Linkovi

Najnovije

SAD i Njemačka zajedno u borbi protiv antisemitizma i negiranja Holokausta

Američki državni sekretar Antony Blinken (L) i njemački ministar inostranih poslova Hajko Mas potpisuju sporazum o pokretanju Dijaloga SAD i Nejmačke o holokaustu, pored spomenika žrtvama holokausta u Berlinu (Foto: AP/Markus Schreiber)
Američki državni sekretar Antony Blinken (L) i njemački ministar inostranih poslova Hajko Mas potpisuju sporazum o pokretanju Dijaloga SAD i Nejmačke o holokaustu, pored spomenika žrtvama holokausta u Berlinu (Foto: AP/Markus Schreiber)

Sjedinjene Države i Njemačka pokrenule su u četvrtak novu inicijativu za suzbijanje alarmantnog porasta antisemitizma i negiranja Holokausta širom svijeta.

Vlade dvije zemlje najavile su početak Dijaloga SAD i Njemačke o Holokaustu čiji cilj je da se preokrene trend koji je dobio veću podršku tokom pandemije koronavirusa, u svjetlu naglog rasta političkog populizma širom Evrope i u Sjedinjenim Državama. Dijalog omogućava razvoj instrumenata za podučavanje mladih i drugih o zločinima koje su počinili Nacisti i njihovi saradnici.

Američki državni sekretar Antony Blinken, nemački šef diplomatije Hajko Mas i nekoliko preživelih Holokausta prisustvovali su pokretanju projekta kod Spomenika ubijenim Jevrejima u Evropi, u Berlinu. Svi su govorili o povezanosti negiranja Holokausta, revizionizma i neznanja sa porastom antisemitizma, kao i sa širim problemom diskriminacije protiv manjina.

"Negiranje Holokausta i drugi oblici antisemitizma često su povezani sa homofobijom, ksenofobijom, rasizmom, drugim oblicima mržnje. Takođe je poklič za one koji pokušavaju da unište naše demokratije, što smo vidjeli u obje naše zemlje i što često prethodi nasilju", poručio je Blinken.

Mas je naglasio da je važno da Njemačka - kako je rekao "zemlja počinilaca" - preuzme vodeću ulogu u projektu.

"Proteklih godina, videli smo da antisemitizam i rasizam pogađaju naše društvo. Samo pomislite na žute zvijezde koje su se nosile na protestima protiv mjera za suzbijanje Kovida, bujicu antisemitskih teorija zavjere na internetu, napade na sinagoge i Jevreje koji žive u našim zemljama, učesnike nemira ispred Bundestaga ili rulju koju je napala američki Kapitol", naglasio je Mas.

Imajući u vidu da je sve manje direktnih svjedočenja o počinjenim zvjerstvima, Blinken i Mas su naglasili da će novi dijalog rezultirati inovativnim načinima podučavanja mlađih generacija o Holokaustu i događajima koji su doveli do masovnog pogubljenja Jevreja i drugih u nacističkoj Njemačkoj i drugim mjestima.

"Holokaust nije bio nagli pad, već postepeni silazak u tamu", istakao je američki državni sekretar.

See all News Updates of the Day

Sudija otkazao sudske rokove u Trumpovom slučaju izbora 2020. nakon njegove predsjedničke pobjede

Napad na Capitol 202. godine
Napad na Capitol 202. godine

Sudija koji je nadgledao slučaj miješanja Donalda Trumpa u izbore 2020. otkazao je sve preostale sudske rokove u petak, dok tužioci procjenjuju "odgovarajući kurs za dalje" u svjetlu predsjedničke pobjede republikanca.

Specijalni savjetnik Jack Smith optužio je Trumpa prošle godine za planiranje poništavanja rezultata predsjedničkih izbora 2020. i nezakonito gomilanje povjerljivih dokumenata na svom imanju Mar-a-Lago.

Ali Smithov tim procjenjuje kako da okonča dva savezna slučaja prije nego što novoizabrani predsjednik preuzme dužnost zbog dugogodišnje politike Ministarstva pravde koja kaže da se trenutni predsjednici ne mogu krivično goniti, rekla je osoba upoznata s tim pitanjem za Associated Press.

Trumpova pobjeda nad potpredsjednicom Kamalom Harris znači da Ministarstvo pravde vjeruje da se on više ne može suočiti s krivičnim gonjenjem u skladu s pravnim mišljenjima odjela koji imaju za cilj da štite predsjednike od krivičnih optužbi dok su na funkciji.

Trump je kritizirao oba slučaja kao politički motivirana i rekao da će smijeniti Smitha "u roku od dvije sekunde" od preuzimanja dužnosti.

U sudskom podnesku u petak u slučaju izbornog slučaja 2020, Smithov tim je zatražio da otkaže sve nadolazeće sudske rokove, rekavši da mu je potrebno "vrijeme da procijeni ovu okolnost bez presedana i odredi odgovarajući kurs za dalje u skladu s politikom Ministarstva pravde".

Američka okružna sutkinja Tanya Chutkan brzo je odobrila zahtjev i naložila tužiocima da do 2. decembra podnesu sudske dokumente sa svojim "predloženim tokom za ovaj slučaj".

Trumpu je suđenje trebalo biti u martu u Washingtonu, gdje je više od 1.000 njegovih pristalica osuđeno po optužbama za svoje uloge u pobuni na Kapitolu. No, njegov slučaj je zaustavljen jer je Trump nastavio sa svojim širokim zahtjevima za imunitet od krivičnog gonjenja koji su na kraju dospjeli pred Vrhovni sud SAD.

Vrhovni sud je u julu presudio da bivši predsjednici imaju širok imunitet od krivičnog gonjenja i vratio slučaj Chutkan kako bi utvrdio koji od navoda iz optužnice može napredovati.

Slučaj povjerljivih dokumenata bio je u zastoju od jula kada ga je sudija Aileen Cannon, koju je imenovao Trump, razriješila uz obrazloženje da je Smith nezakonito imenovan. Smith je uložio žalbu 11. američkom okružnom apelacionom sudu u Atlanti, gdje je zahtjev za oživljavanje slučaja na čekanju.

Čak i dok Smith nastoji povući dokumentaciju protiv Trumpa, čini se da će nastaviti da osporava odluku o zakonitosti njegovog imenovanja s obzirom na presedan koji bi takva presuda stvorila.

Ministarstvo pravosuđa SAD objelodanilo iranski plan ubistva Donalda Trumpa

Novine u Teheranu na dan američkih izbora.
Novine u Teheranu na dan američkih izbora.

Ministarstvo pravosuđa u petak je otkrilo iranski plan za ubistvo Donalda Trumpa, optužujući čovjeka koji je rekao da ga je zvaničnik vlade Irana unajmio prije ovosedmičnih izbora da planira ubistvo novoizabranog republikanskog predsjednika.

Istražitelji su za plan ubistva Trumpa saznali od Farhada Shakerija, optuženog saučesnika iranske vlade koji je proveo vrijeme u američkim zatvorima zbog pljačke i za kojeg vlasti kažu da održava mrežu kriminalnih saradnika koji učestvuju u zavjerama za ubistva Teherana.

Shakeri je rekao istražiteljima da ga je kontakt u iranskoj paravojnoj Revolucionarnoj gardi uputio prošlog septembra da sastavi plan u roku od sedam dana kako bi nadzirao i na kraju ubio Trumpa, prema krivičnoj prijavi otkrivenoj na federalnom sudu na Manhattanu.

Zvaničnik je citirao Shakerijevu izjavu da su "već potrošili mnogo novca" i da "novac nije problem". Shakeri je rekao istražiteljima da mu je zvaničnik rekao da će, ako ne bude mogao da sastavi plan u roku od sedam dana, zavjera biti pauzirana do nakon izbora jer je zvaničnik pretpostavio da će Trump izgubiti i da će ga tada biti lakše ubiti, navodi se u dokumentu.

Shakeri je na slobodi i ostaje u Iranu. Još dvojica muškaraca za koje vlasti kažu da su regrutovani da učestvuju u drugim ubistvima, uključujući i ono istaknutog iransko-američkog novinara koji je bio meta u zavjerama plaćenih ubistava, uhapšeni su u petak.

"Malo je aktera u svijetu koji predstavljaju tako ozbiljnu prijetnju nacionalnoj sigurnosti Sjedinjenih Država kao što je to slučaj s Iranom", rekao je državni tužilac Merrick Garland u izjavi.

Zavjera, s optužbama koje su razotkrivene samo nekoliko dana nakon Trumpove pobjede nad demokratom Kamalom Harris, odražava ono što su federalni zvaničnici opisali kao stalne napore Irana da cilja na zvaničnike američke vlade, uključujući Trumpa, na tlu SAD-a. Prošlog ljeta, Ministarstvo pravde optužilo je Pakistanca za veze s Iranom u zavjeri za plaćeno ubistvo usmjereno na američke zvaničnike.

