Primjena predložene zabrane mogla bi da traje godinama, a zdravstveni regulatori vjerovatno će ući u duge sudske bitke sa industrijom dubokog džepa, koja se više puta borila da blokira regulativu prodaje duhana.
Grupe za borbu protiv pušenja decenijama tvrde da cigarete sa ukusom mentola nanose nesrazmjerno veliku štetu crnačkim zajednicama, a često privlače mlade da počnu da puše.
Predsjednik kampanje "Djeca bez duhana", Metju Majers, izjavio je da bi prijedlog FDA mogao da bude "najsnažnija akcija" koju su Sjedinjene Države "ikad preduzele da smanje broj djece koja počinju da puše."
Poslije saopštenja FDA, vrijednost dionica nekoliko velikih duhanskih kompanija (Altria, British-American Tobacco i Imperial Brands) opala je za jedan procenat.
Altria i Reynolds America, ogranak korporacije BAT, saopštili su da će razmotriti prijedlog dok je američki ogranak kompanije Imperijal - ITG Brends - saopštio da je odluka razočaravajuća ali da nije neočekivana.
"Naš zajednički cilj je da odrasle pušače preusmjerimo ka potencijalno manje štetnim alternativama, ali prohibicija ne funkcioniše", saopštio je portparol kompanije Altria, koja proizvodi i cigarete Marlboro.
"Kriminalizacija mentol cigareta dovešće do ozbiljnih posljedica."
Mentol cigarete su već zabranjene u mnogim američkim državama među kojima su Kalifornija i Masačusets, a broj pušača u zemlji opada već niz godina. Međutim cigarete sa mentolom i dalje čine trećinu ukupne prodaje cigareta.
29. april bio je rok za FDA da reaguje, na osnovu sudske odluke, a od agencije se zahtijevalo da odgovori na građansku peticiju iz 2013, kojom je tražena zabrana mentol cigareta.
Prošle nedjelje, Wall Street Journal objavio je da Bidenova administracija razmatra ograničavanje nivoa nikotina u cigaretama. Dženet Vudkok, vršilac dužnosti komesarke FDA, u razgovoru sa novinarima je rekla da se prijedlog o smanjenju sadržaja nikotina u cigaretama i dalje razmatra.