Među ekstremnim vremenskim uslovima 2018. godine, bili su požari u Kaliforniji i Grčkoj, suša u Južnoafričkoj Republici i poplave u Indiji.
Prosječne globalne temperature prošle godine su bile jedan stepen Celzijusa iznad pred-industrijskog doba, saopštila je Svjetska meteorološka organizacija UN-a, na osnovu podataka američkih, britanskih, japanskih i evropskih meteoroloških agencija.
"Kada je riječ o temperaturama, dugoročni trend je daleko važniji od pojedinačnih godina, a taj trend raste. 20 najtoplijih godina zabilježeno je u posljednje 22 godine", saopštio je Petteri Taalas , generalni sekretar Svjetske meteorološke organizacije.
"Posljedice dugoročnog globalno zagrijavanje se već osjećaju - kada je riječ o priobalnim poplavama, talasima vrućina, intenzivnim padavinama i promenama u ekosistemu", naglasio je direktor Instituta za proučavanje svemira Gavin Schmidt, pri NASA-i.
Samo u Sjedinjenim Državama prošle godine je bilo 14 vremenskih i klimatskih katastrofa, sa pojedinačnom štetom većom od milijardu dolara. To obuhvata uragane i požare, pokazuju podaci američkih agencija.
Ova godina takođe je počela visokim temperaturama, pa je u Australiji zabilježen najtopliji januar. Suprotno globalnom trendu, Sjedinjene Države je prošle nedjelje zahvatio polarni talas.
Prema podacima Svjetske meteorološke organizacije, koji datiraju još od 19. veka, najtoplija godina bila je 2016., ispred 2015. i 2017., dok je 2018. četvrta najtoplija.