Linkovi

Najnovije

SAD počinju evakuaciju Afganistanaca koji su pomagali američkoj vojsci

Oružane afganistanske snage patroliraju na periferiji provincije Takhar, Afganistan 11. juli 2021.
Oružane afganistanske snage patroliraju na periferiji provincije Takhar, Afganistan 11. juli 2021.

Administracija predsjednika Sjedinjenih Država Joea Bidena trebala bi početi evakuaciju Afganistanaca koji su pomagali američke vojne napore u skoro 20-godišnjem ratu u toj državi u zadnjoj sedmici jula, izjavio je visoki zvaničnik administracije za AP.

Zvaničnik, koji nije bio ovlašten javno davati komentare, rekao je u srijedu da će letovi za saveznike iz Afganistana biti prvo dostupni za podnosioce zahtjeva za posebne imigrantske vize koji su već u procesu podnošenja zahtjeva za boravište u SAD-u.

Predsjednik Biden suočio se s pritiscima i demokrata i republikanaca da naprave plan za pomoć u evakuaciji Afganistanaca, saveznika vojske SAD, dok se američka vojska uveliko povlači iz te zemlje.

Bijela kuća počela je sa informisanjem zastupnika o nacrtima svojih planova prošlog mjeseca.

Planiranje evakuacije potencijalno bi moglo pogoditi desetine hiljada Afganistanaca. Nekoliko hiljada Afganistanaca koji su radili za SAD, plus članovi njihovih porodica, već su u procesu prijave za posebne imigracione vize.

Bidenova administracija također radi na identifikovanju treće zemlje ili teritorije SAD-a gdje bi Afganistanci mogli boraviti dok se obrađuju njihovi zahtjevi za vizu.

Administracija razmišlja da li koristiti komercijalne avione koje je zakupio State Department umjesto vojnih aviona, prema riječima drugog zvaničnika koji je govorio pod uslovom da ostane anoniman. Ali ako u nekoj fazi State Department zatraži vojne avione, američka vojska bila bi spremna pomoći, rekao je taj dužnosnik.

Tracey Jacobson, bivša ambasadorica SAD u Tadžikistanu, Turkmenistanu i na Kosovu, vodi Jedinicu za koordinaciju State Departmenta koja treba da se pobrine za američke saveznike u Afganistanu.

Biden je ranije odredio 11. septembar kao krajnji rok za povlačenje trupa SAD iz Afganistana. Strane trupe pod komandom NATO-a povući će se iz Afganistana u koordinaciji s SAD-om, također do 11. septembra.

11. septembar je simboličan datum, jer se tada navršava 20 godina otkako je Al Qaida napala Sjedinjene Države otetim avionima, što je pokrenulo vojnu intervenciju u Afganistanu.

Biden je ponovio je da će SAD ostati angažovane u Afganistanu kroz humanitarnu pomoć. SAD su se također obvezale ulagati 4,4 milijarde dolara godišnje za finansiranje afganistanskih sigurnosnih snaga do 2024. godine.

Dok traje povlačenje američkih i NATO trupa, talibani nastavljaju ofanzive i za sada kontrolišu više od jedne trećine afganistanskih okruga, kojih ukupno ima 421.

See all News Updates of the Day

Trumpov tim bi mogao uskočiti kako bi spasio TikTok od američke zabrane

Najpoznatija usluga za dijeljenje kratkih video zapisa, TikTok ima oko 170 miliona korisnika u SAD-u. Federalni zvaničnici godinama su zabrinuti za TikTok jer prikuplja ogromne količine informacija o svojoj korisničkoj bazi.
Najpoznatija usluga za dijeljenje kratkih video zapisa, TikTok ima oko 170 miliona korisnika u SAD-u. Federalni zvaničnici godinama su zabrinuti za TikTok jer prikuplja ogromne količine informacija o svojoj korisničkoj bazi.

Uz zakon kojim se aplikacija društvenih medija TikTok proglašava ilegalnom u Sjedinjenim Državama, a koji bi trebao stupiti na snagu u nedjelju, nova administracija novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa signalizira da planira pokušati pronaći način da spriječi gašenje usluge.

