Olsavszky je rekao da postoje diskusije na međunarodnom nivou kada su u pitanju rezultati testiranja na korona virus, te da WHO još prikuplja podatke kako bi se utvrdilo koji bi serološki testovi dali najtačnije rezultate.
"Kada su u pitanju vakcine i liječenja, u toku je veliki značajan ogled, a posmatraju se četiri kandidata za terapiju, iako sada ne postoji specijalna terapija. WHO je u ulozi koordinatora i već su u toku pretklinički ogledi", rekao je Oslavszky.
On je istakao da WHO prati epidemiološku situaciju u cijelom svijetu, a posebno u BiH gdje je, kako je naveo, vidljivo zaravnanje krive kada je u pitanju korona virus, što znači da su uvedene mjere efikasne te je istakao da se razgovara s državama članicama o daljem razvoju događaja.
"Trenutno predviđamo tri scenarija, potpuni prekid prenošenja bolesti s čovjeka na čovjeka, zatim talasi koji se ponavljaju i kontinuirana transmisija niskog intenziteta, odnosno niskog nivoa. Mi smatramo da je ovaj drugi scenario, ponavljajući talasi, najvjerovatniji, uz kontinuiranju transmisiju niskog nivoa", kazao je Olsavszky.
Olsavszky je dodao da je u Banjaluku dopremljeno 5.000 kompleta za testiranje, što je donacija WHO-a, te USAID-a i Klinike Mayo, s kojom su sarađivali i doktori jedinice za intenzivnu njegu banjalučke bolnice.