Iranski operativci su također izveli operaciju hakovanja i hvatanja emailova koji su pripadali saradnicima Trumpove kampanje u, kako su zvaničnici ocijenili, pokušaju miješanja u predsjedničke izbore.

Obavještajni zvaničnici rekli su da se Iran protivi Trumpovom ponovnom izboru, smatrajući da je vjerojatnije da će povećati tenzije između Washingtona i Teherana. Trumpova administracija okončala je nuklearni sporazum s Iranom, ponovo uvela sankcije i naredila ubistvo iranskog generala Kasema Sulejmanija, što je čin koji je iranske lidere potaknuo na osvetu.

Trumpov glasnogovornik Steven Cheung rekao je da je novoizabrani predsjednik bio svjestan zavjere o atentatu i da ga ništa neće odvratiti "od povratka u Bijelu kuću i obnavljanja mira širom svijeta".

Indija optimistična po pitanju Trumpovog predsjedništva, zabrinuta zbog trgovine, carina

Tadašnji predsjednik SAD Donald Trump pozdravlja se s indijskim premijerom Narendrom Modijem tokom konferencije za novinare u Hyderabad House u New Delhiju 25. februara 2020.
Tadašnji predsjednik SAD Donald Trump pozdravlja se s indijskim premijerom Narendrom Modijem tokom konferencije za novinare u Hyderabad House u New Delhiju 25. februara 2020.

Dok Indija očekuje da novoizabrani predsjednik Donald Trump preuzme dužnost, postoji optimizam da će strateški odnosi koje su dvije zemlje izgradile posljednjih godina ojačati. Indija se također nada da će imati koristi ako Trump zauzme manje konfrontacijski pristup Rusiji, kažu analitičari.

New Delhi se takođe priprema za turbulencije u trgovinskim odnosima, međutim, na koje bi mogao uticati Trumpov plan „Amerika na prvom mjestu“.

U svojoj čestitki objavljenoj na platformi društvenih medija X, indijski premijer Narendra Modi nazvao je Trumpa svojim “prijateljem” i rekao: “Radujem se obnavljanju naše saradnje na daljem jačanju sveobuhvatnog globalnog i strateškog partnerstva Indije i SAD.”

Modi je podijelio fotografije zagrljaja dvojice lidera iz Trumpove posjete Indiji tokom njegovog prvog mandata 2020. godine - u vrijeme kada je Trump dijelio tople odnose s Modijem.

Analitičari u New Delhiju očekuju da će Indija ostati ključni partner Washingtona.

“U poređenju s većinom drugih zemalja, posebno s nekim od najbližih partnera SAD, možda je Indija bolje pozicionirana zbog svog centralnog položaja u Indo-Pacifiku i uloge koju igra u protivteži Kini”, rekao je Harsh Pant, potpredsjednik za studije i vanjsku politiku u Observer Research Foundation u New Delhiju.

"S obzirom da je Trump ulagao u ovo partnerstvo u svom ranijem mandatu, postoji nada da će nastaviti istom putanjom", rekao je.

Grupa Quad – partnerstvo između Sjedinjenih Država, Japana, Australije i Indije, koja je ranije bila u mirovanju – oživljena je pod prethodnom Trumpovom administracijom u odnosu na Kinu.

Međutim, u hodnicima moći u New Delhiju opstaje i osjećaj neizvjesnosti. "Odnos bi se mogao suočiti sa "štucanjem", što trenutno ne možemo predvidjeti s obzirom na Trumpov stil vođenja i nepredvidljivost", rekao je Pant.

Indija se također nada da će se sukob između SAD i Rusije smanjiti pod Trumpovom administracijom. Tokom kampanje, Trump je rekao da će okončati rat Rusije i Ukrajine, ne navodeći detalje. U prošlosti je govorio o dobrim odnosima sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

„Ako se neprijateljstvo SAD prema Rusiji smanji pod Trumpom, vjerujemo da bi to smanjilo ekstremnu i ogromnu ovisnost Rusije o Kini, što je dobro iz perspektive Indije“, kaže Sreeram Chaulia, dekan Jindal škole za međunarodne poslove na O.P. Jindal Global Univerzitetu.

Indijski umjetnik Sudarsan Pattnaik napravio je ovu skulpturu koja prikazuje novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trumpa, nakon što je pobijedio na američkim predsjedničkim izborima, u Puriju, Indija, 6. novembra 2024. godine.
Indijski umjetnik Sudarsan Pattnaik napravio je ovu skulpturu koja prikazuje novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trumpa, nakon što je pobijedio na američkim predsjedničkim izborima, u Puriju, Indija, 6. novembra 2024. godine.