Prema sadašnjem zakonu, matična kompanija usluge, ByteDance sa sjedištem u Kini, mora ili prodati TikTok nekineskoj firmi ili ga ugasiti u SAD.

Predstavnik Mike Waltz, koji je imenovan da bude Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost, rekao je za Fox News u četvrtak da novoizabrani predsjednik ima na raspolaganju opcije da odgodi provođenje zakona dok se razradi mogući dogovor za prodaju kompanije. To uključuje dio zakona koji dozvoljava predsjedniku ByteDanceu 90 dana produženja za završetak prodaje.

„Uvešćemo mjere da spriječimo da TikTok ugase“, rekao je Waltz, „sve dok je održiv dogovor na stolu. To u suštini daje predsjedniku Trumpu vrijeme da nastavi sa radom TikToka“.

Izvršna radnja se navodno razmatra

Takođe u srijedu, nekoliko medija je objavilo da Trump razmatra izdavanje izvršne naredbe koja bi zaštitila TikTok.

Zakonitost takvog poteza je nejasna i dodatno je dovedena u sumnju činjenicom da je Vrhovni sud spreman da donese odluku o zahtjevu kompanije da se poništi zakon.

Viši sud je saslušao argumente u slučaju prošle sedmice i očekuje se da će donijeti odluku uskoro. Ishod nije siguran. Međutim, u usmenim raspravama, činilo se da je većina sudija podržavala zakon.

Trumpov stav prema TikTok-u je značajno evoluirao tokom godina. Tokom svog prvog mandata, pokušao je da ugasi uslugu u SAD-u, no od tada je koristio uslugu, sa značajnim uspjehom, da se poveže sa svojim pristalicama.

Na konferenciji za novinare na Floridi prošlog mjeseca, Trump je rekao: "Imam toplu točku u srcu za TikTok" i pripisao je aplikaciji da mu je pomogla da svoju poruku prenese mlađim američkim glasačima.

Trump je negirao da je na njegovu promjenu mišljenja o TikToku uticao kratak sastanak u martu s republikanskim megadonatorom i ByteDance investitorom Jeffom Yassom.

Izvještaji o otkrivanju lobiranja iz 2024. godine pokazuju da je ByteDance platio bivšem pomoćniku Trumpove kampanje da lobira kod zakonodavaca u Washingtonu u korist TikToka, a da je bivša viša Trumpova pomoćnica Kellyanne Conway plaćena da se zalaže za TikTok u Kongresu preko konzervativne grupe Club for koju financira Yass. Rast.

Trump je takođe rekao da TikTok nije pominjan tokom njegovog sastanka sa Jasom.

Ekonomski problemi

U godinama otkako je TikTok uzeo maha, hiljade kreatora sadržaja sa sjedištem u SAD razvile su veliku publiku na aplikaciji i u mnogim slučajevima uspjele su unovčiti svoje TikTok feedove.

Mnoga mala preduzeća su uspjela reklamirati svoje proizvode korisnicima TikTok-a. Druge TikTok ličnosti su prenijele slavu na aplikaciju u šire poznate ličnosti što je dovelo do unosnih preporuka proizvoda i drugih dogovora.

Neki članovi Kongresa izrazili su zabrinutost da bi naglo gašenje aplikacije moglo imati ekonomske posljedice.

U ponedjeljak, demokratski senator Edward Markey uveo je zakon koji će odgoditi zabranu TikToka za 270 dana.

"Da budem jasan: TikTok ima svojih problema", rekao je Markey u izjavi koju je objavio njegov ured. "Kao i svaka platforma društvenih medija, TikTok predstavlja ozbiljan rizik za privatnost i mentalno zdravlje naših mladih ljudi. Nastavit ću smatrati TikTok odgovornim za takvo ponašanje. Ali zabrana TikToka bi nametnula ozbiljne posljedice za milione Amerikanaca koji zavise od aplikacija za društvene veze i njihov ekonomski život Ne možemo dozvoliti da se to dogodi."

