Kina je prošle godine bila potresena istragama o korupciji visokoprofiliranih pojedinaca, od zamjenika guvernera centralne banke do bivšeg predsjednika njene najveće naftne i plinske kompanije, što je dodatno pojačalo nelagodu u ekonomiji koja se bori da osigura čvrst temelj i društvu koje se bori sa nestajućim osjećajem bogatstva.
Na listi se našao i visoki kineski admiral, Miao Hua, čiji pad dolazi u vrijeme kada Peking pokušava modernizirati svoje oružane snage i povećati svoju borbenu gotovost.
Ne samo da korupcija još uvijek prožima Kinu, ona je zapravo u porastu, rekao je Xi na početku trodnevnog kongresa Centralne komisije za inspekciju discipline, CCDI, najvećeg nadzornika protiv korupcije u zemlji.
„Korupcija je najveća prijetnja našoj stranci”, upozorio je on.
Kako bi podvukao razmjere problema, CCDI je posljednjih dana rekao da je prošle godine ispitano rekordnih 58 „tigrova” ili visokih zvaničnika.
Od tog broja, 47 je bilo na nivou zamjenika ministara ili više, uključujući Tang Renjiana, bivšeg ministra poljoprivrede i ruralnih poslova, i Gou Zhongwena, bivšeg šefa Opće uprave za sport.
Čak ni bivši visoki zvaničnici nisu bili pošteđeni, kao što je Wang Yilin, koji je 2020. godine podnio ostavku na mjesto predsjednika China National Petroleum korporacije u državnom vlasništvu nakon što je dostigao starosnu granicu za penzionisanje.
„Ne vidim kako bi Xi mogao priuštiti odustajanje u ovom trenutku”, rekao je rekao je Andrew Wedeman, profesor na Univerzitetu Georgia State. „Desetak godina nakon što je krenuo u čišćenje visokih pozicija, Xi još uvijek otkriva raširenu korupciju u vrhu partije-države i PLA-a.”
Kinesku narodnooslobodilačku vojsku (PLA) također je zahvatio val čistki od 2023. Li Shangfu je smijenjen s mjesta ministra odbrane nakon sedam mjeseci, a njegov prethodnik Wei Fenghe izbačen je iz stranke zbog „ozbiljnog kršenja discipline”, što je eufemizam za korupciju.
Wedeman je rekao da se čini da ljude koje Xi koristi kao zamjenu uključuje i korumpirane zvaničnike.
„Ako Xi promiče korumpirane zvaničnike, to sugerira da partijski interni aparat za provjeru ne funkcionira efikasno ili, što je ozbiljnije, sam je korumpiran”, rekao je Wedeman.
Kina priznaje da se njeni napori u borbi protiv korupcije suočavaju s novim izazovima, s tradicionalnim oblicima korupcije, poput prihvatanja gotovine, koji postaju podmukliji.