Linkovi

SAD i svijet odaju počast senatoru Johnu McCainu


Senator John McCain
Senator John McCain

McCain, jedan od najuticajnijih američkih senatora, bolovao je od tumora na mozgu, koji mu je dijagnostikovan u julu 2017. godine. U petak je, prema saopštenju porodice, odlučio da prekine da uzima terapiju.

Preminuo je u subotu poslije podne, a pored njega su bili supruga i ostali članovi porodice. "Do smrti, je 60 godina vjerno služio Sjedinjene Države", navodi se u saopštenju iz njegovog kabineta,

Supruga Sindi saopštila je na Tviteru: "Preminuo je onako kako je i živio, pod svojim uslovima, okružen ljudima koje je volio, u mjestu koje je najviše volio".

Kovčeg sa posmrtnim ostacima američkog senatora biće izložen u Phoenix-u, u Arizoni i u zgradi Kongresa u Washingtonu.

Pogrebna služba, kojoj će u ime administracije prisustvovati potpredsjednik SAD Mike Pence, biće održana u Nacionalnoj katedrali u Washingtonu, a McCain će biti sahranjen u Anapolisu, u Merilendu, saopštila je njegova porodica.

U znak počasti senatoru McCanu, zastave ispred Bijele kuće spuštene su na pola koplja.

John McCain je u Senatu zastupao Arizonu u šest mandata, a 2008. godine je bio i predsjednički kandidat Republikanske stranke. Na izborima je izgubio od Baraka Obame, prvog afro-američkog predsjednika SAD.

Odajući poštu svom nekadašnjem političkom rivalu, Obama je u saopštenju naveo da su on i McCajn, uprkos "potpuno različitim životnim iskustvima" i političkim razlikama, dijelili "vjernost nečem višem - idealima za koje su se generacija Amerikanaca i imigranata borile, marširale i žrtvovale se".

Predizborna debata Baraka Obame i Džona Mekejna
Predizborna debata Baraka Obame i Džona Mekejna

"Naše političke borbe smatrali smo privilegijom i prilikom da budemo nosioci tih visokih idela kod kuće, i da ih unaprijeđujemo širom svijeta", napisao je Obama.

McCejn je imao i neuspješnu kandidaturu za predsjedničku nominaciju Republikanske stranke 2000. godine, kada je izgubio od Georga Busha mlađeg koji ga je u subotu nazvao najvećim patriotom.

Konzervativac "nezavisnog duha"

U Senatu je bio poznat kao konzervativac, ali je sarađivao je sa demokratama na pitanjima reforme imigracionog sistema, klimatskih promena, finansiranju kampanje.

Bio je centralna figura jednog od najdramatičnijih trenutaka u Kongresu, za vrijeme Trumpovog mandata, kada se vratio u Washington ubrzo nakon što mu je otkriven rak i onemogućio usvajanje zakonskog predloga kojim je trebalo da bude ukinut Obamin Zakon o reformi zdravstvene zaštite.

Mekejn posle odluke da glasa protiv ukidanja Obamakera
Mekejn posle odluke da glasa protiv ukidanja Obamakera

Nedugo nakon što je obolio od raka, održao je govor u Senatu 25. jula 2017. godine u kojem je, između ostalog, pozvao republikanske kolege da se suprostave Trampu, a sve članove Kongresa da rade zajedno da bi Amerika i dalje bila "svjetionik slobode" u svijetu.

"To je povod koji nas veže i koji je mnogo moćniji i vrijedniji od malih razlika koje nas dijele", poručio je tada McCain

Ratne godine

Mekejn je rođen 29. avgusta 1936. godine u američkoj pomorskoj bazi u zoni Panamskog kanala - američkoj teritoriji u to vrijeme.

Sin i unuk admirala, McCain je bio pilot tokom rata u Vijetnamu. Nakon što mu je 1967. godine oboren avion, proveo je više od pet godina u zarobljeništvu.

U zatvoru je često bio mučen, zbog čega je imao trajne fizičke posljedice, a dvije godine je proveo u samici. U Senatu je bio žestok protivnik surovih metoda ispitivanja osumnjičenih za terorizam.

Mekejn posle oslobađanja iz Vijetnama
Mekejn posle oslobađanja iz Vijetnama

Izabran je za kongresmena 1982. godine, poslije više od dvije decenije službe u mornarici, a za senatora 1986. U Vijetnam se vraćao i kao senator i radio na tome da posmrtni ostaci američkih vojnika stradalih u toj zemlji budu vraćeni kući.

"Šampion Amerike i slobode"

McCainova kćerka Megan na Twitteru je saopštila: "Dani i godine pred nama neće biti isti bez mog oca - ali će biti dobri dani, ispunjeni životom i ljubavlju zbog primjera koji nam je dao svojim životom."

Predsjednik Donald Trump, kojeg je McCajn često oštro kritikovao, tvitovao je: "Moje najdublje saučešće i poštovanje za porodicu senatora Džona Mekejna. Naše srce i molitve su uz vas".

McCain je u julu oštro napao Trumpa poslije njegovog samita sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, navodeći u saopštenju da je njihova zajednička konferencija u Helsinkiju bila "jedan od najsramnijih nastupa jednog američkog predsjednika ikada".

Izvori bliski McCainu naveli su da Trump neće biti pozvan na senatorovu sahranu.

McCainov kolega u Senatu Lindsay Graham takođe se oglasio na Twitteru: "Amerika i sloboda izgubili su jednog od njihovih najvećih šampiona...a ja sam izgubio jednog od najdražih prijatelja i mentora".

Dugogodišnji zagovornik većeg angažmana SAD na Balkanu

Senator John McCain bio je zainteresovan za dešavanja na Balkanu koji je više puta posjetio. Takođe je bio snažan zagovornik članstva Crne Gore u NATO-u, a u martu 2018. godine je odlikovan Ordenom crnogorske zastave prvog stepena zbog doprinosa razvoju bilateralnih odnosa dvije zemlje i međunarodnom ugledu Crne Gore.

U posljednjem intervjuu za srpski servis Glas Amerike u aprilu 2017. McCajn se, između ostalog, založio za veći angažman SAD na Balkanu.

Pogledajte McCainov posljednji intervju za srpski servis Glas Amerike.

Mekejn: Neophodan veći angažman SAD i EU na Balkanu
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:44 0:00

"Istinski američki heroj"

U Njemačkoj, čija se vlada sukobila sa Trumpom u pogledu niza pitanja, ministar inostranih poslova Hajko Mas rekao je da se McCain zalagao za Ameriku koja je "pouzdan i blizak partner, koji preuzima snažnu odgovornost za druge i drži se svojih principa čak i u teškim trenucima".

Ambasador Evropske unije u Sjedinjenim Državama Dejvid O'Saliven rekao je da bi McCainova snažna podrška transatlantskoj saradnji trebalo da bude praćena kao primjer "jačanja odnosa EU i SAD i rješavanja budućih izazova".

Francuski predsjednik Emanuel Makron nazvao je McCaina "istinskim američkim herojem čiji će glas nedostajati". Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da će senator biti upamćen "u Evropi i Sjevernoj Americi" po svojoj hrabrosti i karakteru i kao snažan pristalica NATO-a.

  • 16x9 Image

    GLAS AMERIKE

    Glas Amerike pruža vijesti i informacije na više od 40 jezika procijenjenoj sedmičnoj publici od preko 326 miliona ljudi. Priče sa autorskim linijama GLAS AMERIKE djelo su više novinara VOA i mogu sadržati informacije iz izveštaja agencija vijesti.

XS
SM
MD
LG