Nejasna isplativost prodaje

Kako se bliži rok u nedjelju, pojavile su se brojne glasine o mogućoj prodaji kompanije. Bloomberg je u srijedu izvijestio da kineski zvaničnici razmatraju mogućnost prodaje usluge milijarderu Elonu Musku, bliskom Trumpovom savjetniku koji već posjeduje medijski servis X, nekadašnji Twitter.

Drugi američki milijarder, developer za nekretnine Frank McCourt, rekao je Reutersu u četvrtak da je konzorcij investitora koji je on formirao već dao zvaničnu ponudu za kupovinu TikToka, procjenjujući uslugu na 20 milijardi dolara.

Međutim, daleko je od jasnog da je prodaja nešto što je kineska vlada spremna da dozvoli. Svaka prodaja vrijedna ulaganja kupca morala bi uključiti "preporučni mehanizam", TikTok-ov naziv za algoritam koji uslugu čini tako popularnom i, mnogi bi rekli, zaraznom.

Prošle godine u sudskom podnesku, TikTok je takav posao okarakterisao kao nedostupan.

"Baš kao što Sjedinjene Države ograničavaju izvoz tehnologija porijeklom iz SAD-a (npr. određenih kompjuterskih čipova), kineska vlada regulira transfer tehnologija razvijenih u Kini", tvrdi kompanija u sudskom podnesku. "Kineska vlada je u javnim izjavama jasno stavila do znanja da neće dozvoliti prisilno odustajanje od pokretača preporuka."

Privatnost, brige o nacionalnoj sigurnosti

Najpoznatija usluga za dijeljenje kratkih video zapisa, TikTok ima oko 170 miliona korisnika u SAD-u. Federalni zvaničnici godinama su zabrinuti za TikTok jer prikuplja ogromne količine informacija o svojoj korisničkoj bazi.

Tvrdili su da bi kineski zakoni koji primoravaju domaće kompanije da sarađuju sa obavještajnim agencijama mogli biti korišteni da bi se kompanija prisilila da podijeli te podatke s Komunističkom partijom Kine.

Američki zvaničnici izrazili su zabrinutost da bi Kina mogla zloupotrijebiti privatne podatke o američkim korisnicima usluge. Oni su također upozorili da bi Peking mogao koristiti TikTokov moćni algoritam preporuka za oblikovanje javnog diskursa u SAD-u u korist Kine.

U decembru, kada je savezni žalbeni sud potvrdio zakon koji nalaže prodaju ili gašenje kompanije, demokratski predstavnik Raja Krishnamoorthi, jedan od prvobitnih sponzora zakona, objavio je izjavu u kojoj je izrazio mišljenja mnogih pristalica zakona.

"S današnjim mišljenjem, sve tri grane vlasti su došle do istog zaključka: ByteDance je pod kontrolom Komunističke partije Kine, a vlasništvo nad TikTokom od strane ByteDancea predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti koja se ne može ublažiti ni na koji drugi način osim otuđivanjem", rekao je Krishnamoorthi.

"Svaki dan kada TikTok ostane pod kontrolom Komunističke partije Kine je dan kada je naša sigurnost ugrožena", dodao je Krishnamoorthi.

Sankcije SAD za vođu sudanske vojske, zbog zločina

Slika objavljena na Facebook stranici Sudanskih oružanih snaga 24. avgusta 2024. prikazuje generala Abdela Fataha al-Burhana kako drži konferenciju za novinare u Port Sudanu, u državi Crvenog mora.
Slika objavljena na Facebook stranici Sudanskih oružanih snaga 24. avgusta 2024. prikazuje generala Abdela Fataha al-Burhana kako drži konferenciju za novinare u Port Sudanu, u državi Crvenog mora.

Washington je uveo sankcije vođi sudanske vojske, navodeći njegovu odgovornost za ratne zločine, samo sedmicu nakon što su SAD sankcionirale njegovog protivnika za djela koja su opisali kao genocid.

Washington je uveo sankcije vođi sudanske vojske, navodeći njegovu odgovornost za ratne zločine u sukobu koji je u posljednjih godinu dana iskrvario zemlju bogatu naftom - izazvavši glad, ubio desetine hiljada ljudi i protjerao milione iz njihovih domova - samo sedmicu nakon što su SAD sankcionirale njegovog protivnika za djela koja su opisali kao genocid.

