Linkovi

Ratovi, regionalne tenzije povećavaju prodaju za glavne dobavljače oružja


M270 višestruki raketni sistem sastavljen je u fabrici oružja Lockheed Martin u Camdenu, Arkanzas, 14. marta 2024.
M270 višestruki raketni sistem sastavljen je u fabrici oružja Lockheed Martin u Camdenu, Arkanzas, 14. marta 2024.

Prodaja velikih dobavljača oružja povećana je prošle godine ratovima u Ukrajini i Gazi i tenzijama u Aziji, uz značajan porast za proizvođače sa sjedištem u Rusiji i na Bliskom istoku, navodi se u izvještaju objavljenom u ponedjeljak.

Prodaja oružja i vojnih usluga 100 najvećih svjetskih kompanija za proizvodnju oružja iznosila je 632 milijarde dolara prošle godine, što predstavlja rast od 4,2%, saopštio je Stokholmski međunarodni institut za istraživanje mira (SIPRI).

Opali su 2022. godine zbog nemogućnosti ovih globalnih giganata da zadovolje povećanu potražnju, ali su mnogi od njih uspjeli ponovo pokrenuti svoju proizvodnju 2023., navodi se u izvještaju.

Kao znak ovog snažnog porasta potražnje, po prvi put su svih 100 kompanija pojedinačno, prošle godine ostvarile promet veći od milijardu dolara.

"Došlo je do značajnog povećanja prodaje oružja u 2023., a očekuje se da će se ovaj trend nastaviti i 2024.", rekao je Lorenzo Scarazzato, istraživač u SIPRI-jevom programu o vojnim izdacima i proizvodnji oružja, citiran je u saopćenju.

Prodaja 100 najvećih svjetskih grupa "još ne odražava u potpunosti obim potražnje i mnoge kompanije su pokrenule kampanje za zapošljavanje, pokazujući svoj optimizam za budućnost", dodaje on.

Manji proizvođači bili su efikasniji u zadovoljavanju ove nove potražnje povezane s ratovima u Gazi i Ukrajini, rastućim tenzijama u istočnoj Aziji i programima ponovnog naoružavanja u drugim regijama, ističe SIPRI.

"Mnogi od njih su specijalizovani za jednu komponentu ili grade sisteme koji zahtijevaju jedan lanac snabdijevanja", što im omogućava da brže reaguju, rekao je za AFP Nan Tian, direktor programa vojnih troškova.

Kao vodeći svjetski proizvođači, američke grupe su u 2023. zabilježile rast prodaje od 2,5 posto i još uvijek predstavljaju polovinu globalnih prihoda od oružja, s 41 američkom kompanijom među 100 najboljih u svijetu.

Lockheed Martin i RTX (ranije Raytheon Technologies), dvije najveće grupe naoružanja na svijetu, zabilježile su pad prodaje.

“Oni se često oslanjaju na složene, višeslojne lance snabdijevanja, što ih čini ranjivim na izazove lanca snabdijevanja koji su trajali do 2023. godine”, kaže Nan Tian.

Veza ruskog Rosteca

Evropa je, sa 27 grupa, prošle godine zabilježila samo povećanje prodaje od 0,2%, što prikriva dvostruku stvarnost.

Evropske grupe koje proizvode složene sisteme oružja prošle godine su još radile na starim ugovorima, što ne odražava priliv narudžbi zabilježen od tada.

Druge grupe, s druge strane, "vidjele su da se njihov promet značajno povećao, vođen potražnjom povezanom s ratom u Ukrajini", posebno za municijom, artiljerijom i sistemima protivvazdušne odbrane i kopnenih sistema, piše SIPRI.

Brojke za Rusiju, iako nepotpune, pokazuju efekte ekonomije koja je uglavnom usmjerena na rat.

Prodaja dvije ruske grupe na ljestvici pokazala je rast od 40 posto, uglavnom zbog povećanja prodaje državnog konglomerata Rostec od 49 posto, navodi SIPRI.

Proizvođači na Bliskom istoku bili su podstaknuti ratom u Ukrajini i prvim mjesecima izraelske ofanzive na Gazu u oktobru 2023.

Tri izraelska proizvođača na ljestvici ostvarila su rekordnu prodaju od 13,6 milijardi dolara, dok su tri grupe sa sjedištem u Turskoj, kao što je proizvođač dronova Baykar, zabilježile skok prodaje za 24%, što je podržano ratom u Ukrajini i željom Turske da razvije svoju odbranu.

Opće prenaoružavanje u Aziji posebno je vidljivo u porastu prodaje četiri južnokorejska proizvođača i pet japanskih proizvođača oružja, pri čemu devet kineskih proizvođača obilježava vrijeme "spore ekonomije" u pozadini.

XS
SM
MD
LG