Sve više dokaza iz studija na životinjama sugeriše da se varijanta koronavirusa SARS-CoV-2 omikron ne umnožava baš tako lako u plućnom tkivu. Ovo nudi primamljivo objašnjenje za rane naznake da uzrokuje manje ozbiljan tok bolesti od delta varijante: omikron možda neće inficirati stanice duboko u plućima onako lako kao staniceu gornjim disajnim putevima.
Eksperimenti na plućnim stanicama i plućnim organoidima sugerišu da bi to moglo biti zbog proteina zvanog TMPRSS2, koji strši s površina mnogih stanica u plućima. Omikron se bori da inficira stanice putem TMPRSS2.
Naučnici naglašavaju da omikron još uvijek prijeti preopterećenjem zdravstvenih sistema zbog svoje hipertransmisivosti. U biti, to znači da što je više osoba zaraženo, to je mogućnost da neko, a naročito nevakcinisani, mora potražiti ljekarsku pomoć i vjerovatno biti hospitaliziran.
Kako znamo sve ovo? Michael Diamond, virolog s Univerziteta Washington u St. Louisu, savezna država Missouri, i njegovi kolege zarazili su laboratorijske hrčke i miševe omikronom i drugim varijantama kako bi pratili napredovanje bolesti.
Razlike su bile zapanjujuće: nakon nekoliko dana koncentracija virusa u plućima životinja zaraženih omikronom bila je najmanje deset puta niža od one u glodara zaraženih drugim varijantam. Njihov rad je još u preprintu, što znači da nije recenziran, ali još nekoliko timova je došlo do sličnih zaključaka u preprint radovima.
Šta ovo znači, pojednostavljeno za ljude koje nisu iz biomedicinske struke? Znači da ova nova varijanta preferira gornje dišne puteve, teže inficira pluća, pa je rizik od teških upala i zatajenja pluća izgleda manji.
No, još uvijek treba biti oprezan s novim rezultatima, i odlučiti se za vakcinaciju, a ne se nadati da će COVID-19 imati blažu kliničku sliku.