Sankcije od četvrtka protiv vođe sudanskih oružanih snaga Abdela Fataha al-Burhana i dobavljača oružja sa sjedištem u Hong Kongu blokiraju im ulazak ili tranzit kroz Sjedinjene Države i ograničavaju njihov pristup bilo kakvoj američkoj imovini.

Ovo ostavlja obje strane ekonomski ograničene u ovom brutalnom sukobu koji je State Department opisao kao najgoru svjetsku humanitarnu krizu, ali gdje su mogućnosti Washingtona ograničene zbog njegovih zategnutih diplomatskih veza s velikom afričkom nacijom. Ovaj sukob je uvukao i vanjske igrače, a Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati naoružavaju rivale.

Tokom svoje završne konferencije za novinare u četvrtak, državni sekretar Antony Blinken optužio je SAF za ratne zločine. U prošlosedmičnim sankcijama, State Department je optužio suprotstavljene Snage za brzu podršku za genocid.

„VS je takođe počinio ratne zločine i nastavlja da gađa civile“, rekao je Blinken. "To je opstruiralo napredak mirovnog procesa. Odbijalo je da učestvuje u brojnim prilikama u pregovorima o prekidu vatre koje smo nastojali da sazovemo, a zajedno sa RSF-om izazvalo je najgoru svjetsku humanitarnu krizu kroz koju ljudi svakodnevno trpe. I čvrsto vjerujemo, kao što smo rekli, da nema vojnog rješenja za ovaj sukob."

'Pogrešan' potez, kaže Sudan

Sudanska vlada izrazila je prigovor na sankcije, nazvavši ih "pogrešnim", "neetičkim" i "sumnjivim".

"Ovoj odluci nedostaju osnovni principi pravde i objektivnosti, oslanjajući se na nevjerojatne izgovore", stoji u njenom saopštenju koje je objavljeno na platformi društvenih medija X. "Ona također odražava očigledno zanemarivanje sudanskog naroda, koji čvrsto stoji ujedinjen iza generala Abdela Fattah al-Burhan kao simbol njihovog suvereniteta i oružanih snaga, te kao hrabri vođa u borbi za dostojanstvo protiv terorista Janjaweed milicije."

Američki državni sekretar Antony Blinken razgovara s novinarima nakon sastanka s ministrima vanjskih poslova Arapske kontakt grupe za Siriju u Akabi, Jordan, 14. decembra 2024.
Američki državni sekretar Antony Blinken razgovara s novinarima nakon sastanka s ministrima vanjskih poslova Arapske kontakt grupe za Siriju u Akabi, Jordan, 14. decembra 2024.

Blinken se nije osvrnuo na izvještaje američkih medija pozivajući se na anonimne američke zvaničnike da je SAF najmanje dva puta upotrijebio hemijsko oružje. Na upit Glasa Amerike Savjetu za nacionalnu bezbjednost ostao je bez odgovora u četvrtak.

Na pitanje novinara da li su obje strane podjednako odgovorne, Blinken je odgovorio: "Radnje koje smo preduzeli na RSF, kao što znate, utvrdile su genocid. Radnje koje tražimo za SAF odnose se na ratne zločine. Dakle postoje gradacije u ovim stvarima, a mi slijedimo zakon."

I Blinken je izrazio žaljenje što je ovaj sukob eskalirao. Pratio je mnoge iste konture kao sukob u Darfuru na prijelazu stoljeća.

"Za mene je, da, još jedno pravo žaljenje što, kada je Sudan u pitanju, nismo bili u mogućnosti da stignemo do tog dana uspjeha", rekao je on.

Dodao je: "Nastavit ćemo to raditi naredna tri dana, a nadam se da će i sljedeća administracija to preuzeti."

Hemedti sankcionisan

Prošlonedeljne sankcije bile su usmjerene na lidera RSF-a Mohameda Hamdana Dagloa, koga je Bijela kuća imenovala za vođu talasa obnovljenog etničkog čišćenja, silovanja i sistematskih zločina.