Uprkos nedavnom otopljavanju veza s Kinom, Indija je i dalje oprezna prema Pekingu.

Drugi ističu da bi održavanje bliskih veza Indije s Rusijom moglo postati lakše pod Trumpovim predsjedavanjem. Indija je odbila da se pridruži zapadnim sankcijama protiv Rusije ili da osudi rat u Ukrajini, stavovi koji su postali iritantni u Washingtonu.

“Čini se da Trump ima manje oštar pristup Rusiji, a to će pomoći Indiji tako što će olakšati balansiranje odnosa između Washingtona i Rusije”, rekao je Anand Kumar, saradnik na Institutu za odbrambene studije i analize Manohar Parrikar u New Delhiju.

"Tarifni kralj"

Iako će sigurnosne veze vjerovatno ostati na pravom putu, postoji zabrinutost oko toga da li će trgovinski odnosi biti pogođeni pod Trumpom, koji je rekao da će slijediti plan „Amerika na prvom mjestu“ i nametnuti carine zemljama koje imaju trgovinski suficit s Washingtonom.

SAD su najveći trgovinski partner Indije - dvosmjerna trgovina prošle godine iznosila je gotovo 120 milijardi dolara, uz suficit od 30 milijardi dolara u korist Indije.

Tokom svog prethodnog mandata, Trump je Indiju nazivao “kraljicom carina”, kritizirao je visoke carine koje je New Delhi nametnuo na američke proizvode kao što su motocikli Harley-Davidson i ukinuo oznaku Indije kao zemlje u razvoju koja je omogućila preduzećima da izvoze stotine proizvoda bez carine u Sjedinjene Države. Indija je uzvratila povećanjem carina na neke američke proizvode.

Takve tenzije bi se mogle pogoršati jer će Trump vjerovatno potaknuti New Delhi da snizi uvozne carine za američke kompanije. „Ovo će biti klizav teren za Indiju; mogao bi zahtijevati tržišne ustupke”, rekao je Chaulia.

Indijski zvaničnici, međutim, zvučali su optimistično.

"Već je došlo do preuređivanja lanaca snabdijevanja. Vrlo je vjerovatno da će se, s obzirom na rezultate izbora [u SAD], ovo ubrzati. Nešto od toga će biti ometajuće, ali mi u Indiji to vidimo kao priliku", Indijski ministar vanjskih poslova Jaishankar Subrahmanyan rekao je poslovnim liderima u Australiji u četvrtak.

On je mislio na trend kompanija kao što je Apple koji postavljaju proizvodne baze u Indiji dok su nastojali da diverzificiraju proizvodnju iz Kine.

Ali analitičari kažu da bi Trump mogao imati dijametralno drugačiji pristup.

“On ima tu filozofiju "onshoringa", koja vraća proizvodnju u SAD, a ne prijateljstvo o kojem je Biden govorio – to je ohrabrivanje preduzeća da se presele u prijateljske zemlje. Dakle, ukupna ideja da bi američke kompanije koje napuštaju Kinu mislile na Indiju kao alternativu – taj model Trump možda neće ohrabriti”, rekao je Chaulia.

Odbrana i tehnologija

Postoje i pitanja o tome kako će napredovati odbrambena i tehnološka saradnja između Indije i SAD koja je dobila zamah pod Bidenovom administracijom.

Indija se zalagala za ko-proizvodnju odbrambene tehnologije umjesto da se oslanja samo na direktnu kupovinu vojne opreme; Održavanje toga pod Trumpom može predstavljati izazov, smatraju analitičari.

“SAD su djelovale pod pretpostavkom da je jačanje indijskih sposobnosti u američkom interesu, posebno u balansiranju sa Kinom. Ali Trump će vjerovatno tražiti nekog indijsko 'milo' za američko 'drago'”, napisao je analitičar C. Raja Mohan u novinama Indian Express u četvrtak.

"Indija bi se mogla naći na strmoj krivulji učenja jer je shvatila da možda neće biti 'besplatnog ručka' pod Trumpovim drugim mandatom", napisao je Mohan.

Ipak, dok se Indija priprema za navigaciju za Trumpovo predsjedništvo, postoji opći osjećaj samopouzdanja.

“Mislim da Indija nije toliko zabrinuta kao neke druge svjetske metropole. New Delhi razumije da ako se Trumpova opsesija Kinom nastavi, to Indiji daje veći prostor za manevar”, rekao je Pant.

