Usred kritika Kine, predsjedavajući Predstavničkog doma republikanaca Mike Johnson i bivša predsjednica demokrata Nensi Pelosi razgovarali su sa Laijem svaki zasebno, naglašavajući čvrstu podršku SAD Tajvanu.
Johnson je u srijedu popodne razgovarao s Laijem, koji je nedavno stigao na Guam nakon posjete tajvanskom pacifičkom savezniku, Tuvaluu, prema izvorima koji su razgovarali za Glas Amerike pod uvjetom da ostanu anonimni.
Prvi poziv
Poziv je označio prvi direktan razgovor između predsjednika Predstavničkog doma i Laija otkako je ovaj preuzeo dužnost u maju. Johnson je ranije čestitao Laiju na izboru u januaru i obnovio posvećenost Sjedinjenih Država bezbjednosti i demokratiji svojih indo-pacifičkih partnera.
Lai je stigao na Guam u srijedu navečer na kratak odmor, a u četvrtak popodne treba da otputuje za Palau, posljednju stanicu njegove jednonedeljne turneje po Pacifiku. Putovanje, koje je počelo 30. novembra, uključivalo je i zaustavljanje na Havajima i Maršalovim ostrvima. Ovo je Laijevo prvo putovanje u inostranstvo kao predsjednik.
VOA se obratila Johnsonovoj kancelariji za komentar.
Dvostranačka politika SAD
"Svaki demokratski izabrani predsjednik Tajvana prošao je kroz Sjedinjene Države", rekao je glasnogovornik State Departmenta za Glas Amerike ove sedmice.
Vođen Zakonom o odnosima s Tajvanom, tri zajednička saopštenja SAD i Kine, glasnogovornik je dodao da je američka politika prema Tajvanu ostala dosljedna u svim administracijama već 45 godina.
Visoki američki zvaničnici također su primijetili da ovi dokumenti - temelji Washingtonove politike "Jedne Kine" - ne sadrže jezik koji eksplicitno zabranjuje predsjedniku Tajvana da stane u neki američki grad.
Protivljenje Pekinga
Peking je, međutim, optužio Washington da se miješa u ono što naziva svojim "unutrašnjim poslovima".
Kineski zvaničnici rekli su da se "čvrsto protive" bilo kakvom obliku zvanične interakcije između SAD-a i Tajvana, koji smatraju odmetničkom provincijom.
"Ništa neće odvratiti Kinu od podržavanja nacionalnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta", rekao je portparol Ministarstva vanjskih poslova Lin Jian novinarima ove sedmice.
Tajvan je rekao da su prijetnje Kine zbog Laijeve posjete kontraproduktivne.
Dobivanje podrške SAD
Laijevi tranziti kroz Havaje i Guam dolaze u trenutku kada on nastoji dobiti podršku nove administracije novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa, koji je rekao da Tajvan treba da plati za zaštitu SAD-a.
U govoru iza zatvorenih vrata u Centru East-West u Honoluluu, Lai je izrazio posvećenost Tajvana produbljivanju saradnje sa SAD i doprinosu miru i stabilnosti u Tajvanskom moreuzu i široj indo-pacifičkoj regiji.
Trumpov kandidat za državnog sekretara, republikanski senator Marko Rubio, istaknuti kineski jastreb, sponzorirao je zakon koji podržava posjete tajvanskih zvaničnika SAD na visokom nivou i zagovara snažniju američku politiku prema Tajvanu usred sve većeg kineskog vojnog i diplomatskog pritiska.
Na pitanje Glasa Amerike da li će zadržati svoju podršku Tajvanu, Rubio je rekao: „Predsednik određuje spoljnu politiku, a naš posao u Državnom (Departmanu) biće da je sprovodimo.”
Unatoč sankcijama Kine, Rubio je izrazio uvjerenje u pronalaženje rješenja za saradnju s Pekingom ako se to potvrdi.
Ograničenja za Washington
Prema dugogodišnjim, samonametnutim ograničenjima State Departmenta, zaustavljanje u glavnom gradu od strane aktuelnog tajvanskog predsjednika smatra se vrlo provokativnim za Peking.
Nijedan predsjednik Tajvana, potpredsjednik, premijer ili ministar vanjskih poslova i odbrane nije posjetio Washington na formalnim sastancima dok je bio na vlasti.
"Znam da postoje neka diplomatska pravila u vezi sa dolaskom lidera Tajvana u Sjedinjene Države", rekao je za Glas Amerike republikanski predstavnik Andy Barr, član odbora za vanjske poslove Predstavničkog doma.
“Mislim da moramo ukloniti bilo koju od tih prepreka. Mislim da bi predsjednik Lai trebao biti u mogućnosti da dođe u Sjedinjene Države i mi bismo mu trebali poželjeti dobrodošlicu.”
Narodna Republika Kina predvođena Komunističkom partijom nikada nije upravljala Tajvanom, ali tvrdi da ima suverenitet nad samoupravnom demokratijom.
SAD su "priznale", ali nikada nisu podržale kineski suverenitet nad Tajvanom.
Washington održava politiku “Jedne Kine” koja se razlikuje od pekinškog principa Jedne Kine, ne zauzimajući nikakav službeni stav o suverenitetu Tajvana i ne podržavajući nezavisnost Tajvana.
Dopisnica iz Kongresa VOA-e Ketrin Gipson i reporterka Mandarin servisa Yihua Li doprineli su ovom izveštaju.