Daglo, koji je poznatiji po svom nadimku, Hemedti, bio je komandant milicije Janjaweed koja se smatra u velikoj mjeri odgovornom za brutalni sukob u Darfuru, u kojem su sudanske arapske milicije Janjaweed koristile taktiku spaljene zemlje protiv naroda Fur, Masalit i Zaghawa u zapadnom Sudanu. , ubivši najmanje 200.000. Razmjeri i divljaštvo nasilja natjerali su Međunarodni krivični sud da izda svoju prvu potjernicu za genocid tadašnjem sudanskom predsjedniku Omaru al-Bashiru.

Hemedti je vodio RSF kao paravojnu jedinicu do sukoba sa vladinim snagama u aprilu 2023. koji je izazvao trenutni sukob.

Nasilje je gurnulo skoro 640.000 ljudi u bijedu gladi, saopćio je State Department. A Ujedinjene nacije procjenjuju da je za 30 miliona ljudi — više od polovine stanovništva nacije — potrebna humanitarna pomoć.

Daniel Volman, direktor afričkog projekta za istraživanje sigurnosti, rekao je za Glas Amerike da je "malo vjerovatno" da će Trumpova administracija uvesti dalje sankcije. Rekao je da SAD i njihovi saveznici snose određenu odgovornost za "eskalaciju sukoba do genocidnih visina".

„Mislim da Sjedinjene Države, pod demokratskom i republikanskom administracijom, snose veliku odgovornost za neuspjeh poduzimanja djelotvorne akcije protiv Baširovog režima [koji je stvorio RSF i izveo prvi genocid u Darfuru] i za neuspjeh poduzimanja efikasne akcije da podrži grupe civilnog društva koje se bore za demokratsku vladu, što je dovelo do sadašnjeg građanskog rata", rekao je on putem e-maila. "Sjedinjene Države nisu same u odgovornosti. Rusija, Iran i druge zemlje također naoružavaju suparničke snage i produžavaju sukob."

Komplikujući faktor

I, rekao je Volman, odluka Bidenove administracije da sankcioniše neke od stranih Hemedtijevih pristalica ciljanjem na kompanije sa sjedištem u Ujedinjenim Arapskim Emiratima također je komplikovan faktor.

"Uključenost Egipta i UAE u naoružavanje suparničkih snaga i produžavanje građanskog rata zakomplicirat će odnose Trumpove administracije s ova dva ključna saveznika i može ih navesti da prošire i eskaliraju svoju vojnu intervenciju u Sudanu", rekao je.

Andrew Payne, predavač vanjske politike i sigurnosti na Sitiju, Univerzitet u Londonu, rekao je za Glas Amerike da su sankcije za sada glavno oruđe koje Washington ima da ograniči Kartum.

"Sankcije su lako sredstvo koje čini da se čini da administracija nešto radi, bez obzira da li je to prikladno sredstvo za korištenje. To je relativno besplatno za Sjedinjene Države. Ako je alternativa nešto što zahtijeva političku volju, onda volja mora biti tu... Sankcije su u neku ruku najjeftinije sredstvo, tako da je to način da izgledate kao da ste posvećeni, kao da ste aktivni, bez razmišljanja o oštrijim mjerama, rekao je Payne.

Raljić: U BiH u toku političko pospremanje nakon hapšenja ministra sigurnosti

Raljić: U BiH u toku političko pospremanje nakon hapšenja ministra sigurnosti
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00

Tužilaštvo BiH bi moglo pokrenuti krivični postupak protiv zvaničnika Republike Srpske zbog obilježavanja neustavnog Dana Republike Srpske ističe politički analitičar, Željko Raljić. On smatra da je u BiH na sceni političko pospremanje nakon hapšenja ministra bezbjednosti Nenada Nešića.