Trump imenovao menadžericu kampanje za šeficu svog kabineta

Donald Trump dovodi Susie Wiles na podijum na zabavi u noći izbora, 6. novembra 2024. u West Palm Beachu, Florida. Novoizabrani predsjednik izabrao je Wiles za svog šeficu kabineta u Bijeloj kući.
Donald Trump dovodi Susie Wiles na podijum na zabavi u noći izbora, 6. novembra 2024. u West Palm Beachu, Florida. Novoizabrani predsjednik izabrao je Wiles za svog šeficu kabineta u Bijeloj kući.

Novoizabrani predsjednik Donald Trump imenovao je Susie Wiles, de facto menadžera njegove pobjedničke kampanje, za šeficu svog kabineta u Bijeloj kući, prvu ženu koja ima tu uticajnu ulogu.

Wiles je u velikoj mjeri zaslužna unutar i izvan Trumpovog užeg kruga za vođenje njegove daleko najdisciplinovanije i dobro izvedene kampanje, te je viđena kao vodeći kandidat za tu poziciju.

Uglavnom je izbjegavala svjetla reflektora, čak je odbila da uzme mikrofon da govori dok je Trump slavio svoju pobjedu u srijedu rano ujutro. Odupirala se formalnoj tituli menadžera kampanje, izbjegavajući da postane meta, s obzirom na Trumpovu povijest mijenjanja ljudi u toj ulozi.

Unajmljivanje Wiles je prva velika Trumpova odluka kao novoizabranog predsjednika i ona koja bi mogla biti odlučujući test za njegovu novu administraciju, jer mora brzo izgraditi tim koji će pomoći u vođenju ogromne savezne vlade.

Wiles ne donosi mnogo iskustva savezne vlade u tu ulogu, ali ima bliske odnose s izabranim predsjednikom.

U kampanji, Wiles je bila u stanju da uradi ono što je malo ko drugi bio u stanju - da pomogne da kontroliše Trumpove impulse, tako što je zaslužila njegovo poštovanje i pokazala mu da mu je bolje kada je poslušao njen savjet nego da ga omalovažava.

"Susie je čvrsta, pametna, inovativna i univerzalno je cijenjena i poštovana. Susie će nastaviti neumorno da radi na tome da Ameriku ponovo učini velikom", naveo je Trump u izjavi. "Zaslužena je čast imati Susie kao prvu ženu šefa osoblja u istoriji Sjedinjenih Država. Ne sumnjam da će ona učiniti našu zemlju ponosnom."

Uspješni šefovi osoblja služe kao predsjednikov povjerenik, pomažu u izvršenju predsjednikovog dnevnog reda i balansiraju konkurentne političke i političkih prioriteta. Oni također imaju tendenciju da služe kao čuvari vrata, pomažući da se odredi s kim predsjednik provodi vrijeme i s kim razgovara.

Wiles je dugogodišnji republikanski strateg sa sjedištem u Floridi koja je vodila Trumpove kampanje u državi 2016. i 2020. i uspješnu kandidaturu guvernera Floride Rona DeSantisa 2018. Prije toga, vodila je kampanju Ricka Scotta za guvernera Floride 2010. i kratko je bila kao menadžer predsjedničke kampanje bivšeg guvernera Utaha Jona Huntsmana 2012. godine.

Duga lista potencijalnih kandidata za kabinet čeka na provjeru Trumpovog tima

Državni sekretar Mike Pompeo, lijevo, i ministar odbrane Jim Mattis, desno, slušaju kako predsjednik Donald Trump govori tokom sastanka kabineta u Bijeloj kući, 21. juna 2018. Trump je sada u procesu odabira članova kabineta za svoju drugi mandat.
Državni sekretar Mike Pompeo, lijevo, i ministar odbrane Jim Mattis, desno, slušaju kako predsjednik Donald Trump govori tokom sastanka kabineta u Bijeloj kući, 21. juna 2018. Trump je sada u procesu odabira članova kabineta za svoju drugi mandat.

Kada su prebrojani glasački listići predsjedničke trke u srijedu rano ujutro, odmah je počela još jedna trka: 11-nedeljni sprint za kadrove nove administracije koja će morati da bude spremna da preuzme upravljanje zemljom 20. januara.

Predsjednička administracija uključuje hiljade imenovanih, ali u prvim sedmicama nakon izbora fokus će biti na identifikaciji ljudi koji će činiti predsjednikov kabinet.

