Samo nekoliko sedmica prije kraja administracije, predsjednik Joe Biden je pomilovao svog sina Huntera. Bijela kuća je u ponedjeljak branila odluku da se mlađi Biden oslobodi optužbi za oružje i porezne prievare.
Objašnjava Karine Jean-Pierre sekretarica za štampu Bijele kuće:
“Hrvao se s ovim. I zato što vjeruje u pravosudni sistem, ali također vjeruje da je način na koji je politika zarazila proces i dovela do neostvarenja pravde.”
Ranije ove godine, Biden je obećao da neće izdati pomilovanje, rekavši da niko u Sjedinjenim Državama nije iznad zakona.
“Rekao sam da se pridržavam odluke žirija. Uradiću to i neću ga pomilovati", rekao je Biden.
Najviši demokrata Senata u utorak je odbio da odgovori na više pitanja o pomilovanju.
Republikanci u Predstavničkom domu istraživali su prekomorske poslove Huntera Bidena, tvrdeći da bi Joea Bidena trebalo opozvati jer je imao koristi od njih, iako za to nikada nisu pruženi uvjerljivi dokazi. Advokat Huntera Bidena, Mark Geragos, kaže da je pomilovanje bilo neophodno.
„Ne znam kako bi iko ko ima pravo lice tvrdio da to nije bilo politički inspirisano krivično gonjenje", kaže on.
Biden nije prvi američki predsjednik koji je pomilovao rođaka.
Ali jedan pravni analitičar rekao je da je taj potez zabrinjavajući. Claire Finkelstein je profesorica prava na Univerzitetu Pennsylvania.
“Prilično je žalosno što nije mogao dati primjer puštanja pravde da ide svojim tokom i što je osjećao da mora poduzeti ovaj visoko ispolitizirani korak s pomilovanjem, jer nas to spušta niz padobran ili barem učvršćuje put u pogledu da na ovaj način iskoristi moć pomilovanja”, kaže Finkelstein.
Tokom svog prvog mandata, Trump je pomilovao 237 osoba - od kojih je značajan broj osuđen za prevaru ili korupciju. Mnogi od njih su zaobišli tradicionalni proces podnošenja zahtjeva za pomilovanje.
“Ne zaboravimo da je Donald Trump u prošlosti rekao da ima pravo na samopomilovanje, što je krajnje u politiziranom pomilovanju”, kaže Finkelstein.
Trump je također obećao da će pomilovati one osuđene za napad na američki Kapitol 6. januara 2021. u pokušaju da se ponište rezultate izbora 2020. godine.