Linkovi

Uprkos kineskim sankcijama, Rubio siguran u angažman u visokoj američkoj politici


Senator Marko Rubio maše prije nego što republikanski predsjednički kandidat bivši predsjednik Donald Trump govori na događaju u Vest Palm Biču, Florida, 14. juna 2024.
Senator Marko Rubio maše prije nego što republikanski predsjednički kandidat bivši predsjednik Donald Trump govori na događaju u Vest Palm Biču, Florida, 14. juna 2024.

Američki državni sekretar Antony Blinken održao je u srijedu ujutro "suštinski" lični sastanak s republikanskim senatorom Markom Rubiom sa Floride, kojeg je novoizabrani predsjednik Donald Trump odabrao za svog kandidata za sljedećeg američkog državnog sekretara.

"Bio je to dobar, konstruktivan i sadržajan razgovor", rekao je zamjenik glasnogovornika State Departmenta Vedant Patel novinarima tokom brifinga.

„Nastavljamo da budemo spremni da pomognemo da podržimo bespijrekornu tranziciju 20. januara“, dodao je on.

Kina je u avgustu 2020. sankcionirala Rubija, dugogodišnjeg kritičara vlade u Pekingu, zajedno s drugima, zbog, kako je opisala kao "neprijatnog ponašanja" u vezi s "pitanjima vezanim za Hong Kong". Rubio je ranije u decembru rekao za Glas Amerike da je uvjeren u svoju sposobnost da "nađe neko rješenje" za saradnju s Pekingom ako bude potvrđen.

Na pitanje da li će zadržati svoj prethodni stav o pitanjima vanjske politike, Rubio je rekao: “Predsjednik određuje vanjsku politiku, a naš posao u Državnom (Departmanu) će biti da je provodimo.”

Evo pogleda Rubiovih prošlih zakonodavnih radnji i javnih izjava o ključnim pitanjima vezanim za Kinu:

Osiguravanje američkih tehnologija

Rubio je upozorio da je "komunistička Kina najmoćniji protivnik s kojim su se Sjedinjene Države suočile u živom sjećanju", u septembarskom izvještaju pod naslovom "Svijet koji je stvorila Kina".

U izvještaju se tvrdi da Komunistička partija Kine kontrolira najveću svjetsku industrijsku bazu putem "subvencija koje narušavaju tržište" i "velike krađe". Rubio je pozvao na "napore cijelog društva" američkih zakonodavaca, izvršnih direktora i investitora da "obnovimo našu zemlju, prevaziđemo kineski izazov i zadržimo baklju slobode upaljenom za generacije koje dolaze".

Rubio je bio glasan kritičar američko-kineske istraživačke saradnje, upozoravajući da su fondovi poreznih obveznika nesvjesno podržali kineske eksperimente povezane s vojnom bojom u područjima kao što su stealth tehnologija, poluvodiče i cyber sigurnost - što bi Pekingu potencijalno dalo stratešku prednost.

U julu je predstavio nacrt zakona za jačanje istraživanja u SAD-u, s ključnim odredbama uključujući stvaranje baze podataka "TRUST" za praćenje visokorizičnih kineskih istraživačkih subjekata, strožu transparentnost aplikacija za grantove i kazne za neotkriveno strano finansiranje. Prijedlog zakona također poboljšava provjeru viza za pojedince povezane s suprotstavljenim stranim istraživanjima i nalaže jači nadzor američko-kineskog istraživačkog partnerstva.

Rubio se zalagao za dvostranački zakon o sigurnoj opremi iz 2021. godine, zakon koji zabranjuje američkoj vladi da izdaje nove licence za opremu kineskim kompanijama kao što su Huawei i ZTE koje Sjedinjene Države i druge zapadne zemlje smatraju rizikom za nacionalnu sigurnost.

Ukidanje statusa "najpovlaštenije nacije" Kini

Rubio je među republikanskim zakonodavcima koji su predložili nacrt zakona o opozivu kineskih stalnih normalnih trgovinskih odnosa, ili PNTR, sa Sjedinjenim Državama.

Uobičajeno poznat kao status „najpovlaštenije nacije“, PNTR znači da se kineskoj robi koja se uvozi u Sjedinjene Države odobravaju najpovoljniji uslovi koje ta zemlja nudi kada primjenjuje carine i druga ograničenja.

