Linkovi

Promjena kontroverznih naziva za pojedine vrste


Cvijetni tepih u Belgiji
Cvijetni tepih u Belgiji

Naučna imena organizama, temelj biološke klasifikacije, sve su više pod lupom zbog rasnih uvreda i kolonijalnih zaostataka. Botanička zajednica je u julu glasala za preimenovanje preko 200 biljaka kako bi ispravila ove nepravde, otvarajući složene rasprave o kulturološkoj osjetljivosti.

Već vijekovima, naučni nazivi koje se daju biljkama i drugim organizmima predstavljaju osnovu biološke klasifikacije. Ovaj način klasifikacije izmislio je švedski prirodoslovac Carl Linnaeus sredinom 18. vijeka. Međutim, ti nazivi, nekada smatrani objektivnim, sada su pod lupom. Neki od ofih naziva su rasno uvredljivi, dolaze iz doba kolonijalizma. Prepoznajući ovo, botanička zajednica je napravila historijski korak kako bi ispravila ove nepravde, glasanjem početkom jula za promjenu imena preko 200 biljaka.

Ova odluka predstavlja ključni trenutak u botanici i biologiji, jer su imena nekih vrsta kontroverzna i bilo je poziva na njihovu promjenu. Ipak, ništa u ovom procesu nije jednostavno.

Više od stotinu naučnika okupilo se u Madridu kako bi raspravljali i glasali o 433 prijedloga za izmjenu kodifikacije imena. Prijedlog za promjenu uvredljivih imena usvojen je sa 63% glasova, tek nešto iznad potrebnog praga od 60%.

Jedan značajan primjer je afričko koralno drvo, naučnog naziva Erythrina caffra. Ovo drvo je poznato po svojim jarkocrvenim cvetovima koji pejzaž pretvaraju u spektakl boja. Kada procvjeta, liči na blistav koral i pruža nektar mnogim oprašivačima.

Međutim, pored sve te ljepote, Erythrina caffra krije mračnu tajnu. Drugi dio njenog latinskog naučnog imena potiče od arapske reči koja znači „nevjernik," a koja je korišćena kao rasistička uvreda protiv crnaca u Južnoj Africi.

Ukupno 218 biljaka, 13 algi i 70 gljiva ima naučna imena koja sadrže varijaciju riječi caffra. Kako bi se olakšala tranzicija, naučnici su predložili da se slovo „c" izostavi, tako da bi vrste bile nazvane affrum ili affrorum, što je referenca na Afriku. Neki naučnici smatraju kako je ovo dobra ideja jer pretvara riječ koja izaziva bol u riječ koja potiče ponos, uz minimalnu intervenciju.

Ali, stvari za druge vrste nisu tako jednostavne. Komitet je također raspravljao o tome kako postupiti s botaničkim vrstama koje su već imenovane po kontroverznim osobama.

Na primjer, begonije, omiljeno cvijeće koje svi poznaju, često na našim balkonima i okućnicama, nazvane su po Michelu Bégonu, koji je bio vlasnik robova. Problem nije samo u nazivima biljaka, često i nazivi životinja sadrže kontroverzne opise ili su nastali prema imenima ljudi koji su imali rasističke, danas neprihvatljive poglede na svijet.

Na primjer, Hammondov muhar (Empidonax hammondii, eng. Hammond’s flycatcher) nazvan je po hirurgu Williamu Alexanderu Hammondu. Hammond je imao rasističke stavove prema crncima i domorodačkim narodima, pišući da su crnci „tek malo uzdignuti u mentalnim i fizičkim sposobnostima iznad majmuna."

Za takve nazive je odlučeno da se napušta ime koje je nastalo prema ličnosti, nego da se vrsti da ime koje opisuje neku karakteristiku organizma, kao što obično i nastaju ovi naučni nazivi.

  • 16x9 Image

    Jelena Kalinić

    Biolog, dopisnik Glasa Amerike za nauku, i dobitnica EurekaAlert (AAAS) Felowship 2020. za naučne novinare. Vodi blog Quantum of Science od 2015.

XS
SM
MD
LG