Nijedna od prijetnji upućenih biračkim mjestima u Džordžiji, Mičigenu, Viskonsinu, Pensilvaniji i Arizoni nije procijenjena vjerodostojnom i, iako su izazvale kratak prekid, nisu utjecale na glasanje, saopštio je FBI.
"Identifikovali smo izvor, i to iz Rusije", rekao je državni sekretar Džordžije Brad Raffensperger na konferenciji za novinare, dodajući da Rusi "ne žele da imamo slobodne, poštene i tačne izbore, i ako bi mogli da nas nateraju borimo se među sobom, mogli bi to računati kao pobjedu.”
Rusija je negirala umiješanost, tvrdeći da se "nikada" nije miješala u izbore u SAD ili drugdje. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i ruska ambasada u SAD-u koristili su sličan jezik, nazivajući navode FBI-a "zlonamjernom klevetom".
To osporava dobro dokumentovanu decenijama dugu istoriju ruskih pokušaja da se miješa u unutrašnje poslove brojnih nacija širom kontinenata, uključujući sistematske napore protiv Sjedinjenih Država, u rasponu od zlonamjernih cyber napada do višemilionskih kampanja dezinformacija.
Baš prošle sedmice, njemački zvaničnici rekli su da je Rusija organizirala prijetnje bombama na biračka mjesta tokom predsjedničkih izbora u Moldaviji, gdje je Kremlj optužen da je pokušao, ali nije uspio, zamijeniti prozapadnu predsjednicu Maiu Sandu s prihvatljivijim kandidatom.
Kako je postalo jasno da je bivši američki predsjednik Donald Trump spreman da se vrati na vlast, ruski zvaničnici i državni mediji izrazili su zadovoljstvo rezultatom.
Potpredsjednica Kamala Harris, demokratski kandidat, "završena je", objavio je bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev na platformi društvenih medija X. "Ciljevi Specijalne vojne operacije [ruski rat u Ukrajini] ostaju nepromijenjeni i biće postignuti."
Filijala Sputnjik News u Indiji, u vlasništvu Kremlja, objavila je na X kratak video koji je generirala umjetna inteligencija i prikazuje Harris koja se smije u pozadini eksplozija bombi i uništenih gradova u Ukrajini. Harris ostavlja iza sebe "bogato vanjskopolitičko nasljeđe", navodi se u postu.
Nalozi povezani sa Rusijom dijelili su postove u kojima se opraštaju od gotovo svih zvaničnika u trenutnoj američkoj administraciji, uključujući državnog sekretara Antonyja Blinkena, kojeg su nazvali "kasapinom" zbog njegove podrške Ukrajini.
Ruska državna informativna mreža RT (ranije Russia Today) objavila je priču u izbornoj noći koja prikazuje iskustvo njenog američkog dopisnika Valentina Bogdanova među Trumpovim "najvjernijim pristalicama" u blizini njegove rezidencije Mar-a-Largo na Floridi.
Bogdanov je afere u SAD opisao kao "duboki narod protiv duboke države" i predvidio građanski rat u "nefunkcionalnoj državi". Naslikao je haotične, lažne izbore sa zvaničnicima na biralištima u Mičigenu, Arizoni i Merilendu, među ostalim državama, koji su lažirali tehničke probleme kako bi Trumpu dali glasove od Harris.
Nijedna od tih tvrdnji se nije pokazala vjerodostojnom. Američka agencija za cyber sigurnost i sigurnost infrastrukture opisala je izbore kao "slobodne, poštene i sigurne".
Napori uplitanja Rusije nisu ograničeni na njenu navodnu ulogu u prijetnjama lažnim bombama na dan izbora. Ured Direkcije nacionalne obavještajne službe, FBI i Agencija za kibernetičku sigurnost i infrastrukturnu sigurnost izdali su 1. novembra zajedničko saopštenje američke obavještajne zajednice u kojem se navodi da su "ruski akteri utjecaja" napravili lažni video koji lažno prikazuje ljude koji tvrde da se nezakonito glasa u raznim okruzima Džordžije.