Kabinet tradicionalno uključuje potpredsjednika i čelnike 15 odjela izvršne vlasti, kao što su državni i trezorski odjeli. Takođe uključuje oko 10 zvaničnika koji rade na pozicijama na nivou kabineta, kao što su američki trgovinski predstavnik, direktor nacionalne obavještajne službe i šef osoblja Bijele kuće. Osim potpredsjednika i šefa kabineta, svi imenovani na nivou kabineta zahtijevaju potvrdu Senata.

Trump je u četvrtak navečer rekao da će Susie Wiles, dugogodišnja republikanska operativka koja je bila jedan od dva glavna menadžera njegove uspješne kampanje, biti šefica njegovog kabineta u Bijeloj kući. Ona će biti prva žena na toj funkciji.

Različite biografije kandidata

Osim imenovanja Wiles, Trump je ponudio nekoliko detalja o tome koga želi za ključne uloge u svojoj drugoj administraciji.

Mnogi koji su služili u kabinetu i pod-kabinetskim pozicijama u njegovoj prvoj administraciji od tada su raskinuli s novoizabranim predsjednikom. Neki su čak otišli toliko daleko da su podržali njegovu protivnicu, potpredsjednicu Kamalu Harris. Međutim, značajan broj bivših Trumpovih imenovanih zadržao je dobre odnose s njim i mogli bi se ponovo pojaviti na značajnim ulogama u sljedećoj administraciji.

Osim toga, oni koje bi mogao izabrati za ključne pozicije uključuju sadašnje i bivše članove Kongresa, kao i glavne ličnosti iz poslovnog svijeta koje su podržale njegovu kampanju, poput osnivača SpaceX-a Elona Muska.

Tranzicioni tim

Predsjednički kandidati obično formiraju prijelazne timove mnogo prije kraja izbora kako bi dobili prednost u procesu.

Jo-Anne Sears, nerezidentna saradnica u Centru za proučavanje Predsjedništva i Kongresa, služila je u prijelaznim timovima bivšeg predsjednika Georgea W. Busha i republikanskog predsjedničkog kandidata 2012. Mitta Romneya. Ona je za VOA rekla da je bila u kontaktu sa članovima Trampovog tranzicionog tima i da očekuje da će oni baciti široku mrežu kada razmatraju potencijalne imenovanja.

„Čujem od ljudi u tranziciji da zaista žele dovesti najbolje i najpametnije u Washington, D.C.“, rekao je Sears. „A to znači da će doći iz svih različitih dijelova zemlje – neće biti samo New York ili D.C.

„Mislim da će pokušati da dovede ljude koji su pravi stručnjaci u svojim oblastima, bilo da je to nacionalna bezbjednost, domovinska bezbjednost ili tehnološka rješenja za racionalizaciju vlade, što mislim da će biti jedan od njegovih ciljeva“, rekao je Sears .

Bivši članovi Trumpovog kabineta

Neki od najočitijih izbora za visoke pozicije u Trumpovoj drugoj administraciji su pojedinci koji su bili na višim pozicijama koje je potvrdio Senat u prvoj.

Robert Lighthizer je bio američki trgovinski predstavnik veći dio Trumpovog prvog mandata. Može se ponovo pojaviti u novoj administraciji na višim pozicijama, kao što je ministar finansija.

Mike Pompeo, koji je bio direktor CIA-e i državni sekretar u odvojeno vrijeme u prvoj Trumpovoj administraciji, mogao bi se vratiti na jednu od tih uloga ili preuzeti resor ministra odbrane.

John Ratcliffe je bio Trumpov direktor nacionalne obavještajne službe tokom posljednje godine njegovog prvog mandata. Mogao se pojaviti u bilo kojoj od nekoliko uloga, od višeg obavještajnog mjesta do ureda glavnog državnog tužioca.

Linda McMahon, bivša izvršna direktorica World Wrestling Entertainmenta, profesionalnog promotera rvanja, bila je šefica Uprave za mala preduzeća u Trumpovom prvom mandatu. Trenutno je jedna od vođa Trampovog tranzicionog tima, a navodno je u razmatranju za sekretara za trgovinu.

Potencijalni povratnici na pod-kabinetskom nivou

Nekoliko potencijalnih imena je radilo na višim pozicijama pod-kabineta ili u Trumpovom kabinetu kao vršilac dužnosti.

Vjeruje se da je Richard Grenell, koji je služio kao Trumpov ambasador u Njemačkoj, a zatim nakratko 2020. godine i kao vršilac dužnosti direktora nacionalne obavještajne službe, u konkurenciji za državnog sekretara. Međutim, Grenell je slavno borben i mogao bi imati problema u procesu potvrđivanja u Senatu. On bi također mogao biti kandidat za savjetnika za nacionalnu sigurnost, što nije pozicija na nivou kabineta i ne zahtijeva potvrdu Senata.

Robert O'Brien, Trumpov bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost koji je također služio kao izaslanik za talačke poslove, također bi mogao preuzeti glavni posao u novoj administraciji, potencijalno kao državni sekretar.

Stephen Miller, koji je prvo bio direktor pisanja govora, a potom i viši savjetnik Trumpa tijekom njegove prve administracije, također bi se mogao vratiti u Bijelu kuću. Međutim, poput Grenela, Miller bi se mogao suočiti s velikim izazovima na saslušanju za potvrdu.

Nejasno je kakvu bi poziciju Miller mogao imati, ali njegova prijašnja usmjerenost na ilegalnu imigraciju sugerira ulogu u Ministarstvu domovinske sigurnosti ili posao vezan za graničnu politiku.

Priča se da je Larry Kudlow, komentator finansijskih vijesti koji je bio direktor Nacionalnog ekonomskog vijeća tokom Trumpovog prvog mandata, potencijalni kandidat za višu poziciju u Trumpovom ekonomskom timu, možda i za ministra financija.

Keith Kellogg, bivši general-potpukovnik vojske koji je nakratko bio vršilac dužnosti savjetnika za nacionalnu sigurnost početkom Trumpovog mandata i ostao u Bijeloj kući kao savjetnik za nacionalnu sigurnost bivšeg potpredsjednika Mikea Pencea, mogao bi preuzeti ulogu u timu za nacionalnu sigurnost.

Tom Homan, koji je služio kao vršilac dužnosti direktora za imigracionu i carinsku provedbu za vrijeme Trumpa, mogao bi biti vraćen na čelo Odjela za domovinsku sigurnost i pomoći sljedećem predsjedniku da ostvari svoj cilj da organizira masovne deportacije nedržavljana koji žive u SAD.

Druga mogućnost za domovinsku sigurnost je Chad Wolf, koji je vodio agenciju 14 mjeseci na kraju Trumpove administracije. Tokom svog mandata, Wolf je pouzdano provodio Trumpovu drakonsku politiku useljavanja. Međutim, kasnije je utvrđeno da je njegovo imenovanje bilo nezakonito. Wolf je također podnio ostavku nakon što je Trump pokušao poništiti rezultate izbora 2020.

Jeffrey Clark, bivši pomoćnik državnog tužioca koji je odigrao ključnu ulogu u vršenju pritiska na zvaničnike Ministarstva pravde da pomognu u poništavanju Trumpovog poraza na izborima 2020., također bi se mogao vratiti, uprkos tome što je pod optužnicom u Džordžiji zbog pokušaja poništavanja izbora u toj državi. Trump je nakratko razmišljao o imenovanju Clarka za vršioca dužnosti glavnog tužioca nakon izbora 2020., ali je odlučio da to ne učini nakon što je više osoblje Ministarstva pravde reklo da će masovno podnijeti ostavku.

Kash Patel, koji je služio na nekoliko visokih pozicija vezanih za odbranu i obavještajne zajednice, također bi se mogao ponovo pojaviti. Patel, glasni Trumpov pristalica, u jednom trenutku je obećao da će u drugom mandatu administracija "napasti" Trumpove kritičare.

Jay Clayton, koji je služio kao predsjedavajući Komisije za vrijednosne papire i berze pod Trumpom i ima dugu istoriju kao poslovni pravnik, smatra se potencijalnim izborom za trezor koji bi unio povjerenje na finansijska tržišta.

Brian Hook, koji je bio direktor planiranja politike, a kasnije i specijalni predstavnik SAD-a za Iran, spominjan je kao potencijalni kandidat za vođenje Ministarstva odbrane.

Jedan od najboljih kandidata za visoku poziciju je bivši general-potpukovnik vojske Mike Flynn, koji je kratko služio kao prvi Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost prije nego što je bio primoran da podnese ostavku jer je lagao FBI o svojim kontaktima s ruskim zvaničnicima. Flynn se preobrazio u pro-Trampovog teoretičara zavjere povezanog s pokretom QAnon, a bivši predsjednik je izrazio određeni interes da ga vrati u administraciju.

Sadašnji i bivši članovi Kongresa

Sadašnji i bivši članovi Kongresa također su potencijalni Trumpovi imenovani, uključujući senatora iz Jute Mikea Leeja. Vjeruje se da je advokat i vatreni Trumpov pristalica koji je pomagao napore da se ponište izbori 2020., Lee je vodeći kandidat za državnog tužioca.

