džihada u lokalni režim", dodao je.
Pobunjenici koje podržava Turska
Među ostalim oružanim grupama uključenim u ofanzivu na Alep bila je i Sirijska nacionalna armija, ili SNA, krovna organizacija za nekoliko frakcija koje podržava Turska.
SNA je uspostavljena 2017. kao oružane snage privremene sirijske vlade koju podržava Turska, a koja je preuzela kontrolu nad dijelovima sjeverozapadne Sirije. SNA je ranije učestvovala u dvije ofanzive na kurdske snage koje je podržala Turska 2018. i 2019. godine.
Neke grupe pridružene SNA poznate su po svojoj radikalnoj islamističkoj ideologiji. Prošle godine, Ministarstvo finansija SAD-a uvelo je sankcije brigadi Sulejman Šah i diviziji Hamza, dvije glavne frakcije unutar SNA, zbog “ozbiljnih kršenja ljudskih prava onih koji žive u regiji Afrin u sjevernoj Siriji”.
Caroline Rose, direktorica portfelja strateških slijepih uglova na Institutu New Lines sa sjedištem u Washingtonu, rekla je: „Čini se da postoji probna, krhka saradnja između HTS-a i SNA, nakon godina napetosti i sukoba.
„Iako je Turska sa zakašnjenjem intervenisala u rivalstvu u pogledu bezbjednosti na sjeverozapadu Sirije, jasno je da je Ankara uložila u podsticanje većeg partnerstva između HTS-a i SNA za sprovođenje ove ofanzive na Alep“, rekla je ona za Glas Amerike.
Turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan rekao je u ponedjeljak na konferenciji za novinare sa svojim iranskim kolegom u Ankari da je najnovija eskalacija u Alepu rezultat dugotrajnih neriješenih pitanja, a ne vanjskih intervencija. Nasilje je pripisao odbijanju sirijske vlade da se uključi u dijalog s opozicijom.
Kako je pokrenuta ofanziva na Alep, SNA koju podržava Turska istovremeno je najavila još jednu protiv Sirijskih demokratskih snaga koje podržavaju SAD i Kurdi, ili SDF, u sjevernom dijelu provincije Alep, prvenstveno oko grada Tel Rifaat. Turska SDF smatra terorističkom organizacijom.
Rose je rekla da bi ti različiti prioriteti mogli odrediti da li partnerstvo HTS-SNA može trajati.
"Dok se SNA gura prema Tel Rifaatu protiv snaga SDF-a, HTS se koncentriše na uspostavljanje proto uprave na strateškim lokacijama u Alepu", rekla je ona.
“Turska će vjerovatno igrati na ovom rivalstvu i iskoristiti ga u svoju korist dok nastoji da prekroji borbene linije i stvori polugu s Assadovim režimom, SAD-om, Iranom i drugim akterima koji su uključeni u Siriju.”
Nekoliko drugih grupa koje djeluju samostalno također su dio ofanzive na Alep, uključujući Ahrar al-Sham, koaliciju naoružanih islamističkih frakcija osnovanih na početku sukoba u Siriji. Druga islamistička grupa, Pokret Nour al-Din al-Zenki, pojavila se u Alepu 2014. godine i održava bliske veze s HTS-om.
Ova priča je nastala u kurdskom servisu Glasa Amerike.