Potez da se ukine nagrada za Sharaa, vođu Hayat Tahrir al-Sham, je "politička odluka" donesena dok Washington počinje svoj angažman s pobunjeničkom grupom, rekla je Barbara A. Leaf, pomoćnica državnog sekretara za bliskoistočne poslove, u virtuelnom brifingu za novinare u petak.
Leaf je rekao da se Sharaa obavezao na zahtjev Washingtona da “terorističke grupe ne mogu predstavljati prijetnju unutar Sirije ili izvan nje, uključujući SAD i naše partnere u regiji”.
“Na osnovu naše rasprave, rekao sam mu da nećemo slijediti ponudu nagrade za pravdu koja je na snazi već nekoliko godina”, rekao je najviši američki diplomata za bliskoistočne poslove.
Leaf i još dvojica američkih zvaničnika, viši savjetnik Daniel Rubinstein, koji je sada zadužen za vođenje angažmana odjela za Siriju, i Roger Carstens, predsjednički izaslanik za pitanja talaca, sastali su se u petak u Damasku sa Sharaom i drugim predstavnicima post-Asadove Sirije, uključujući aktiviste civilnog društva.
Angažman je uslijedio nakon sastanka prošlog vikenda u Aqabi u Jordanu, gdje su se američki, arapski i turski zvaničnici dogovorili o nizu "principa tranzicije" za Siriju.
“Pozdravljamo pozitivne poruke i tražit ćemo napredak na ovim principima i akcijama, a ne samo na riječima”, rekao je Leaf. “U potpunosti podržavamo politički proces pod vodstvom Sirije i u vlasništvu Sirije koji rezultira uključivom i reprezentativnom vladom, koja poštuje prava svih Sirijaca, uključujući žene i različite etničke i vjerske zajednice u Siriji.”
Sastanak u Damasku dolazi kada zapadne vlade, uključujući Britaniju, Francusku, Njemačku i Švicarsku, postepeno uspostavljaju kanale s novim sirijskim vlastima pod privremenim premijerom Mohammedom al-Bashirom. Katar i Turska su u procesu ponovnog otvaranja svojih ambasada u Siriji.
Od 1979. SAD su Siriju označile kao državnog sponzora terorizma. Washingtonovo priznanje nove vlade u Damasku moglo bi dovesti do ukidanja širokih sankcija koje su osakatile sirijsku ekonomiju.
Leaf je odbio elaborirati diskusije o ukidanju sankcija, rekavši samo da su prioriteti Sharaa "u velikoj mjeri ukorijenjeni u dovođenju Sirije na put ekonomskog oporavka". Danas, HTS ostaje strana teroristička grupa koju su proglasile SAD.
Ona je naglasila da "Iran neće imati nikakvu ulogu" nakon pada Assada, koji je nekada bio čvrst saveznik Teherana. Iransko prisustvo tokom sirijskog građanskog rata bilo je "najviše grabežljivo i najrazornije", rekla je ona.
Osigurati da Sirija ne zapadne u haos i ne postane leglo terora ključna je briga Bijele kuće. Nekoliko dana nakon Assadovog svrgavanja, američki predsjednik Joe Biden naredio je više od 70 zračnih napada na ciljeve Islamske države u zemlji.
Američki angažman
Iako je Bidenova administracija brzo pristupila novim dionicima u Siriji, ostaje da se vidi koliko će SAD ostati angažirane nakon što novoizabrani predsjednik Donald Trump preuzme dužnost 20. januara.
Trump je signalizirao da želi da se SAD drže podalje od sirijskog sukoba. "Ovo nije naša borba", rekao je Trump na društvenim mrežama. “Neka se odigra. Ne miješaj se!”
Ranije ove sedmice Trump je rekao da je Assadovo svrgavanje bilo "neprijateljsko preuzimanje" koje je izvršio turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan "bez mnogo izgubljenih života". On je pohvalio Ankaru kao "glavnu vojnu silu".
“Te ljude koji su ušli kontroliše Turska”, rekao je on na svojoj prvoj konferenciji za novinare nakon pobjede na predsjedničkim izborima u novembru. “I to je u redu, to je još jedan način borbe.”
Ankara je negirala da stoji iza Assadovog svrgavanja.
Trumpova procjena uloge Ankare u rušenju je "preuveličana", rekla je Natasha Hall, viši saradnik programa za Bliski istok u Centru za strateške i međunarodne studije. Ipak, njegova nova administracija možda "želi da bude uključena što je manje moguće", rekla je ona za Glas Amerike.
“Pratit ćemo kako se ponaša prema Turskoj, Izraelu, finansiranju pomoći i sankcijama protiv terorizma”, rekao je Hall. “Lako bi mogao stvoriti krizu tako što se jednostavno ne kreće dovoljno brzo ili se dovoljno konstruktivno bavi ovim pitanjima.”
Uprkos Trumpovom neintervencionističkom javnom izjašnjavanju, nije jasno koliko SAD mogu biti neangažovane.
Izrael, saveznik SAD-a, pokrenuo je stotine napada na vojne ciljeve u Siriji kako bi dodatno oslabio ono što je ostalo od Assadove vojske i spriječio da oružje padne u ruke ekstremista. Zvaničnici Pentagona su u četvrtak priznali da je otprilike 2.000 vojnika stacionirano u Siriji mjesecima - više nego dvostruko više od broja američkih vojnika za koje se zna da su bile stacionirane u zemlji prije Assadovog svrgavanja.
Washington također podržava Sirijske demokratske snage, pobunjeničku grupu sirijskih Kurda na sjeveru zemlje SDF koju Ankara vidi kao saveznika zabranjene Kurdistanske radničke partije, koja je učestvovala u decenijama oružane pobune na turskom tlu.
Glasnogovornik State Departmenta rekao je u utorak da je sporazum o prekidu vatre koji je posredovao Washington nakon što su prošle sedmice izbile borbe između SDF-a i pobunjeničkih grupa koje podržava Turska, produžen do kraja ove sedmice.
Turski zvaničnik je negirao da je dogovor postignut, rekavši da "ne dolazi u obzir da razgovaramo sa bilo kojom terorističkom organizacijom".
Dok su bili u Siriji, američki zvaničnici su pokušali da otkriju i informacije o sudbini američkog novinara Austina Ticea, koji je kidnapovan dok je izvještavao o tamošnjem građanskom ratu 2012. godine, i drugih nestalih Amerikanaca za koje se vjeruje da su u toj zemlji.
Farhad Pouladi je doprinio ovom izvještaju.