Vjeruje se da se senator Bill Hagerty iz Tennesseeja razmatra za različite najviše poslove. Radio je kao Trumpov ambasador u Japanu prije nego što je izabran u Senat i mogao je popuniti bilo koju od nekoliko pozicija vezanih za trgovinu i diplomatiju.

Senator Floride Marko Rubio, Trumpov kritičar koji je postao strastveni pristalica, prošle godine je smatran za potpredsjedničkog kandidata. Sada se smatra mogućim kandidatom za državnog sekretara.

Senator Tim Scott iz Južne Karoline jedan je od najvidljivijih Trumpovih pristalica u afroameričkoj zajednici i možda će biti u redu za mjesto sekretara za stanovanje i urbani razvoj.

Senator Tom Cotton iz Arkanzasa, oficir vojske veteran i jastreb nacionalne odbrane, navodno se razmatra za ministra odbrane.

Druga mogućnost za Pentagon je Mike Waltz, bivši pukovnik Zelenih beretki i Nacionalne garde koji služi u Kongresu i predstavlja Floridu. Waltz je glasni branilac Trumpa u medijima.

Predstavnik Mark Green iz Tennesseeja, koji predsjedava Komitetom za domovinsku sigurnost Predstavničkog doma, smatra se potencijalnim izborom za vođenje Odjeljenja za unutrašnju sigurnost.

Predstavnica Elise Stefanik iz Njujorka pominje se kao potencijalni ambasador pri Ujedinjenim nacijama.

Poslovni lideri

Iako je Musk igrao glavnu ulogu u finansiranju Trumpove kampanje i signalizirao je otvorenost za služenje u nekoj vrsti komisije koja ima za cilj da saveznu vladu učini efikasnijom, čini se malo vjerojatnim da će on služiti na službenoj poziciji u kabinetu. Musk već radi kao izvršni direktor nekoliko kompanija koje imaju milijarde dolara vrijedne ugovore sa saveznom vladom, uključujući raketnu kompaniju SpaceX. Ovo stvara mrežu potencijalnih sukoba interesa koji bi potvrdu Senata učinili teškom.

Nekoliko ličnosti iz svijeta investiranja i finansija također je navodno u igri. John Paulson, milijarder, menadžer hedž fonda koji podržava Trumpa od prve kampanje novoizabranog predsjednika 2016. godine, navodno se razmatra za ministra financija.

Također je rečeno da se razmatra za ministra trezora Scott Bessent, menadžer hedž fondova i savjetnik Trumpove kampanje.

Jedan od vođa Trampovog tranzicionog tima, Howard Lutnik, izvršni direktor kompanije za finansijske usluge Cantor Fitzgerald, mogući je kandidat za poziciju ekonomske politike.

Dugo su se šuškale da je Jamie Dimon, predsjednik i izvršni direktor JPMorgan Chasea, potencijalni ministar financija. Međutim, nedavni izvještaji sugeriraju da on nije zainteresiran za posao.

Faktor RFK Jr

Tokom kampanje, nekadašnji nezavisni kandidat za predsjednika Robert F. Kennedy Jr., nećak bivšeg predsjednika Johna F. Kennedyja i sin bivšeg državnog tužioca, dao je podršku Trumpu.

Zauzvrat, Trump je Kenediju ponudio ulogu u oblikovanju politike javnog zdravlja. U Zoom pozivu sa pristalicama kasno u kampanji, Kennedy je rekao da mu je Trump "obećao" kontrolu nad Ministarstvom zdravlja i ljudskih usluga - koje uključuje Centre za kontrolu bolesti, Upravu za hranu i lijekove i Nacionalni institut za zdravlje - i Odeljenje za poljoprivredu.

Međutim, postoje sumnje da bi Kennedy mogao preživjeti glasanje u Senatu za bilo koju poziciju na nivou kabineta. Bivši pravnik za zaštitu životne sredine, on je poslednjih decenija postao istaknuti skeptik u vezi sa vakcinama i teoretičar zavjere, a zakonodavci bi se možda oklijevali da ga stave na čelo javne zdravstvene infrastrukture u zemlji.

Brojke kampanje

Konačno, dvije ličnosti koje su se pojavile tokom posljednje Trumpove predsjedničke kampanje mogle bi naći svoj put u Bijelu kuću u januaru.

Bivši Trampovi primarni protivnici koji su postali pristalice Doug Burgum, bivši guverner Sjeverne Dakote, i Vivek Ramaswamy, biznismen, također bi mogli biti opcije.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG