Linkovi

SAD blizu postizanja dogovora o slanju projektila dugog dometa Ukrajini


Ova nedatirana fotografija američkog ratnog vazduhoplovstva prikazuje ispaljivanje projektila vazduh-zemlja (JASSM) tokom testiranja.
Ova nedatirana fotografija američkog ratnog vazduhoplovstva prikazuje ispaljivanje projektila vazduh-zemlja (JASSM) tokom testiranja.

SAD su blizu postizanja dogovora da Ukrajini pošalje krstareće rakete dugog dometa koje bi mogle doseći duboko u Rusiju, ali Kijev će morati pričekati nekoliko mjeseci jer SAD rješava tehnička pitanja prije bilo kakve isporuke, rekli su američki zvaničnici.

Očekuje se da će uključivanje raketa zrak-zemlja (JASSM) u paket oružja biti objavljeno ove jeseni, rekla su tri izvora, iako konačna odluka još nije donesena. Izvori nisu htjeli biti imenovani jer nisu ovlašteni raspravljati o ovoj temi.

Slanje JASSM-a u Ukrajinu moglo bi značajno promijeniti strateški krajolik sukoba stavljanjem većeg dijela Rusije u domet moćnog, precizno navođenog streljiva, što je važna briga Bidenove administracije, rekli su zvaničnici.

Vojni analitičari sugerišu da bi uvođenje JASSM-ova – koji su nevidljivi i mogu pogoditi dalje od većine drugih projektila u trenutnom inventaru Ukrajine – moglo da potisne ruske centre i skladišta stotinama kilomeatara nazad.

To bi ozbiljno zakompliciralo sposobnost Rusije da održi svoje ofanzivne operacije i potencijalno Ukrajini osigura stratešku prednost.

Lansiranje s tačaka u blizini ukrajinske sjeverne granice s Rusijom moglo bi im omogućiti da pogode vojne objekte čak do ruskih gradova Voronježa i Brjanska. Na jugu, njihovo lansiranje u blizini prve linije moglo bi omogućiti napade na aerodrome ili pomorske objekte na Krimu.

JASSM je do sada bio integriran samo u zrakoplove dizajnirane u SAD-u. Ukrajina će u konačnici upravljati s nekoliko desetaka F-16, od kojih svaki može nositi dvije krstareće rakete.

Jedan od američkih zvaničnika rekao je da postoje napori da se raketa učini operativnom s nezapadnim borbenim avionima kojima raspolaže Ukrajina, o čemu do sada nije bilo riječi. Iako zvaničnik nije pružio daljnje pojedinosti o tome s kojim bi se avionima iz ukrajinskog inventara JASSM mogao koristiti, oni koriste avione MiG-29, Su-24 i Su-27 iz sovjetske ere.

Politico je prošlog mjeseca izvijestio da je Bidenova administracija bila "otvorena" dati Ukrajini JASSM-ove.

Potreba Ukrajine za više oružja i moćnijeg naoružanja raste dok se nastavlja suočavati s intenzivnim pritiskom ruskih snaga duž svoje istočne fronte.

Stariji modeli JASSM-a, koje proizvodi Lockheed Martin Corp, imaju domet od oko 370 km. Projektili, dugi oko 4 metra, dizajnirani su da budu pomalo nevidljivi, što ih čini teškim za uočavanje na radaru. Također mogu letjeti blizu tla i mogu se programirati da idu obilaznim rutama koje izbjegavaju protivzračnu odbranu.

Tu je i projektil JASSM većeg dometa koji može letjeti više od 800 kilometara. Reuters nije mogao odmah utvrditi koju od dvije vrste Washington razmatra.

Davanje Ukrajini JASSM-a također bi povećalo pritisak na Washington da ukine ograničenja na način na koji Ukrajina koristi američko oružje jer bi njihovi učinci bili ograničeni ako nisu odobreni za upotrebu na ciljeve unutar Rusije, rekao je službenik Kongresa koji radi na tom pitanju.

SAD je oklijevao isporučivati oružje koje bi moglo pogoditi mete duboko u Rusiji iz straha da bi moglo eskalirati sukob. Saveznici Kijeva isporučuju oružje, ali uz ograničenja kako i kada se ono može koristiti unutar Rusije, zbog zabrinutosti da bi takvi udari mogli potaknuti odmazdu koja bi uvukla zemlje NATO-a u rat ili izazvala nuklearni sukob.

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG