Smrtonosni napad dogodio se tokom molitve u petak poslijepodne u zakrčenoj četvrti u središnjem Peshawaru, glavnom gradu sjeverozapadne pokrajine Khyber Pakhtunkhwa.
Mohammad Asim, glasnogovornik obližnje Lady Ready bolnice, potvrdio je žrtve. Rekao je novinarima da je više od desetak ljudi među ozlijeđenim u "kritičnom stanju" i da bi se broj poginulih mogao povećati.
Haroon Rashid, viši policajac, rekao je novinarima da je napadač upao u džamiju na poznatom bazaru Qissa Khwani, ubivši dva policijska stražara na kapiji prije nego što je detonirao svoj prsluk u glavnoj dvorani prepunoj stotina vjernika.
Svjedok, Shayan Haider, pripremao se za ulazak u džamiju kada ga je snažna eksplozija bacila na ulicu.
"Otvorio sam oči i posvuda je bilo prašine i tijela", citirao je Shayan novine Dawn na engleskom jeziku.
Premijer Imran Khan oštro je osudio napad i uputio vlasti da pruže hitnu potrebnu njegu pogođenim ljudima, priopćio je njegov ured.
Nitko nije odmah preuzeo odgovornost za jedan od najsmrtonosnijih bombaških napada u Pakistanu posljednjih godina.
Napadi na šiitske bogomolje nisu neuobičajeni u Pakistanu, pretežno sunitskoj muslimanskoj naciji. Militanti povezani s terorističkom skupinom Islamska država i zabranjeni pakistanski talibani u prošlosti su izveli slične napade.
Napad u petak dolazi kada su australski kriketaši u Pakistanu na bilateralnoj seriji turnira, što je prvi posjet australskog tima toj terorizmom pogođenoj južnoazijskoj državi u 24 godine. Prva utakmica između dviju zemalja počela je u petak u garnizonskom gradu Rawalpindiju pod strogim nadzorom.
Glavne zemlje koje igraju kriket izbjegavale su slanje svojih timova u Pakistan od smrtonosnog terorističkog napada na gostujuću momčad Šri Lanke u istočnom gradu Lahoreu 2009. godine.
Poboljšane sigurnosne mjere diljem zemlje potaknule su neke strane timove da posjete zemlju posljednjih godina.
Novi Zeland je opozvao svoju momčad u septembru neposredno prije otvaranja prve utakmice u Rawalpindiju, navodeći kao razlog sigurnosnu zabrinutost.