Usvojen zakon o gasovodu čijom će se gradnjom završiti ovisnost BiH o ruskom gasu

U Bosnu i Hercegovinu trenutno stiže samo ruski gas, jedinim gasovodom, Turskim tokom, i ulazi na jednoj tački, na istočnoj granici, kod Zvornika.
U Bosnu i Hercegovinu trenutno stiže samo ruski gas, jedinim gasovodom, Turskim tokom, i ulazi na jednoj tački, na istočnoj granici, kod Zvornika.

Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine(FBiH), jednog od dva bh. entiteta, usvojio je u četvrtak, 16. decembra, Zakon o Južnoj interkonekciji, gasovodu koji bi doveo gas u BiH iz pravca Hrvatske.

Usvajanjem ovog Zakona, otklonjene su prepreke za gasovod čijom će se gradnjom riješiti potpuna ovisnost Bosne i Hercegovine o ruskom gasu.

U Bosnu i Hercegovinu trenutno stiže samo ruski gas, jedinim gasovodom, Turskim tokom, i ulazi na jednoj tački, na istočnoj granici, kod Zvornika.

Južna interkonekcija je gasovod koji bi bio povezan sa terminalom ukapljenog gasa (LNG) na hrvatskom ostrvu Krku, a samim tim i evropskim gasovodima, te bi iz pravca Hrvatske išao preko zapadne Hercegovine do srednje BiH.

Planirani gasovod je vrijedan oko 100 miliona eura, a dugačak oko 180 kilometara.

Prethodno je Zakon 12. decembra usvojio i Predstavnički dom entitetskog parlamenta uz protivljenje Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH, čiji je lider Dragan Čović.

Sjedinjene Američke Države od ranije snažno podržavaju izgradnju Južne interkonekcije, te su više puta pozivali HDZ BiH da prestane sa opstrukcijama projekta.

Izgradnja "Južne interkonekcije" zaustavljena je 2021. godine u Federaciji BiH, jer se predstavnici hrvatskih stranaka na čelu s HDZ-om BiH protive tome da nosilac ovog projekta bude BH Gas koji je u vlasništvu Vlade ovog entiteta.

Zakon kojim bi se zvanično pokrenula izgradnja gasovoda je usvojen u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH još krajem 2021. godine. Tada su za njega glasali i poslanici HDZ BiH.

Međutim, ovaj zakon bio je blokiran u Domu naroda Federacije, jer je HDZ BiH potom zahtijevao formiranje novog preduzeća čije bi sjedište bilo u Mostaru.

Kompromis je napravljen tako što su u januaru ove godine usvojene izmjene Statuta BH Gasa, na način da se mogu osnivati i podružnice tog preduzeća, van sjedišta u Sarajevu.

Detalji sporazuma Izrael - Hamas

Kako će se provoditi sporazum Izrael - Hamas
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00

Izrael i Hamas pristali su sporazum koji će zaustaviti borbe u Gazi i dovesti do postepenog oslobađanja talaca i palestinskih zatvorenika. Prva faza provedbe dogovora očekuje se u nedjelju.

1. faza:

- Šestonedeljni početni prekid vatre.

- Postepeno povlačenje izraelskih snaga iz centralne Gaze i povratak raseljenih Palestinaca u sjevernu Gazu.

- Sporazum zahtijeva da 600 kamiona humanitarne pomoći bude dozvoljeno u Gazu svakog dana prekida vatre, od kojih 50 prevozi gorivo, a 300 kamiona dodijeljeno sjeveru.

- Hamas će osloboditi 33 izraelska taoca.

- Izrael će osloboditi 30 palestinskih zatočenika za svakog civilnog taoca i 50 palestinskih zatočenika za svaku izraelsku ženu koju Hamas oslobađa.

- Izrael će do kraja prve faze osloboditi sve palestinske žene i djecu mlađu od 19 godina zatočene od 7. oktobra 2023.

2. faza:

- Pregovori će početi do 16. dana prve faze.

- Očekuje se da će uključiti oslobađanje svih preostalih talaca, uključujući izraelske muške vojnike, trajni prekid vatre i potpuno povlačenje izraelskih vojnika.

3. faza:

- Očekuje se da će uključiti povratak svih preostalih mrtvih tijela i početak obnove Gaze, pod nadzorom Egipta, Katara i Ujedinjenih naroda.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG