Linkovi

Problemi u lancu snabdijevanja, Amerikanci upozoreni na kašnjenja i nestašice


ARHIVA - Kontejneri sa teretnih brodova istovaraju se u luci Long Bič u Los Anđelesu, 7. aprila 2021.
ARHIVA - Kontejneri sa teretnih brodova istovaraju se u luci Long Bič u Los Anđelesu, 7. aprila 2021.

Predsjednik Joe Biden razgovarao je sa izvršnim direktorima više kompanija i liderima najvećih američkih luka o velikim problemima u lancu snabdijevanja u Americi.

Bijela kuća i mnoga preduzeća već upozoravaju na veće cijene proizvoda i kašnjenja pošiljki tokom praznične sezone. Američki zvaničnici poručuju da će možda biti potrebno nekoliko mjeseci da se problemi u snabdijevanju riješe - što znači da bi Amerikanci već sada trebalo da kupuju novogodišnje poklone.

Bijela kuća pokušava da riješi zastoje u lancu snabdijevanja koji remete ekonomski oporavak uoči praznika.

“Dok se zemlja oporavlja od ove pandemije, koja se događa jednom u 100 godina, i ekonomske krize, privatne kompanije koje čine naš lanac snabdijevanja i obezbjeđuju proizvode preduzećima I Amerikancima, bore se da uhvate korak sa tim”, navodi Džen Psaki.

Predsjednik Biden se u Bijeloj kući sastao sa direktorima velikih maloprodajnih lanaca i snabdijevača, među kojima su kompanije Volmart, UPS i Home Depot, kao i liderima dvije najprometnije luke u zemlji koje se suočavaju sa ogromnim zakrčenjem teretnih brodova.

“Ono što se događa sa željeznicama na srednjem zapadu i u skladištima širom zemlje utiče na broj brodova u lukama”, kaže Frenk Pons De lion iz Međunarodnog sindikata lučkih radnika.

Amerikanci bi već trebalo da počnu da kupuju novogodišnje poklone zbog problema u lancu snabdevanja, poručuju zvaničnici.
Amerikanci bi već trebalo da počnu da kupuju novogodišnje poklone zbog problema u lancu snabdevanja, poručuju zvaničnici.

Velika potražnja i nestašice duž lanca snabdijevanja – od brodskih kontejnera do vozača kamiona i radnika u fabrikama – doveli su do toga da Amerikanci ne mogu da u prodavnicama nađu proizvode koje žele.

“Da bi nam rafovi bili puni, moramo da naručujemo 6 do 8 nedelja unaprijed”, ističe Rendi Ešli, vlasnik jedne prodavnice.

I mala i velika preduzeća upozoravaju da će se situacija samo pogoršati tokom praznične sezone.

Sekretarka za finansije Dženet Jelen rekla je za CBS da bi Amerikanci trebalo da očekuju određene nestašice i veće cijene tokom prazika, ali je upozorila protiv panične kupovine.

“Nema razloga da potrošači paniče zato što nema proizvoda koje žele da kupe za Božić”.

Zbog problema u lancu snabdijevanja, poskupjeli su i određeni proizvodi – cijene pelena su porasle za gotovo 9 odsto, odjeće 4,2, novih automobile 7,6, mesa gotovo 9, a jaja 10 procenata u odnosu na prošlu godinu.

XS
SM
MD
LG