Navedeno je da je kompanija Safiran Airport Services, sa sjedištem u Teheranu, koordinirala letove između Irana i Rusije koja je slala dronove, osoblje i prateću opremu.
Američko ministarstvo financija objavilo je sankcije 8. septembra, ističući da je također označilo tri kompanije za koje navodi da su uključene u razvoj i proizvodnju iranskih dronova.
Riječ je o, kako je navedeno, kompanijama Paravar Pars Company, Design and Manufacturing of Aircraft Engines (DAMA) i Baharestan Kish Company.
Optuženi su za sudjelovanje u istraživanju, razvoju, proizvodnji i nabavci iranskih dronova, uključujući seriju Shahed.
Američki obavještajni dužnosnici utvrdili su da Rusija želi nabaviti stotine iranskih dronova za korištenje u Ukrajini.
Administracija predsjednika Joea Bidena saopćila je prošle sedmice da se Rusija suočila s tehničkim problemima sa bespilotnim letjelicama iranske proizvodnje koje su u augustu nabavljene od Teherana.
Brian Nelson, podsekretar za financijsku obavještajnu službu, rekao je da je Ministarstvo financija "predano striktnom provođenju sankcija protiv Rusije i Irana i pozivanju na odgovornost Irana i onih koji podržavaju ruski agresorski rat u Ukrajini".
"Sjedinjene Države neće oklijevati ciljati proizvođače i naručitelje koji pridonose Iranu i programu bespilotnih letjelica Islamske revolucionarne garde", dodao je.
Sankcije zamrzavaju svu imovinu koju kompanije i pojedinci mogu imati u Sjedinjenim Državama i generalno zabranjuju poslovanje u SAD-u.
Sankcije dolaze nakon slabog napretka u indirektnim pregovorima između Irana i SAD s ciljem oživljavanja sporazuma iz 2015. koji je ograničio iranski nuklearni program.