Linkovi

Ruska upotreba naprednih projektila - signal Zapadu, kažu analitičari


Spasioci su 21. novembra 2024. godine ugasili požar u zgradi koja je teško oštećena u ruskom napadu na Dnjepro, Ukrajina. (Ukrajinska hitna služba preko AP-a)
Spasioci su 21. novembra 2024. godine ugasili požar u zgradi koja je teško oštećena u ruskom napadu na Dnjepro, Ukrajina. (Ukrajinska hitna služba preko AP-a)

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski osudio je u četvrtak rusku upotrebu brze i moćne nove rakete za napad na grad Dnjepar, nazvavši to "nuklearnom avanturom" i oštrom eskalacijom rata.

Napad je izazvao strah od opasne nove faze u ratu. U obraćanju širom zemlje, ruski predsjednik Vladimir Putin kasnije je potvrdio upotrebu balističke rakete srednjeg dometa u napadu.

Zelenskyy je ukazao na napad kao na znak šire strategije Moskve, navodeći: "Očigledno je da Putin koristi Ukrajinu kao poligon za testiranje oružja koje prijeti svijetu".

Njegove izjave su naglasile rastuću uzbunu u Kijevu zbog raspoređivanja naprednih ruskih raketnih sistema protiv civilnih ciljeva.

U svom obraćanju, Putin je upotrebu nuklearnog projektila Orešnik predstavio kao rutinski test u sukobu.

"Ruska Federacija je testirala balističku raketu srednjeg dometa, poznatu kao Orešnik, tokom svoje operacije u Ukrajini", rekao je on.

Iako je ponudio nekoliko tehničkih detalja, analitičari su rekli da upotreba projektila i Putinovo priznanje izgleda imaju za cilj da prikažu vojne sposobnosti Rusije NATO-u i Sjedinjenim Državama.

Putinova objava je prvi put da je Rusija otvoreno priznala upotrebu takve rakete tokom rata.

U Washingtonu, zamjenica sekretara za štampu Pentagona Sabrina Singh rekla je da je korištena raketa zasnovana na ruskom modelu interkontinentalne balističke rakete RS 26 rubes. Što se tiče obavještenja Sjedinjenim Državama, Sjedinjene Države su bile obaviještene kratko prije lansiranja putem kanala za smanjenje nuklearnog rizika”, rekla je.

Strateška eskalacija

Valerij Čali, bivši ukrajinski ambasador u SAD, opisao je napad kao "novu fazu" u ruskoj agresiji. Govoreći za Glas Amerike, on je naglasio da napad nije bio samo izazov za Ukrajinu već i za njene zapadne saveznike.

"Ne radi se samo o Ukrajini", rekao je Chaly. “To je izazov za evropski sigurnosni sistem i Sjedinjene Države. Moskva signalizira svoju spremnost da dramatično eskalira kako bi utjecala na Zapad.”

Rekao je da odgovor na napad "mora biti jasan, jedinstven i odlučan - sve što je manje od toga riskira da ohrabri Rusiju i ugrozi globalnu sigurnost".

Zapadni lideri brzo su osudili napad. Britanski premijer Keir Starmer nazvao je to "nepromišljenim i opasnim", dok je portparol EU za vanjske poslove Peter Stano opisao to kao "kvalitativne eskalacije" ruske taktike.

Napad na Dnjepar

Projektil je gađao industrijske objekte u Dnjepru, pri čemu su dvije osobe povrijeđene i pričinjena je značajna šteta. Ukrajinski zvaničnici su prvobitno naveli upotrebu ICBM, ili interkontinentalne balističke rakete, navodeći brzinu i putanju oružja. Neki analitičari, uključujući i one u SAD-u, vjerovali su da je vjerovatnije bila balistička raketa srednjeg ili srednjeg dometa, što je u skladu s Putinovom potvrdom.

Stanovnici Dnjepra, navikli na redovne sirene za vazdušne napade i raketne napade, izvijestili su da se ovaj napad osjećao jedinstveno drugačije.

Oleksij Poltorazki, lokalni stanovnik, ispričao je: „Naučili smo da prepoznajemo zvukove različitih tipova projektila. Ovaj je bio drugačiji - udario je skoro odmah nakon sirene. Mnogi ovdje vjeruju da je to bio balistički projektil jer nije bilo uobičajenog zvuka upozorenja.”

Brzina i snaga udarca mnoge su potresle.

Poltoraški je, međutim, ostao odlučan. “Nema panike, nema apokalipse kako svi kažu. Moramo to proživjeti, odgajati našu djecu, zaštititi svoje porodice i raditi. Moramo se boriti i učiniti sve što je moguće za našu zemlju”, rekao je on za Glas Amerike.

Džordž Baros, stručnjak za ruski tim na Institutu za proučavanje rata, rekao je za Glas Amerike da Ukrajinci treba da pokušaju da ne reaguju pretjerano na napad.

"Čini se da su Rusi gađali grad sa R-26 IRBM", rekao je Barros, misleći na projektil srednjeg dometa iz sovjetske ere. „Glavna stvar je da ne paničite. Nema razloga da se misli da je vjerovatnoća da će Putin koristiti nuklearno oružje ili oružje za masovno uništenje veća nego u drugim tačkama rata.

"Ovo nije prvi put da Rusija koristi nuklearne sisteme oružja protiv Ukrajine", rekao je on. “Rusija redovno koristi nuklearno oružje Iskander, a čini se da je to signalni napor osmišljen da odvrati dalju podršku Zapada Ukrajini.”

Strateška nejasnoća

Dok je Putin potvrdio probu rakete, portparol Kremlja Dmitrij Peskov i portparolka ruskog ministarstva inostranih poslova Marija Zaharova dali su ograničene detalje o napadu. Zaharova je navodno dobila instrukcije da se uopšte ne bavi napadom tokom konferencije za novinare u četvrtak.

Sračunata suzdržanost produbljuje globalnu nelagodu, jer Moskva oscilira između otvorenih upozorenja i prikrivenih prijetnji, rekli su neki analitičari, sugerirajući da je dvosmislenost dio šire strategije da zapadne nacije budu nesigurne u pogledu sljedećih poteza Rusije.

XS
SM
MD
LG