Uveden u septembru 2024., Zakon o ni stalnim ni normalnim trgovinskim odnosima označava pomak prema protekcionističkoj američkoj trgovinskoj strategiji. Nacrt zakona ima za cilj uvođenje viših carina na kineski uvoz, jačanje otpornosti lanca snabdijevanja i smanjenje ovisnosti SAD-a o kineskoj robi.

Jedna od ključnih odredbi uključuje uspostavljanje povjereničkog fonda koji će koristiti prihode od carina za kompenzaciju američkih industrija koje su oštećene kineskim uzvratnim trgovinskim akcijama, s prioritetnom podrškom za poljoprivredu, poluvodičke i zrakoplovne sektore.

Rubio je svoju poziciju iznio još u govoru 2022. u Washingtonskoj fondaciji Heritage, iznijevši uvjerenje da će slobodna trgovina i globalizacija promijeniti Kinu "najvećom geopolitičkom greškom u posljednjih četvrt stoljeća".

“Više od dvije decenije, Kina je metodično potkopavala našu ekonomsku snagu krađu naše kritične tehnologije, naše proizvodne kapacitete i naša radna mjesta,” tvrdio je.

Praćenje stanja ljudskih prava u Kini

Rubio je također predsjedavao dvostranačkom Kongresno-izvršnom komisijom za Kinu, CECC, od 2017. do 2019. i nastavlja da služi kao komesar.

CECC je osnovan 2000. godine kao odgovor na zabrinutost da bi davanje PNTR-a Kini eliminisalo mogućnost Kongresa da godišnje preispituje i raspravlja o stanju ljudskih prava u Kini. Komisija prati usklađenost Kine s međunarodnim standardima ljudskih prava i održava listu žrtava kršenja ljudskih prava.

Rubio je kritizirao kinesko gušenje prodemokratskih protesta u Hong Kongu, predstavio je zakone o zabrani uvoza povezanog s prinudnim radom u autonomnoj regiji Xinjiang Uyghur i proširio sankcije ujgurskim kršenicima ljudskih prava.

Senator Floride je također podržao prodaju oružja SAD-a Tajvanu i napore da se poboljša njegov globalni ugled.

Sastao se sa prodemokratskim aktivistima Hong Konga i bio je uporni zagovornik njihovog pokreta. Uveo je Zakon o ljudskim pravima i demokratiji Hong Konga, koji je potpisan 2019. godine.

Rubio je također bio na čelu Ujgurskog zakona o politici ljudskih prava, koji je potpisan 2020. godine, kojim su uvedene sankcije kineskim zvaničnicima odgovornim za kršenje ljudskih prava u Xinjiangu. S obzirom na to da sankcije zakona treba da isteknu 2025. godine, Rubio je u junu uveo Zakon o ponovnom odobrenju politike ljudskih prava Ujgura iz 2024., koji je sponzorirao kopredsjedavajući CECC-a senator Jeff Merkley, demokrata iz Oregona, kako bi produžio ključne odredbe za još pet godina, osiguravajući nastavak Podrška SAD za ljudska prava Ujgura i drugih etničkih grupa u Kini.

Rubio i Merkley su 10. aprila 2024. godine predstavili rezoluciju kojom se reafirmira privrženost SAD živahnoj tajvanskoj demokratiji i priznaje se 45. godišnjica Tajvanskog zakona o odnosima – značajnog javnog zakona SAD-a koji vodi američko-tajvanske odnose, 1979 kao američko-tajvanske odnose od tada. To definiše obrise Politika SAD-a da Tajvanu obezbijedi odbrambeno oružje i obavezuje Washington da Taipeiju pruži kapacitet da se odupre prinudi ili sili koja bi mogla ugroziti njegovu sigurnost ili ekonomski sistem.

Rubio je bio glasan kritičar sve veće ekonomske, vojne i političke prisile Kine protiv Tajvana. On je predstavio zakone koji imaju za cilj jačanje odvraćanja u Tajvanskom moreuzu i predvodio je zakonodavstvo za olakšavanje posjeta američkih i tajvanskih zvaničnika, kao što je Zakon o putovanju na Tajvan, koji je predsjednik Trump potpisao u zakon 2018.

Zakon se smatra značajnom nadogradnjom američko-tajvanskih odnosa, jer je uklonio prethodna ograničenja putovanja zvaničnika.

Narodna Republika Kina predvođena Komunističkom partijom nikada nije upravljala Tajvanom, ali tvrdi da ima suverenitet nad samoupravnom demokratijom. Kina nije isključila upotrebu sile kako bi Tajvan stavila pod svoju kontrolu.

XS
SM
MD
LG